İçişleri Bakanlığı Genelge Yayınladı! İlk Çalışma ’O’...

İçişleri Bakanlığı Genelge Yayınladı! İlk Çalışma 'O' Belediyeden Geldi... Artık Düğünlerde Bunlar Yapılamayacak...

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için valiliklere “düğün” genelgesi gönderdi. Ankara'daki bir ilçe belediyesi ise, buna yönelik bir sosyal sorumluluk çalışması başlattı.

26 Ekim 2018 - 14:41 - Güncelleme: 26 Ekim 2018 - 15:12

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge gönderdi. Genelgede, son zamanlarda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlar sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması nedeniyle üzücü olayların meydana geldiği belirtildi. Yaşanan bu üzücü olayların kamuoyunda tedirginliğe ve kamu düzeninin sorgulanmasına neden olduğu vurgulanan genelgede, vatandaşların can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi için ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerden gerekli önlemlerin alınması istendi. Bakanlığın gönderdiği genelgede alınması istenen önlemler şu şekilde sıralandı:

Düğün, nișan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacak. 

Muhtarlar bölgelerinde havaya ateș açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek. Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Mutluluğa Kurșun Sıkma Geleceği Karartma” yazılı  afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak. 

Silahı ile havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak. Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek.

 

"SEVİNCİNİZ ACI OLMASIN, MUTLULUĞUNUZ YARIM KALMASIN"

Ankara'nın en büyük ilçelerinden biri olan Keçiören'de ise Belediye, ‘İnsan değerlidir’ anlayışıyla düğünlerde, kutlamalarda, özel günlerde rast gele silah sıkılmasına ve izinsiz havai fişek atılmasına ilişkin toplumu bilinçlendirmek ve caydırıcı nitelikte mesajlar vermek için sosyal sorumluluk projesi başlattı. İlçenin her yerinin, “Herkesin Can Güvenliği için İzinsiz Havai Fişek ve Silahlı Kutlamaya Hayır!” yazan afişlerle donatıldığı projeye Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak öncülük etti. Projeyle; düğün, nişan, uğurlama, spor müsabakaları gibi özel günlerde rastgele sıkılan silahlarla masum insanların yaşamını kaybetmemesi için toplumsal duyarlılığın artırılmasına dikkat çekildi.

Kamu düzeninin bozulmaması ve istenmeyen acı hadiselerin yaşanmaması için toplumu bilinçlendirmek konusunda azami gayret gösteren Keçiören Belediyesi, kutlamaların kanunlar çerçevesinde yapılması için zabıta ekiplerinin çalışmalarıyla da yasal işlem uygulayarak caydırıcı olmayı sürdürüyor. Gerek vatandaşlardan gelen şikâyet üzerine gerekse zabıta personellerinin devriyeleri sırasında karşılaşılan uygunsuz kutlamalara anında müdahale ediliyor. Gece gelen şikâyetlere ise nöbetçi zabıta ekipleri yönlendiriliyor.

Zabıta ekipleri, izinsiz silah ve havai fişek atımı yapanları kamu düzenini bozmamaları için ilk etapta uyarıyor. Eğer izinsiz gösteri devam ederse 124 lira cezai işlem uyguluyor ve polise haber veriyor. Ateşli silah kullanımının tespit edildiği durumlarda polisle birlikte olay yerine intikal eden zabıta personelleri, kamuoyunda oluşabilecek herhangi bir huzursuzluğun önüne geçiyor. Kutlamalar sırasında vatandaşların sevinçlerinin gölgelenmemesi için polisle koordineli çalışmalar yürüten Keçiören Zabıta Müdürlüğü Ekipleri, Keçiören’e daha güvenli bir çehre kazandırıyor.

 

“MASUM İNSANLARIN HAYATINI KAYBETMESİNE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Kutlamalar sırasında izinsiz silah ve havai fişek atımının; kamu düzenini bozmak, masum insanların canına kastetmek ve toplumda infial yaratacak tarzda faaliyette bulunmak olduğunu ifade eden Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, şöyle konuştu:

“Kutlamalar sırasında korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda davranışların önüne geçmek için Keçiören Belediyesi olarak her fırsatta sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyoruz. ‘İnsan değerlidir’ anlayışıyla, vatandaşlarımızın en mutlu günleri yas ortamına dönüşmesin diye bu projeye imza attık. Masum vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine tahammülümüz kalmadı. Keçiören Belediyesi olarak zabıta ekibimizle birlikte toplumun huzurunu kaçıracak herhangi bir durum oluşmaması için ilçemizde sıkı takipler yapıyoruz. Gerekli gördüğümüz anda emniyet personellerine de haber vererek tehlikenin büyümeden önlenmesini sağlıyoruz. Özellikle ateşli silah atımı konusunda gelen şikâyetlerde olay yerine intikal eden polislere zabıtalarımızın da refakat etmelerini istiyor ve vatandaşlarımızın gönül rahatlığını sağlama konusunda azami gayret gösteriyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar yaşattı
Sinir krizi geçiren şahıs polise ve sağlık ekiplerine zor anlar...
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu
Sosyal yardım sosyal mesafeyi unutturdu