İlginç Tespit: İbrahim Tatlıses, Sibel Can Dinleyen...

İlginç Tespit: İbrahim Tatlıses, Sibel Can Dinleyen Sürücülerin...

Bir lastik firması tarafından uzun yol sürücüleri arasında gerçekleştirilen anket ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

05 Eylül 2015 - 17:42

Bir lastik firması tarafından uzun yol sürücüleri arasında gerçekleştirilen anket ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek üzere yapılan ‘Yola Sağlam Çık’ projesi kapsamında Türkiye genelinde 5 yılda 17 bin 282 uzun yol şoförü ile bir araya gelen firma, uzun yol şoförlerinin kişisel tercihlerini gün yüzüne çıkardı. En çok İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay ve Sibel Can dinlemeyi seven uzun yol şoförlerinin üçte biri Galatasaray taraftarı. İkinci sırada yüzde 28 ile Fenerbahçe gelirken Beşiktaş taraftarları yüzde 13’lük dilimi oluşturuyor. Uzun yol sürücülerinin en büyük problemi fazla kilolar. Yemekte tercihini kuru fasulyeden yana kullanan uzun yol şoförlerini trafikte en çok sinirlendiren ise hatalı araç kullananlar.

Türkiye lastik pazarının önemli şirketleri arasında yer alan firma uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek üzere 2011 yılında hayata geçirilen ‘Yola Sağlam Çık’ adlı sosyal sorumluluk projesinin 2015 yılı Türkiye turunu tamamlandı. Projede görevli beslenme uzmanı ve spor eğitmeni, layıs ve haziran aylarında 32 şehirde 44 noktayı ziyaret ederek 5501 uzun yol şoförüne ulaştı. Beslenme ve sporun emniyetli sürüşe etkileri konusunda bilgi verip önerilerde bulundu. Firma projedeki beşinci yılıyla birlikte toplam 17 bin 282 uzun yol şoförüne sağlıklı yaşam ve trafik güvenliği konusunda danışmanlık sağlamış oldu.

Proje sonucunda elde edilen veriler görüşülen sürücülerin yüzde 70-75’inin fazla kilolu olduğunu; öğün atlayan, aşırı şeker ve yağ tüketen, uzun saatler çalıştıkları için egzersiz yapmaya fırsat bulamayan sürücülerin tansiyon, şeker ve kan değerlerinin yükseldiğini ortaya koyuyor. Bölgesel olarak sürücülerde görülen hastalıklar değişiklik gösterse de az su tüketiminin neden olduğu mide ve böbrek problemleriyle beraber düzensiz ve yanlış beslenme sonucu kolesterol ve tansiyon problemleri, baş gösteriyor.

Yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsizlikle birleştiğinde birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, trafik güvenliğini de tehlikeye atıyor. Hareketsizlik nedeniyle sık sık kramplar, boyun ve bel tutulması gibi sorunlar yaşayan uzun yol şoförleri, kas-sinir koordinasyonunda güçlük çektikleri için kaza riski artıyor. Yanlış beslenme neticesinde ani düşen kan şekeriyle gelen uyku hali ve ağır yiyecekler tüketilmesinden kaynaklanan hazımsızlık gibi sorunlar da trafikte dikkat dağınıklığına yol açıyor.  
SÜRÜCÜLERİN TERCİHLERİ

Anket sonuçları uzun yol sürücülerinin tercihlerini ortaya koydu. 5 bin 501 uzun yol şoförüyle görüşülen projede 2 bin 882 kişi firmanın anketine katıldı. 2015 yılı anket sonuçları sürücülerin tercihlerini ve şikayetlerini ortaya koydu. 2013 yılında yapılan ankete kıyasla sürücülerin çalışma ortalaması bir saat kısalmış durumda. 2013’te günde 10 saat çalışan sürücüler, 2015 yılında 9 saat çalıştığı belirlendi.

Uzun yol şoförlerinin en sevdiği sanatçılar sıralamasında 2013 yılında da birinci sırada yer alan İbrahim Tatlıses, 2015 yılında da yüzde 43’lük oranla liderliği elde etti. Onu Orhan Gencebay ve Sibel Can takip etti. 2013-2015 yılları arasında Galatasaraylıların oranı aynı kalırken Fenerbahçeliler yüzde 24’ten yüzde 28’e yükseldi. Beşiktaşlılar ise bir puan artışla yüzde 13’lük dilimi oluşturdu. Şoförlerin en sevdiği yemek ise kuru fasulye ve et ürünleri oldu. Uzun yol şoförlerinin yüzde 65’i trafikte hatalı araç kullananların kendilerini sinirlendirdiğini açıkladı.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te elektrik hattı yenileme çalışmaları başlıyor
Başkent’te elektrik hattı yenileme çalışmaları başlıyor
Mamak Belediyesi’nden portatif havuz
Mamak Belediyesi’nden portatif havuz