3 Yıldır Özel Çocukların Gelişimini Destekleyen “Minik Sporcular” Projesi Ankara’da...

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından “Özel Olimpiyatlar” çatısı altında 34 ülkede gerçekleştirilen ‘Minik Sporcular Projesi’nin 2018 – 2019 sezonu eğitimleri P&G ve Migros desteğiyle başladı.


3 Yıldır Özel Çocukların Gelişimini Destekleyen “Minik Sporcular” Projesi Ankara’da...

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından “Özel Olimpiyatlar” çatısı altında 34 ülkede gerçekleştirilen ‘Minik Sporcular Projesi’nin 2018 – 2019 sezonu eğitimleri P&G ve Migros desteğiyle başladı. Ankara’da iki dönem halinde gerçekleşecek oyun ve spor odaklı eğitim programına 6 özel, 6 partner çocuk katılacak. Ankara ile birlikte 16 ilde düzenlenecek proje çalışmaları 16 eğitim kurumunun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Proje toplamda 400’e yakın özel eğitim gereksinimi olan çocuk ve onlarla birlikte projede yer alan partner çocuğa dokunarak toplumda bir arada yer alabilme becerilerinin geliştirilmesini hedefliyor.

Migros ve P&G Türkiye’nin desteğiyle Özel Olimpiyatlar Türkiye tarafından yürütülen Minik Sporcular projesi çocuklarımızın bedensel, bilişsel, sosyal gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor. 2018 – 19 programı kapsamında kentimiz Ankara’da 2 dönem halinde hayata geçirilecek projenin ev sahipliğini Gazi Üniversitesi ve Sincan Elmas Anaokulu yapıyor. Proje, öğrenme güçlüğü, hareket kısıtlılığı gibi nedenlerden dolayı özel eğitim gereksinimi olan çocukların 7 ayda elde edebileceği motor becerisini 8 hafta gibi kısa bir sürede sağlayarak özel çocukların psikomotor ve sosyal becerilerinin küçük yaşta gelişebilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Özel çocuklar ile herhangi bir engeli bulunmayan partner çocukları aynı çatı altında buluşturan proje, aynı zamanda önyargıların küçük yaşta ortadan kaldırılmasını ve toplumda bir arada yer alabilme becerilerinin geliştirilmesini hedefliyor. 

Prima, Ariel, Fairy’nin üreticisi P&G ve Migros’un Özel Olimpiyatlar Türkiye ile 15 yıldır devam eden işbirliği, 2016 yılından bu yana “Minik Sporcular Projesi” ile sürdürülüyor. Geçtiğimiz yıl 16 ilde 2 – 7 yaş aralığındaki özel sporcularla ve partnerleriyle gerçekleştirilen proje, özel çocukların bilişsel, bedensel ve sosyal gelişimlerini özel eğitim programıyla desteklerken, partner sporculara da toplumda farklı olan bireylerle bir arada olma ve onlara yardımcı olmanın dönüştürücü deneyimini yaşatıyor. Önceden eğitmen eğitimi alan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) hocalarının görev yaptığı projenin gönüllüleri de BESYO öğrencilerinden oluşuyor.

 

YÜZLERCE ÇOCUĞUN HAYATINA DEĞER KATACAK

Yeni dönemde proje Ankara’nın yanı sıra, Aydın, Burdur, Bartın, Muş, Ordu, Adıyaman, Bursa, Siirt, Trabzon, Afyon ve İstanbul’da çocuklarla buluşacak. İki dönem halinde hayata geçirilecek proje, geçen yıllarda olduğu gibi, gönüllü gençlerle birlikte sunduğu oyun odaklı eğitim programıyla özel gereksinimleri olan çocukların uyum yeteneklerini geliştirecek, gerçek potansiyellerine, aslında başkalarıyla birlikte neler yapabileceklerine ilişkin farkındalıklarını artıracak. 2018 – 19 döneminde 16 ilde, toplam 16 eğitim kurumunun ev sahipliğinde düzenlenecek programda her bir dönem 6 özel ve 6 partner sporcunun katılımıyla, toplamda 400’e yakın çocuğun hayatına dokunulacak.

 

YÜZDE 49'LUK ARTIŞ

Bugüne kadar binlerce gencin spor ile tanışmasına olanak sağlayan Minik Sporcular Projesi kapsamında ailelerle yapılan araştırmaya göre proje sayesinde özel sporcuların, diğer çocuklarla arkadaşlık kurma durumunda yüzde 22 oranında bir artış gerçekleştiği belirtildi. Özel sporcuların, diğer çocuklarla birlikte spor yapma oranlarında ise yüzde 49’luk bir artış gözlemlendi. 

Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 35 yıldır özel çocukları sosyal hayatın içine çekebilmek ve yaşıtlarıyla kaynaşmalarını sağlamak için çalıştığını söyleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, “177 ülkede 225 kuruluşla faaliyet gösteren, yaklaşık 5 milyon kişiye ulaşan Special Olympics’in bir parçasıyız. Sadece 2018 yılında 14 bin kişinin yaşamına dokunduk. P&G Türkiye ve Migros’un işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Minik Sporcular projesiyle minik çocuklarımızın yaşamında daha büyük farklar yarattığımıza inanıyoruz. Çünkü Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin ruhunda spor var, eğlenerek öğrenme var” dedi.

Minik Sporcular projesinde sporun dönüştürücü etkisini daha net gördüklerini belirten P&G Türkiye ve Kafkasya Kurumsal İletişim Başkanı Ayça Turgay, “Türkiye’de sporu her alanda destekleyen, spor kültürünün gelişmesi için çalışan ve her bireyi topluma ‘dahil etmeyi’ önemseyen bir şirket olarak minik sporcularımızı unutmadık. Minik Sporcular, ciddi bir eğitim projesi olmaktan öte özel çocuklarımızı günlük yaşama, toplumsal hayata kazandırma projesi. Proje şimdiye kadar 600’den fazla özel ve partner sporcunun hayatlarının iyileştirilmesine katkı sağladı. Olimpiyat Oyunları sponsorluğumuzda olduğu gibi, Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Minik Sporcular desteğimizle de bu güzel çocuklarımız kadar büyük bir sorumluluk yüklenen annelerin, ailelerin de yanındayız” açıklamasında bulundu.

Migros Ticaret A.Ş. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zamankonuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Migros olarak toplumsal farkındalık yaratan, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri her zaman öncelikli hedefimiz. 2015-2016döneminde pilot çalışmasına başladığımız Minik Sporcular projesi ise artık meyvelerini vermeye başladı. 2-7 yaş arasındaki özel çocuklarımız oyun odaklı eğitimlerle hızla gelişim gösterdiler, koordinasyon becerileri arttı ve sosyalleştiler. 7 aylık motor becerilerini sporla 8 hafta gibi kısa bir sürede sağlayabildiler. Migros Mağazalarından veya Migros Sanal Market’ten P&G ürünleri alarak projemize katkı sağlayan müşterilerimize ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.