Mamak'ta Kurbanlıklar Görücüye Çıktı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Haber Ankara olarak, Mamak Ortaköy Kurban Satış Alanı’na giderek gündemin nabzını tuttuk. ‘Kurban alırken nelere dikkat etmeliyiz?’, ‘Kurbanı nerede kesmeliyiz?’ ve ‘Kurbanımızı kaç gün önce almalıyız?’ gibi soruların cevabı haberimizde…


Mamak'ta Kurbanlıklar Görücüye Çıktı

Mamak Belediyesi’nin Ortaköy’de Ankaralıların hizmete sunduğu kurban kesim alanında kurbanlıklar alıcılarını bekliyor. Kurban alımını son günlere bırakmak istemeyen vatandaşların sıkı sıkıya pazarlığa başladığı Ortaköy Kurban Satış Alanı, tüm ihtiyaçlara cevap verecek yapısıyla kurbanlık alıcılarını bekliyor.  

 

DENETİMLER DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR

Yaklaşık 170 dönüm alan üzerine kurulan kurban pazarında, Mamak Belediyesi’ne bağlı zabıta ve veteriner ekipleri, düzenli olarak denetime çıkıyor. Zabıta ekipleri denetimlerde, kurbanlık hayvanları geldiği yerler, hayvan satışı için izin belgeleri, sağlık raporu, küpe ve pasaportları kontrol ederken, veterinerler ise hayvanların genel sağlık durumlarını gözden geçiriyor. Erkenden kurbanlıklarını almaya gelen alıcılar da denetimler sırasında kesim yerlerinde yapılması gereken düzenlemeler hakkında bilgilendiriliyor. Ayrıca alanda, kurban sahiplerinin ilaçlama ve dezenfeksiyon talepleri de uzman ekip tarafından gerçekleştiriliyor. 

 

TÜFTÜFLÜ YAKALAMA TİMİ

Ayrıca Sağlık İşleri Müdürlüğü, yaklaşan bayram öncesi her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Kurban Yakalama Timi’ni kurdu. Veteriner hekim öncülüğünde 10 kişiden oluşan ekip kaçan kurbanları, tüftüfle yakalamak ve etrafa zarar vermelerini önlemek amacıyla bir araçla takip edecek. Kaçan kurbanlıkların yakalanması için kurulan ekip, hayvana zarar vermeden nasıl yaklaşılır, ne kadar mesafede durulur ve hayvan nasıl yakalanır gibi konularında eğitimli bir kadrodan oluşuyor.