Avşar: ''Mesleğimize Yakışmayan Bu Çirkinlik ile Mücadele Edeceğiz''

Hukuk Akademi Derneği Başkanı Ömer Lütfü Avşar, hukuk fakültelerinin çoğalması ve stajyer avukatların sorunları ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.


Avşar: ''Mesleğimize Yakışmayan Bu Çirkinlik ile Mücadele Edeceğiz''

Hukuk Akademi Derneği Başkanı Ömer Lütfü Avşar, hukuk fakültelerinin çoğalması ve stajyer avukatların sorunları ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

''Gerekli eğitim ve öğretim koşullarına sahip olmayan, öngörüsüzce sayıları çoğaltılan hukuk fakülteleri sorunu temelde olmak üzere; hukukçu sıfatıyla mezun olanların nitelik eksikliği, yalnızca avukatlık mesleğinin değil; adalet sisteminin de itibarsızlaşma sürecine neden olan temel faktörlerden biridir'' diyen Avşar, ''Hukuk ve adalet sisteminin vatandaşlar arasında sade bir vatandaş gibi  dolaşan yüzü avukatlardır. Bu nedenle öncelikle avukatlar yasalara sadakat konusunda en yüksek hassasiyeti göstermesi gereken kişilerdir. Bu noktada Avukatlık stajının niteliği her geçen gün daha fazla önem arz ediyor'' ifadelerini kullandı.

 

Adliye stajının sorunlarına değinen Avşar'ın açıklamalarından satır başları:

''Avukatlık stajı bir yıl, stajın 6 aylık süresi adliyede mahkemeler nezdinde, 6 aylık süresi ise meslekte 5 yılını doldurmuş bir avukatın yanında baro gözetim ve denetiminde yapılıyor. Bazı barolar da stajyer meslektaşlarımızı bu sürede mecburi veya ihtiyari eğitimlere tabi tutuyor.

Avukatlık Kanununda stajyer Avukatın görev tanımı ve alması gereken eğitim içeriği tam olarak düzenlenmediğinden, adliye stajında mahkemeler stajyer avukatı yük olarak görüyor ve bu dönemdeki staj tamamen ilgili hakimin bu konudaki hassasiyeti ve vakit ayırması taktiri ile sınırlı kalıyor.

İkinci altı aylık büro stajında,  stajyer avukat büronun bedelsiz iş gücü olarak çalıştırılma ihtimali ile karşı karşıya kalıyor, katip, sekreter, getir götür işi ile ilgilenmesi talep edilebiliyor çünkü durum yine yanında staj yapılan avukatın taktirine bağlı oluyor.

20’li yaşlarının başında Hukuk Fakültesinden mezun olup yasa gereği hiç bir gelir elde etmeden yaşamını yürütmesini istediğimiz stajyer meslektaşlarımıza, bizim büromuzda dahi sadece yol masraflarını ödeyebilmeyi teklif edebiliyoruz, iş bu maddi ve sosyal güvenlik sorununun mutlaka ve en kısa sürede sadece bir kaç maddeye dokunularak avukatlık kanununda yapılacak bir yasal düzenleme ile giderilmesi mümkünken; tüm meslektaşlarımız ve mesleğe yeni adım atacak stajyerler yasayı ihlal ederek ve genelde stajyer aleyhine, ucuz iş gücü niteliğinde oluşan, usta-çırak ilişkisine asla yakışmayan çirkin bir sürece ortak ediliyorlar.

Bize mesleğimize yakışmayan bu çirkinliğin giderilmesi için elimizden gelen mücadeleyi sürdüreceğiz...''