’İktidar Bağımsız Yargıyı Saf Dışı Bırakmıştır’

'İktidar Bağımsız Yargıyı Saf Dışı Bırakmıştır'

Ankara Barosu, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakan hakkında verdiği Yüce Divan'a göndermeme kararını değerlendirdi.

06 Ocak 2015 - 12:42

Ankara Barosu, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakan hakkında verdiği Yüce Divan'a göndermeme kararını değerlendirdi.

Açıklamada, “Türkiye önünde yaşanan ve hiç unutmadığımız gerçeği değiştiremeyeceği gibi iktidarın hukukunu da haklı hale getirmeyecektir. Kendisi için kendi hukukunu uygulayan, bağımsız yargıya güvenmeyen, kendi yargısını yaratan iktidar meşruiyetini kaybetmiştir. İktidar suçluyu masum, masumu suçlu yapmış, kendisinin de güvencesi olan bağımsız yargıyı saf dışı bırakmıştır.” denildi.

Soruşturma Komisyonu'nun Muammer Güler, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan hakkında verdiği yüce divana göndermeme kararı ile vatandaşa farklı, iktidara farklı hukukun uygulandığını belirten Ankara Barosu; hükümetin, kendisini masumiyet karinesinden hareketle masum, vatandaşını ise makul şüpheden hareketle suçlu saydığının bir kez daha tescil edildiğini vurguladı.

“İKTİDARIN SUÇSUZLUĞUNU TESCİL ETTİRECEĞİ MERCİİN BAĞIMSIZ YARGI OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR”

Masumiyet karinesinin garantisinin bağımsız yargı olduğu vurgulanan açıklama şöyle: “Meclis Komisyonu'nun 4 bakan için vermiş olduğu karar ile iktidar kendi adaletini yaratmıştır. Ancak bu karar, kaçınılmaz sonu ertelemekten başka bir sonuç doğurmamıştır. İktidarın suçsuzluğunu tescil ettireceği merciin bağımsız yargı olduğu unutulmamalıdır. Savcılık tarafından verilen takipsizlik kararları, Türkiye önünde yaşanan ve hiç unutmadığımız gerçeği değiştiremeyeceği gibi iktidarın hukukunu da haklı hale getirmeyecektir. Kendisi için kendi hukukunu uygulayan, bağımsız yargıya güvenmeyen, kendi yargısını yaratan iktidar meşruiyetini kaybetmiştir. İktidar suçluyu masum, masumu suçlu yapmış, kendisinin de güvencesi olan bağımsız yargıyı saf dışı bırakmıştır. Oysa, hukuk ve adaletin en çok da iktidarlar için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Biz gerçekleri unutmadık, unutmayacağız. Hukukun üstünlüğünü savunmaya devam edeceğiz. Adaletin herkes için gerekeceği bilinciyle herkes için adaleti sağlamak yolunda avukatlar olarak hep yüksek sesle doğruları söyleyeceğiz.”            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..