“Yetişkinler için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu” Projesi Tanıtıldı

 Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı 2018 yılı Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Yenilik Geliştirmeye Yönelik Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında kabul edilen “Yetişkinler için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu” projesinin açılış toplantısı yapıldı. 


“Yetişkinler için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu” Projesi Tanıtıldı

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatör olduğu projenin açılış ve tanıtım toplantısı 29-30 Ocak 2019 tarihlerinde Ankara Gordion Otel’de düzenlendi. İki gün süren toplantıya Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü proje koordinatörleri ile Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, ve Güney Kıbrıs’tan gelen proje ortakları katıldı.

Projenin Türkiye Koordinatörü Esma Pehlivanoğlu’nun yaptığı açılış konuşması ile başlayan program ortak ülke temsilcilerinin kurumlarını tanıtan sunum ve konuşmaları ile devam etti. 

Avusturya Proje Ortağı VAEV’in temsilcisi Özel Coşkuner konuşmasında; proje, bellek, dikkat, görsel öncelik, akıl yürütme ve planlama, aksiyon hızı ve ardışık işlem hakkında yetişkinlerin bilişsel becerilerini geliştirme için mobil oyunlar geliştirmeye dayandığını, bunun da projenin inovasyon kısmı olduğunu vurguladı.

Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje, yetişkinler için Alzheimer ve demansı önleme amaçlı tablet tabanlı bilişsel oyun platformu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Projenin hedef grupları; 55 yaş üstü yetişkinler, fiziksel engelli yaşlılar, sağlık sorunları olan yetişkinler (diyabet, hafif düzeyde bunama vb.) ve yetişkin eğitimi eğitmenleridir. İki yıl sürecek olan projede öncelikle hedef kitle özelliklerini, öğrenme ihtiyaçlarını, erişilebilir öğrenme hedeflerini tanımlamak, bilişsel becerilere dayalı öğrenme kapsamı raporu, içerik oluşturma ve eğitim programı geliştirmek, bellek, dikkat, görsel algı, akıl yürütme ve planlama, aksiyon hızı ve ardışık işlem için uygun 6 farklı oyun geliştirmek, eğitmenlerin manuel, erişilebilir mobil öğrenme plarformu ve çevrimiçi değerlendirme aracı geliştirmek, çevrimiçi değerlendirme araçlarını hazırlama faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Milli Eğitim ile uluslararası STK ve sektörü bir araya getiren açılış ve tanıtım toplantısı sertifika töreninin ardından Anıtkabir gezisi ile  30 Ocak 2019 Çarşamba günü son buldu.