’Her Hafta Bir İlde Vatandaşlarla Bir Araya Geleceğim’

'Her Hafta Bir İlde Vatandaşlarla Bir Araya Geleceğim'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hafta sonları farklı bir ilde vatandaşlarla bir araya geleceğini söyledi.

17 Şubat 2016 - 15:52

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hafta sonları farklı bir ilde vatandaşlarla bir araya geleceğini söyledi.

AK Parti grup toplantısında konuşan Davutoğlu, geçen hafta içinde yaptığı yurtiçi ve yurtdışı temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

Başbakan Davutoğlu, Erzincan ziyaretinde cemevi ziyaretinin detaylarını anlattı. Davutoğlu, her hafta farklı bir ile giderek vatandaşla bir araya geleceklerini, bu hafta sonu da Van’a gideceğini açıkladı. Davutoğlu, dün Ukranya'ya yaptığı ziyaretteki temasları hakkında bilgi verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD'nin Suriye'de Rusya'nın paralı askerleri gibi hareket ettiğini belirterek, "Karşımızda yedi düvel olsa bile hakkı haykırmaya devam edeceğiz." dedi.

Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, 2002 yılında AK Parti’nin ülkeyi uçurumun kenarından aldığını ve güçlü bir Türkiye haline getirdiğini söyledi. Başbakan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak ise “Hakkı haykırmaya devam edeceğiz. Karşımızda yedi düvel olsa bile hakkı haykırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Davutoğlu, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’in geçtiğimiz günlere yapmış olduğu açıklamaları konusunda da bu ismi vermeyerek, şunları kaydetti: “Bizim aramızda itilaf bekleyenler çok beklerler. Bizde şahsi hesap yok ulvi hesap vardır. Bizimki şahıs davası değil insanlık davasıdır. Bu dava hak ve hakkaniyet davasıdır.”

Suriye’deki gelişmelerin insanlık trajedisine ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit eder duruma geldiğini vurgulayan
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın DEAŞ’la mücadele adı altında ılımlı muhalefeti etkisizleştirmeye çalıştığını vurguladı. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ne istersiniz bu topraklardan? Hangi kirli hesabın adına yapıyorsunuz? Rus uçakları akıllı bomba kullanmıyorlar. Nereye bomba attıklarına bakmıyorlar. Ellerindeki zamanı geçmiş bombaları kullanıyorlar. Süresi geçmekte olan mühimmatı kullanıyor. Bir taraftan sivilleri öldürüyor, muhalefete zarar veriyorlar, Esad yönetimine destek veriyorlar ve çevreye zarar verecek bombaları kendi ülkesi dışında kullanıyor. Rusya, PYD işbirliği halinde bölgeyi yoğun bir bomba altına tutuyorlar. Rusya ve Esad ise PYD kullanarak, Halep’i ele geçirmek istiyor.”

Halep halkını beş yıldır mücadele ettiğini kaydeden Davutoğlu, “Suriye halkı önce Esad rejimine direndi. Ardından Hizbullah geldi. Halep’i düşüremediler. İran’ı çağırdılar. 24 İranlı general Suriye’de öldü. Şii millisleri ile Halep’i düşüremediler. Tarih boyunca Müslümanlara zulmetmiş büyük abilerine gittiler, ‘sen gel katliamı yap’ dediler. Hain ve barbarca uçaklar sivil ve asker ayrımı yapmadan 8 bin sorti yaptı.” diye konuştu.

Türkiye’nin angajman kuralları gereği müdahalesenin devam edeceğini kaydeden Başbakan, şöyle devam etti: “Sonunda zafer mutlaka inanların olacaktır. Angajman kuralı gereği müdahalede bulanacağız ve bulunmaya devam edeceğiz. Dünyanın sustuğu anda onlara destek vermeye devam edeceğiz. Son saldırıların Türkiye’nin sınır güvenliğini tehdit ettiği açıktır. Rusya’nın ve onun ardındaki güçlerin hedefinin mülteciler üzerinde Türkiye ve Avrupa’yı baskı altına almayı hedefliyor.”

Davutoğlu, PYD’nin Rusya’nın paralı askerleri olduğunu belirterek, “Türkiye, sınır güvenliğini tehdit eden kim olursa olsun aynı tavrı gösterecektir. PYD Rusya’nın paralı askerleridir. Azez bölgesinde DEAŞ mensubu yok. Bilinçli bir kıyım, etnik kıyım gerçekleştiriliyor. Sadece rejim yanlıların kalsın isteniyor. ABD ve müttefik ülkelerden açık kıyıma karşı tepki göstermelerini beklemek hakımız. PYD, Azez’e yaklaşırsa gereken yapılacak." dedi.    Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin milli bir iktidardan çok milli bir muhalefete ihtiyacı olduğunu kaydetti. Davutoğlu, iktidara destek veren CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ı övdü, muhalefet partilerini ise milli olmamakla suçladı.

Davutoğlu, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çevresinde 5 yıldır gerçek savaş yaşandığını söyledi. Davutoğlu, şunları kaydetti: “5 yıldır savaşı göremeyenler, 'Türkiye savaşa giriyor' diye hayali senaryolar yazıyorlar. Bu senaryoları yazanlar ise fiili olarak Suriye’de savaşan ülkelerdir. Kendi saldırganlıklarını gizlemeye çalışıyorlar. Biz Türkiye’yi herkesten fazla düşünürüz. Suriye’de bir savaş tehlikesi varsa bunu oluşturanlar asla Türkiye değildir, asla olmayacaktır. Biz baştan bu yana makul barışçı bir çözümün Suriye halkının huzuru ve güvenliğinin temin edilmesi için çok çaba harcadık. Suriye’deki bu kaosa rağmen savaşın dışında tutan biziz.”

Davutoğlu, Rusya, Esed yönetimi ve PYD’ye yönelik güvenlik güçlerinin aldığı tedbirlerin, sınırda oldu-bitti oluşturarak Türkiye’yi savaşa sokmaya çalışan odakların oyunlarını bozmaya yönelik olduğunu savundu. Türkiye’nin savaştan uzak durmak istediğini vurgulayan Davutoğlu, “Oldu bittiye maruz kalmamak için yanı başında güvenlik problemleri berteraaf etmek için önleyici tedbirler almaktadır, almaya devam edecektir.” dedi.
    BAYKAL'A TEŞEKKÜR ETTİ


Muhalefet partilerinin aldıkları güvenlik tedbirlerini partizanca bir üslupla eleştirdiğini öne süren Davutoğlu, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a açıklamaları için teşekkür etti. Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu laf kalabalığı yaparak üste çıkmaya çalışmakla suçladı. Davutoğlu, “Türkiye’de milli bir iktidar önemli ve milli bir iktidar var. Milli iktidar kadar önemli olan milli muhalefet. Biz milli muhalefet istiyoruz. Yerli muhalefet istiyoruz. Rusya ağzıyla, Esad ağzıyla konuşmayan muhalefet istiyoruz. Gidip Brüksel’de Washington’da kapı çalarak Türkiye’yi şikayet etmeyen, bu toprağa ait olduğunu unutmayan bir muhalefete ihtiyacımız var. Bahçeli bir açıklama yaptı, kimse bir şey anlayamadı.
Türkiye’nin milli bir muhalefete ihtiyacı var." dedi.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Mamak’ta kapımda spor coşkusu
Mamak’ta kapımda spor coşkusu