İbrahim Kartal: ’Haritacılar Birikimlerini Tüketerek Ayakta...

İbrahim Kartal: 'Haritacılar Birikimlerini Tüketerek Ayakta Kalmaya Çalışıyor'

Haber Ankara ekibi olarak, farklı sektörlerin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz bu kez, "harita" sektöründe 25 yıldır faaliyet gösteren Şah-Kar Harita'ya konuk oldu. Genel Müdür İbrahim Kartal, sektör hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

17 Ocak 2016 - 14:11

HABER ANKARA / ÖZEL HABER - Haber Ankara ekibi olarak, farklı sektörlerin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Ekibimiz bu kez, "harita" sektöründe 25 yıldır faaliyet gösteren Şah-Kar Harita'ya konuk oldu. Genel Müdür İbrahim Kartal, sektör hakkında önemli açıklamalarda bulundu.   Ekibimizi samimi ve hoş sohbet bir ortamda ağırlayan Kartal, "Harita şirketleri, 2003 yılından itibaren yürürlüğe giren ihale yasasına, kurumların farklı tutumları nedeniyle ayak uyduramamış ve 2003 yılına kadar yaptığı birikimleri de günümüze kadar tüketerek ayakta kalmaya çalışmıştır." ifadelerini kullandı.   İşte Şah-Kar Harita Şirketi Genel Müdürü İbrahim Kartal ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:   - Sn.Kartal, öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?
19.06.1962 yılında Rize Fındıklı’da doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Fındıklı’da tamamladım. 1979 yılında Ankara’ya geldim. Yersel haritacılık konusunda değişik firmalarda hizmetlerde bulundum. 1992 yılında Şah-kar Ltd.Şti’ni kurdum. 2000 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2011 yılında Bakü İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi'nde yüksek lisansa başladım "Hidrografik Ölçmeler" üzerine tez yazıp 2014 yılında Yüksek Lisans eğitimini tamamladım.
- Şah-Kar’ın hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?
Şah-Kar Harita Limited Şirketi, 1992 yılında Ankara’da kurulmuştur. Haritacılık ilkeleri doğrultusunda, zamanında ve doğru harita bilgisi üreterek kaliteli hizmet vermeyi amaç edinen şirketimiz, ilke ve kalitesinden taviz vermeden, meslek etiğine uyarak “Harita Mühendisliği” alanındaki faaliyetlerine devam etmektedir.


-Pek çok insanın "haritacılık" konusunda yeterli bilgisi bulunmuyor. "Haritacılık" denildiğinde akla ne gelmektedir? Harita şirketlerinin durumunu özetler misiniz?
Harita şirketleri Türkiye'de çok önemli işlere imza atmaktadır. İmar uygulamaları, tapu-kadastro, kamulaştırma, toplulaştırma, yol-demiryolu ağları projeleri, baraj projeleri, madenler, tüneller ve daha sayamadığım birçok alanda harita şirketlerinin imzaları bulunmaktadır. Harita Mühendisliği, hala tek bir isme düşürülememiştir. Bazı üniversitelerde "geomatik mühendisliği", bazılarında ise "jeodezi ve fotogrametri" isimleriyle adlandırılabilmektedir.

Harita şirketleri, 2003 yılından itibaren yürürlüğe giren ihale yasasına, kurumların farklı tutumları nedeniyle ayak uyduramamış ve 2003 yılına kadar yaptığı birikimleri de günümüze kadar tüketerek ayakta kalmaya çalışmıştır. Harita şirketleri, bağlı bulunduğu Harita Mühendisleri Odası tarafından dahi desteklenmeyen bir meslek dalı olarak varlığını sürdürmeye çalışmaktadır.     "İHALE YASASINDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILMALI"


- Peki tüm bu sorunların çözümü sizce nasıl olabilir?
Öncelikle kurumların belirli bir standarta oturtulması gerekiyor. İhale Yasası'nda, Türkiye'deki şirketler göz önüne alınarak değişiklikler yapılmalıdır. Firma ile kurumlar bir araya gelip toplantılar yapmalı, sağlıklı bir bilgi alışverişinde bulunmalı ve böylelikle hatalar asgariye indirilmelidir. Bağlı bulunduğumuz Odamız, kurumlarla diyaloğa geçip meslektaşlarının durumunu ortaya koyarak sahip çıkmalıdır. Bu sorunlar ancak böyle çözülebilir.

- Son olarak eklemek istediğiniz bölümler var mı?
Harita Mühendisliği, saygın bir meslek hale getirilip Türkiye'de yapılacak olan projelerin altyapısının harita olduğunu unutmamak gerekmektedir.

- Sn. Kartal, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Ben teşekkür ederim. Haber Ankara'ya yayın hayatında başarılar dilerim.               HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.      

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x