Denetime Takıldı!  Ankara'da Korsan Taşımacılara Geçit Yok

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odasının girişimleri doğrultusunda yetki belgesi olmadan korsan taşımacılık yapanlara yönelik olarak denetim yapıldı.


Denetime Takıldı!  Ankara'da Korsan Taşımacılara Geçit Yok

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odasının girişimleri doğrultusunda yetki belgesi olmadan korsan taşımacılık yapanlara yönelik olarak denetim yapıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı karayolu denetleme ekipleri ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerine Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası yöneticileri de gözlemci olarak eşlik etti.

Ekmeğini ulaşım sektöründen kazanan esnafı mağdur eden, yetki belgesiz korsan taşımacılık yapan taksi, servis, minibüs ve otobüs gibi araçlara Esenboğa Havaalanı yolu girişinde suçüstü yapıldı.

Ticari araç şoförlerinin yetki belgelerini ve tüm evraklarını detaylı bir şekilde inceleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı karayolu denetleme ekipleri tarafından korsan taşımacılık yapan araçlara ceza işlemi uygulandı. Korsan taşıma yapan araçlara trafik ekiplerince 2 bin 628 TL para cezası ve 1 ay trafikten men cezası kesilirken aynı araca yetkisiz taşımacılık sebebi ile Ulaştırma Bakanlığı denetim ekipleri tarafından 5 bin TL olmak üzere toplamda 7.500 TL üzerinde ceza kesildi. Aynı aracın tekrar yakalanması halinde cezanın 2 kat katlanarak artacağı öğrenildi.

 

KORSAN ARACA BİNENLER DİKKAT

VIP adı altında korsan araçlarla yolculuk yapan müşterilere ise kişi başı 298 TL ceza kesildi. Yapılan denetlemede korsan araçla havaalanına gelerek 298 TL ceza yiyen vatandaş; korsan araçla yolculuk yapmanın cezası olduğunu bilmediğini ifade ederek bir daha asla korsan araca binmeyeceği ifade etti. 

 

YİĞİNER : “KARARLI BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİLECEK”

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, aralarında "VIP taşımacılık" yapan araçların da bulunduğu korsan taksi, minibüs ve otobüslerin haksız rekabete yol açtığını, bunlarla kararlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Korsan taşımacılıkla mücadelede denetimlerin önemine işaret eden Yiğiner, "Yıllardır, taksici esnafının müşterilerini korsan taşımacılık yapanlar alıyordu. Bu konuyla ilgili bir ekip kurarak çalışmaları başlattık." dedi.

Yiğiner, korsan taşımacılığa ilişkin taksicilerin şikâyetlerine dikkati çekerek, bu konudaki çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini bildirdi.

Mehmet Yiğiner, şunları kaydetti:

"Herkes kendi işini yapıp ondan kazanacak. Yıllardır bu işi kanuna uygun yapan arkadaşlarımız var. Korsan taşımayla bu işler olmaz, hem güvenli değil hem de yasalara aykırı. Korsan taşımacılık yapan kişiler yasal olmadığı için vergilerini ödemiyorlar, birçok esnafa zarar veriyorlar. Bunların hepsini engelleyeceğiz. Korsan taşımacılık yapan araçların yasal bir kaydı olmadığından bu araçlar ile seyahat eden vatandaşların her hangibi bir mağduriyet yaşaması durumunda şikâyet edecekleri bir mercide olmayacaktır. O nedenle vatandaşlarımızın güvenlikleri açısından bu araçları kullanmaması gerekiyor. "