Hangi Şirket Kaç Para Maaş Ödüyor: Glassdoor

Hangi Şirket Kaç Para Maaş Ödüyor: Glassdoor

Tam da yeni yıl gelmişken ve kulislerde “kimin maaşına kaç para zam yapılıyor”, “aslında kaç para yapılmalıydı”, “diğer şirketler ne yapmış acaba” şeklinde konuşulurken, bu soruların cevabının yurtdışında en şeffaf şekilde internetten izlenebildiğini biliyor muydunuz?

07 Ocak 2019 - 15:03 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 - 19:52

Hem dünya, hem de yurt genelindeki tüm şirketlerin iş koşulları, mesai saatleri ve en önemlisi de yapılan iş bazında verdikleri maaşlar konusunda sormak istediğiniz sorulara cevap veren bir site var; Glasdoor. 

Glassdoor.com, şirketlerin çalışanları tarafından ilgili şirketin çalışma ortamı, koşulları ve olanakları ile ilgili olarak bilgi ve resim paylaşımında bulundukları bir site. İlk başta ABD’nin ünlü Silikon Vadisi’nde bulunan Google, Facebook, Apple, Amazon gibi dev şirketlerin stajyerlerinden kıdemli uzmanlarına kadar aylık olarak ne kadar maaş verdiklerini kıyaslama amacıyla işe yeni başlayacak olanlar için bir nevi karşılaştırma aracı olarak geliştirilen site, zamanla dünya genelindeki şirketler hakkında bilgi paylaşım platformu haline gelmiş.

Bu site sayesinde dünya genelinde hizmet veren şirketlerin, yalnızca stajyer maaşı olarak verdikleri aylıklara bakıldığında, ne kadar büyük rakamlarla oynadıkları bir kez daha görülebiliyor. Glassdoor.com sitesinin verilerine göre başlıca Silikon Vadisi şirketlerinin stajyerlerine verdikleri maaşlar şöyle:

 

- Facebook: 8.000 dolar.

- Microsoft: 7.100 dolar.

- Salesforce: 6.450 dolar.

- Amazon: 6.400 dolar.

- Apple: 6.400 dolar.

- Yelp: 6.400 dolar.

- Yahoo: 6.000 dolar.

- Vmware: 6.000 dolar.

- Google: 6.000 dolar.

- Nvidia: 5800 dolar.

- Intuit: 5400 dolar.

- Adobe: 5100 dolar.

- Qualcomm: 5.000 dolar.

 

Sitede “Türkiye” başlığı altında da, THY, Garanti, Vestel, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi sıkça işimizin düştüğü şirketlerden başlayıp, Grey, Aselsan, Unilever, Comodo, SAP, Amadeus, Peak, Bavul.com, indirimkodu.com gibi sadece bilenlerin kullandığı ve alanında uzmanlaşmış pek işyeri hakkında bilgiye erişmek mümkün.

Siteyi kullanması kolay: Eğer yabancı dil biliyorsanız ve eğer Hepsiburada.com, n11.com, Gittigidiyor.com gibi alışveriş sitelerinde stajyer veya kalifiye personel olarak çalışma planınız varsa; iş ortamıyla ilgili resimleri, mevcut çalışan veya geçmişte çalışmış kişilerin işle ilgili yorumlarını ve en önemlisi de sizi ne kadarlık bir maaşın beklediğiyle ilgili bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Glassdoor size çalışmayı düşündüğünüz yerle ilgili olarak fikir verici bilgiler sunsa da, burada paylaşılan bilgilerin, bilgiyi giren kullanıcının bakış açısına ve niyetine bağlı olduğunu da unutmamak gerekir. Bir şirkette çalıştığı dönemde sorunlar yaşayan birisi, bu sitede pekâlâ doğruluk payı olmayan bilgiler ve rakamlar da paylaşmış olabilir. Yani tüm forum sitelerinde ve sosyal medyada herhangi bir haberin doğruluğuyla ilgili olarak duyabileceğiniz kaygılar bu sitede de mevcut. “Fake News” tuzağına düşmemek için çevrimiçi okuryazarlık kurallarını unutmadan okumak gereken bu site için “şirket verileri tabanlı bir çeşit Ekşisözlük ya da itiraf.com benzeri site” denilebilir. Kullanıcılar gerçek isimlerini vermeden, rumuzlarla da bilgi paylaşımında bulunabildikleri için aslında okuduklarımız o şirkette hiç çalışmamış birinin hezeyanları da çıkabilir. Bu nedenle, paylaşılan bilgilerin yüzde yüz doğru olmadığını ve sadece fikir sahibi olmak için incelenmesi gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Türkiye’deki şirketlerle ilgili olarak girilen bilgilere bakıldığında, genel olarak doğruya yakın yorumlar yapıldığı söylenebilir. Sektöre yeni adım atacak çiçeği burnunda yazılımcılar ve grafik tasarımcıları için, THY, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi hizmet sektörü ile Hepsiburada, Sahibinden ve n11 gibi alışveriş sitelerinin verdikleri maaşlar, Türkiye standartlarında oldukça cazip görünüyor. 

Son olarak bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Türkiye’de hizmet veren sitelerin maaşlar konusunda Silikon Vadisi’ndekiler kadar bilgi paylaşımına açık olmadığını görmekteyiz. Yine de aynı sektörde bulunan şirketler tarafından birbirine yakın maaşların verileceği tahmininden yola çıkılarak, Türkiye’deki yazılım ve bilişim alanında çalışanlar için standartların oldukça iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
AŞTİ'de ek sefer yoğunluğu
AŞTİ'de ek sefer yoğunluğu