İki Genel Müdür Aynı Sahnede! 2018 Troya Yılı Muhteşem Bir...

İki Genel Müdür Aynı Sahnede! 2018 Troya Yılı Muhteşem Bir Sahne Gösterisi İle Taçlanıyor...

Troya’nın UNESCO Kültür Mirası Listesine girişinin 20. yılında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bir “Dünya Prömiyeri” ne damga vuruyor.

09 Kasım 2018 - 12:26 - Güncelleme: 09 Kasım 2018 - 12:27

Troya efsanesi Devlet Opera ve Balesi ile sahnede hayat buluyor. Birçok ilke imza atacak görkemli ve destansı Troya operası'nda Paris'i ünlü tenor Murat Karahan seslendirirken, Hektor'u ünlü dansçı Tan Sağtürk canlandırıyor. Helen'i soprano Seda Ayazlı'nın seslendireceği eserin anlatıcısı Homeros'a ise DT Genel Müdürü Mustafa Kurt hayat veriyor. DT Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan ilk kez aynı sahneyi paylaşacak. Eserin dünya prömüyeri 9 Kasım'da ATO Congresium'da yapılacak.

 

 

Troya’nın UNESCO Kültür Mirası Listesine girişinin 20. yılında, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bir “Dünya Prömiyeri” ne damga vuruyor. Proje yaratıcılığını ve Sanat yönetmenliğini ünlü tenor, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan’ın üstlendiği eserin bestesi Bujor Hoinic’e, librettosu Artun Hoinic’e, rejisörlüğü Recep Ayyılmaz’a, koreografisi Volkan Ersoy’a ait.

Ülkemizin köklü sanat kurumlarının Genel Müdürleri; Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan aynı sahneyi paylaşıyor. Mustafa Kurt ise Homeros rolünde...

Biri aşkına diğeri ülkesine sahip çıkan iki erkek kardeş rolünde Murat Karahan Troya Prensi “Paris”, Tan Sağtürk ise Paris’in Kardeşi “Hektor” rolünde olacak.

Başrol kostümlerini ünlü modacı Atıl Kutoğlu’nun tasarladığı eserde Devlet Opera ve Balesi dansçılarından, 2015 yılında görevli olduğu turneden dönerken kaza geçiren Bora Acar Zöngür de özgün koreografisi ile sahnede olacak. Dekor tasarımını Özgür Usta’nın yaptığı operanın kostümleri Aydan Çınar imzası taşıyor.

UNESCO tarafından ‘Dünya Kültürel Miras’ listesine alınışının 20.yılında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hedef ve amaçları doğrultusunda sanatsal olarak bu sürece muhteşem bir epik opera ile destek vermenin heyecanını ve uluslararası bir kültür ve turizm vizyonuna dönüştürülen bu sürecin içinde olmanın gururunu yaşıyor.

Bir Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü prodüksiyonu olan eser; tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmir’li ozan Homeros’un kaleme aldığı “İlyada Destanı”ndan, yaşandığı Anadolu’nun kadim değerine ve görkemine yakışır bir görüntü, ses, müzik ve dans ile sahneye taşınıyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mansur Yavaş'tan Ankaralı Taksicilere Müjde!
Mansur Yavaş'tan Ankaralı Taksicilere Müjde!
Bir İhale Daha Canlı Yayında! Ankara'da Şeffaf Yönetim Örnekleri Sergileniyor...
Bir İhale Daha Canlı Yayında! Ankara'da Şeffaf Yönetim...