’’Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’’ İçin Lobi...

''Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi'' İçin Lobi Faaliyetleri Başlıyor

Başkentliler, Ankara’nın manevi mimarı Hacı Bayram-ı Veli’nin adının bir üniversitede yaşatılmasını istiyor. Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği (AHİD) ‘in ev sahipliğinde bir araya gelen “Ankaralı” sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bu konuda ciddi adımlar atma kararı aldı.

14 Kasım 2016 - 14:13 - Güncelleme: 14 Kasım 2016 - 14:13

Ankaralılar Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği (AHİD)’in kahvaltı sofrasında bir araya geldi. Ankaralı STK’ların güç birliği yaptığı toplantıya AHİD, Ankara Kulübü, Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı, Ankaralı Dernekler Federasyonu Ankara Kültürünü Yaşatma Derneği, Ankara Seymenler Kulübü Derneği, Ankara Oğuz Seymenleri Derneği ve Bürokrat Ankaralılar Derneği katıldı.


15 Temmuz şehitlerinin anılmasıyla başlayan toplantıda Ankara’nın sorunları ve stk’lar arasındaki dayanışmanın nasıl geliştirileceği konuşuldu.


“SEN BEN DEĞİL BİZ DEMELİYİZ”


Kahvaltıya ev sahipliği yapan AHİD Genel Başkan’ı Hilmi Yaman konuşmasında amacı Ankara olan STK’ların birlik içerisinde olmasının önemine dikkat çekti. Yaman “ Bugün burada hepimiz aynı düşünce ile bulunuyoruz; Ankara’ya Hizmet. Dayanışma ruhunu bozmadan, birbirimizi ötekileştirmeden sorunların çözümü noktasında Ankara’da bir kültürel yapıyı hep birlikte inşa edebilmemiz yine kentimizinhayrına olacaktır.  Sen değil, ben değil; Biz duruşuyla hareket ettiğimiz sürece bu inşayı yapabileceğimizin kanısındayım.” dedi.


“HACI BAYRAM ÜNİVERSİTESİ OLMAMASI EKSİKLİK”


Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı kurucular kurulu başkanı, Sağlık eski bakanı Halil Şıvgın, Ankara’nın en büyük eksikliklerinden birinin de Hacı Bayram-ı Veli hazretlerinin adını taşıyan bir üniversitenin olmaması olduğunu söyledi. Şıvgın : ”İstanbul’un fethini müjdeleyen Ankara’nın manevi mimarı Hacı Bayram Veli Hazretleri adının taşındığı bir üniversitenin olmaması üzüntü verici, Ankara adına bir eksikliktir. Fatih Sultan Mehmet’e hocalık etmiş olan Akşemsettin’in de Hocası olan Hacı Bayram Veli Hazretlerinin ilmi yönü göz ardı edilmemeli. Ankara’da Hacı Bayram üniversitesi öncelikli olarak kurulmalı” dedi.


Ankaralı STK’lar bu eksiklik üzerine lobi faaliyetleri başlatma kararı aldı. İlk iş olarak YÖK ile temas kuracak Ankaralılar yeni kurulacak veya mevcut bir üniversitenin isminin Hacı Bayram-ı Veli’nin isminin verilmesi yönünde gayret gösterecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da bir mahalle karantinaya alındı
Ankara'da bir mahalle karantinaya alındı
Silahlı saldırıya uğrayan kadın hayatını kaybetti
Silahlı saldırıya uğrayan kadın hayatını kaybetti