"Hafriyat" Tartışması! Tuna Açıkladı, Gökçek Cevap...
Reklam

"Hafriyat" Tartışması! Tuna Açıkladı, Gökçek Cevap Verdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın dün katıldığı TV programında yaptığı hafriyat açıklamasına eski Başkan Melih Gökçek’in cevabı gecikmedi. Hafriyat gelirinin 30 bin TL’den 15 milyon TL’ye yükseldiğini söyleyen Tuna’ya Gökçek, “Tuna’nın gelir mukayeseleri külliyen yalandır. Tuna’nın en büyük kurnazlığı hasılatı yazarken masrafı gizlemesidir” dedi. 

04 Ekim 2018 - 12:51 - Güncelleme: 04 Ekim 2018 - 12:51

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, katıldığı bir TV programında gündeme dair soruları yanıtladı. Program sırasında inşaat sektörüne dair açıklamalarda bulunan Tuna, hafriyat gelirlerinin de önceki döneme göre arttığını ifade etti. Tuna, inşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile, Büyükşehir Belediyesi gelirlerinin, özellikle de hafriyat gelirlerinin arttığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Hafriyat gelirleri önceden aylık 30 bin TL’ydi. Bize devrolduktan sonra aylık ortalama 15 milyon TL oldu. İnşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemdi üstelik. Hızlı bir sezonda bu gelir aylık 15 milyon TL’yi de aşar.”

 

 

GÖKÇEK SOSYAL MEDYADAN CEVAP VERDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek ise, konuyla ilgili açıklamayı Twitter’dan yaptı. Gökçek, kendi döneminde hafriyat gelirlerinin Osmanlıspor’a aktarılması iddialarına da aynı şekilde cevap verdi. Mustafa Tuna’nın yaptığı açıklama ile aylık 30 bin TL olan hafriyat gelirlerinin 15 milyon TL’ye ulaştığını belirterek vatandaşın gözünde kendisini hırsız ilan ettiğini söyleyen Melih Gökçek açıklamasına, “Seçim sırası cevap verip vermemekte çok tereddüt ettim. Çünkü medya ve sosyal medya birbirilerine düştüler diye haber yapıp göbek atacaklar. Ancak, cevap vermezsem, bu suçlamayı kabul etmiş olacağım. Verdiğim cevabın bir nefsi müdafaa olduğunu parti yönetimimin anlayışla karşılayacağı ümidiyle, konuyu detaylı olarak anlatmak isterim” sözleriyle başladı. Gökçek, şöyle devam etti:

 

“OSMANLISPOR’A İHALE KARŞILIĞI 5 MİLYON TL GELMESİ ÇOK NORMAL BİR OLAY”

“Önce belirtmek isterim, hafriyat işi belediye tarafından ANFA’ya ihale edilmiş, ANFA da işi yıllık 1 milyon 320 bin TL’den Osmanlıspor’a ihale etmiştir. Osmanlıspor da işletme işini bir alt firmaya yaptırmıştır. Osmanlıspor’a yıllık ne kadar gelirleri olduğunu sordum. Yıllık 5 milyon (ANFA’nın 1 milyon 320 bin TL kirası bunun içinden veriliyor) civarında olduğunu söylediler. Bu para Osmanlıspor’da Webo’ya verilen bir yıllık oynama bedeli. Spor için Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin takımlara verdiği destek ortadayken Osmanlıspor’a ihale karşılığı bir yerden 5 milyon TL gelmesi çok normal bir olaydır. Osmanlıspor’a bunun haricinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden tek kuruş bağış yapılmamıştır. Buna karşılık benim son dönemimde Ankaragücü Spor Kulübü’ne belediye ve bağlı şirket bütçelerinden 10 milyon TL yardım yapılmıştır. Hiç kimse de bu yardım niye yapıldı dememiştir. Sayın Tuna da Ankaragücü’ne yardımı devam ettirmiştir. Türkiye’de tüm kulüpler belediyelerden karşılıksız yardım alırlar. Hatta açın bakın, Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig’de isimlerinin önünde belediye tabiri olan kaç tane kulüp görürsünüz. Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Menemen Belediyespor, Sivas Belediyespor, Manisa Belediyespor, Etimesgut Belediyespor… Bu profesyonel futbol takımlarının bazılarıdır. Demekki Türkiye’de birçok belediye, bırakın kulüplere yardım etmeyi, isimlerini dahi kulüplere vermişlerdir. Buraya kadar konuyu spora desek açısından ele aldık.”

 

“TUNA’NIN GELİR MUKAYESELERİ KÜLLİYEN YALANDIR”

Sporla ilgili açıklamalarının ardından Mustafa Tuna’nın iddialarına cevap vermeye başlayan Gökçek, şunları aktardı:

“Şimdi gelelim Mustafa Tuna’nın iddialarına… Tuna’nın gelir mukayeseleri külliyen yalandır. Hafriyat işi dört aydan beri Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu ANKET A.Ş. tarafından yapılmaktadır. Hafriyat paraları Büyükşehir veznesine yatmaktadır. Hafriyat hizmetini ANKET A.Ş. vermektedir. Tuna ayda 15 milyon hafriyat gelirinden bahsetmektedir. Yani dört ayda 60 milyon gelir elde etmiş olmalıdır. Bu yılda 180 milyon demektir. 

 

“TUNA’NIN KURNAZLIĞI MASRAFI GİZLEMESİDİR”

Bu rakam Tuna’nın yalanıdır. Benim öğrendiğime göre, Tuna zamanında dört aylık toplam hasılat tamı tamına 22 milyon 300 bin TL’dir. Yani ortalama aylık 5.5 milyondur. Şimdi bu hesapta Tuna’nın en büyük kurnazlığı hasılatı yazarken masrafı gizlemesidir. Çünkü masraf ANKET A.Ş. tarafından yapılmakta ve her ay Büyükşehir Belediyesi’ne fatura edilmektedir. ANKET bu hizmetleri gerçekleştirmek için 200 yeni işçi almıştır. Araziyi kontrol için 45 araç kiralamıştır. Bunların şoförleri ile birlikte kira bedelleri vardır. ANKET 13 döküm sahası tespit etmiş ve buralarda iş makinaları çalıştırmak üzere müstecire kiraya verilmiştir. ANKET ilk ay itibarıyla belediyeye 9.5 milyon TL fatura kesmiştir. Bu belediye ve ANKET arasında ihtilaf çıkartmış ve taraflar birbirine girmiştir. 

 

“40 MİLYON GELİRLE 60 MİLYON MASRAFI NASIL KARŞILAYACAKSINIZ?”

Belediyenin topladığı 22 milyon TL, hafriyatın en yoğun olduğu aylardadır. Önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında bu hasılatın 1/4’ünü bile toplamak zordur. Bir yıllık sürede toplanacak para taş çatlasa 35 milyonu (hadi mübalağa edelim 40 milyonu) ancak bulacaktır. Birinci ay kesilen masraf faturası 9.5 milyon olduğuna göre, yıllık fatura en az 100 milyonu bulacaktır. Hadi Tuna’ya torpil yapalım, ayda 5 milyon masraf olsa (Çünkü personel masrafı, araç kiraları ve iş makinaları kiraladı 12 boyunca devam edecektir) yıllık 60 milyon masraf olacaktır. Şimdi Sayın Mustafa Tuna’ya sorum: Siz 40 milyon gelirle 60 milyon masrafı nasıl karşılayacaksınız? Belediyenin 20 milyon kamu zararını kim ödeyecektir? İnsanları aylık 15 milyon gelir elde ettiğinizi söyleyerek niçin aldatıyorsunuz? Ayrıca yasal olmayan yoldan yaptığınız hafriyat iptali ile, sayıştayca kamu zararı tespit edilirse, bunu cebinizden karşılayacak mısınız?”

 

"SENİ İNSAN YÜZÜNE ÇIKAMAZ HALE GETİRİRİM"

Melih Gökçek açıklamalarını şu sözlerle noktaladı:

"Son sözüm Sayın Mustafa Tuna'ya... Buraya kadar yazdıklarım sadece nefs-i müdafaa... İnan partime zarar vermeyeceğime inansam, seni insan yüzüne çıkamaz hale getiririm... Söyle adamlarına davamıza daha çok zarar vermesinler... Ayrıca bu konuda Twitter'da iftira atan kim varsa mahkemede hesaplaşacağız. Şimdiden söyleyeyim mahkemeye çıkınca, 'Bu Tuna'nın iddiası bizim böyle bir iddiamız yok' diyerek kıvırmak yok. Kıvıracaklar şimdiden tweetlerini silsinler, onları affedeyim."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..