Hindistan’dan Çağrı: "Ticaret Yapan İş İnsanlarına...

Hindistan'dan Çağrı: "Ticaret Yapan İş İnsanlarına Kırmızı Halı Sereceğiz"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Hindistan ve Türkiye’nin dünyada önemli ülkeler olduğunu belirterek “ATO olarak Hindistan ile ilişkilerimize büyük önem veriyor ve ticaretimizi daha ileriye taşımak istiyoruz” dedi.

08 Aralık 2018 - 14:04

ATO’nun enerji, maden, medikal, gıda ve turizm sektörlerindeki üyelerinin Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyyaile bir araya getirildiği  “Hindistan ile Yatırım ve Ticaret Fırsatları Toplantısı” ATO’da yapıldı. Toplantının açılışında konuşanBaran, Ankara Ticaret Odası’nın çalışmaları ile Ankara ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Hindistan ile ticaret hacminin 2017 yılı sonu itibariyle 7 milyar dolar olduğunu bildiren Baran, bu rakamın en kısa sürede 10 milyar dolara, orta vadede de 20 milyar dolara çıkmasını beklediklerini kaydetti. Baran, “Ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin ticaret alanında da meyvelerini vermesini arzu ediyoruz” dedi. 

Ülkeler arasında ticarette yaşanan sorunlara değinen Baran, “Hindistan’da gümrük vergilerinin çok yüksek olduğunu biliyoruz. Gümrük prosedürleri maalesef şeffaf değil. Birçok ürünle ilgili gümrük vergisi oranları bile bilinmiyor. Her 2 ülkenin bankacılık sistemi arasında işbirliği yok. Türk bankalarının teminat mektupları kabul edilmiyor. Aracı bankalarla işlemler yapılmak zorunda kalınıyor. Bu kez de çok yüksek maliyetler çıkıyor. Hem kamuda hem de özel sektörde bürokrasi çok ağır işliyor” dedi. Baran, çözüm önerilerinin ortaya konduğunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin en kısa sürede artacağını kaydetti.

 

SERBEST TİCARET ANLAŞMASINA HAZIRIZ

Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya da konuşmasında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın farklı zamanlarda ticari ilişkileri geliştirmek ve ortak çalışmalar yapmak amacıyla bir araya geldiklerini hatırlattı. Hindistan’ın rekabet, lojistik ve yenilik endekslerindeki gelişiminden bahseden Bhattacharyya, serbest ticaret anlaşması olmaması nedeniyle iki ülkenin ticari ilişkilerinin yavaş olduğunu söyledi. Bhattacharyya, “Hindistan olarak serbest ticaret anlaşmasına hazırız. Türkiye ve Hindistan gerçek potansiyeline böylece kavuşmuş olacak” dedi.

 

YATIRIMCIYA KIRMIZI HALI SERECEĞİZ

Hindistan’da bürokrasinin hızlanması için çalışmalar yapıldığını anlatan Bhattacharyya, “Ülkelerimiz arasındaki yatırımlar da oldukça düşük. Anahtar sektörler ve alanlar belirlenip çapraz yatırımları gerçekleştirebiliriz. Her iki ülke de sahip oldukları teknolojide üst düzeyde. Bu konuda ortaklıklar kurulabilir. Ortak projeler üreterek bilim ve teknoloji alanındaki yatırımları geliştirebiliriz Hindistan’a ticaret yapan iş insanlarına kırmızı halı sereceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı