İrem Derici Hayranlarıyla Buluşacak! Renkli Festival Başlıyor...

İrem Derici Hayranlarıyla Buluşacak! Renkli Festival Başlıyor...

Bu yıl 24'üncüsü düzenlenecek Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali başlıyor. Dünya kültürlerini buluşturan festivalin kapanışını sevilen sanatçı İrem Derici yapacak.

08 Eylül 2018 - 12:06 - Güncelleme: 08 Eylül 2018 - 12:06

Osmanlı'dan günümüze buram buram tarih kokan, yıllar boyu gümüşü, bakırı, demiri, deriyi, ipeği işleyen ellerin sanatının saklandığı Beypazarı'nda, "24. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali" başlıyor. 6-9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek festival boyunca, Türkiye'nin her bölgesinden ziyaretçilerin ilçeye akın etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllara göre daha yoğun geçecek festivalde, konserler, sergiler, sokak sanatçıları, yarışmalar ve animasyon gösterileri olacak. Beypazarı'nın yöresel gıdaları, Beypazarı kurusu, tarhanası, ev makarnası, cevizli sucuğu, dolması ve 80 katlı baklavası gibi ürünler davetlilere satışa sunulacak.

 

ANMA İLE BAŞLAYACAK

6 Eylül Perşembe günü Hırkatepe Mahallesi'nde Gazi Gündüzalp'i anma etkinlikleri ile başlayacak olan festival kapsamında, geleneksel ata sporlarından kılıç kalkan oyunu ve demir dövme gösterileri ile mehteran ve seğmen ekibi gösterileri gerçekleştirilecek. Gösteri alanlarında yabancı ülkelerin halk dansları toplulukları kültürel özelliklerini yansıtan etkinliklerle festivale renk katacak. Dört gün boyunca şehrin farklı bölgelerinde çeşitli etkinlik ve gösteriler devam edecek.


YARIŞMALAR VE DEFİLELER YAPILACAK
Beypazarı’nın simgesi olan havuç konseptli yarışmalar yapılacak. En iyi havuç yemeği yapan yarışması, en iyi havuç yetiştiricisi yarışması, en düzgün havuç dizme yarışmaları yapılarak sürpriz hediyeler dağıtılacak. Ayrıca, avcılık ve atıcılık derneklerinin katılımlarıyla atıcılık yarışmaları yapılacak.
Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Bölümü öğrencileri tarafından ‘Geleneksel Beypazarı Yöresel Kıyafetleri’ defilesi gerçekleştirilecek.
 

KULAKLARIN PASI SİLİNECEK
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kahramanlık türküleri ve kent orkestrası ile mahallede şenlik var gösteri ekibi festivale renk katacak. Ayrıca, festival TRT sanatçılarının yanı sıra Mustafa Yıldızdoğan ve İrem Derici konserleri ile dopdolu geçecek. Mustafa Yıldızdoğan 8 Eylül Cumartesi, İrem Derici ise 9 Eylül Pazar günü sevenleriyle buluşacak.


TUNCER KAPLAN'DAN DAVET 
Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, "Beypazarı Festivali’ni bu yıl büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Tarih ve kültüre önem veren herkesi festivalimize davet ediyoruz" dedi.

 

24. ULUSLARARASI BEYPAZARI VE YÖRESİ, TARİHİ, KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ ETKİNLİK PROGRAMI:

6 Eylül Perşembe

Saat 16.00: Hırkatepe Köyü (Gazi Gündüzalp Türbesi) Ziyareti

Yörük Çadırı Ziyareti, Şerbet ve Lokum İkramı, Beypazarılı Okçuların Hedefe Ok Atma Gösterisi, Hükümet Konağı Önünden Hanlarönü Meydanına “Dostluk Yürüyüşü”

Saat 19.00-23.00: Mehteran Gösterisi, Ankara Seğmen Ekibi’nin Karşılama Gösterisi, Yerel sanatçılar konseri, Kahramanlık Türküleri (Ankara Büyükşehir Belediyesi)

 

7 Eylül Cuma

Saat 14.00-24.00: Folklor Ekipleri Gösterileri, Çocuk Eğlence Gruplarının Gösterisi, Yarışmalar, Yöresel Kıyafet Defilesi, Mehteran Gösterileri, Kent Orkestrası, Sokak Sanatçıları

Saat 21.00: TRT Akşam Sefası Programı (Canlı Yayın)

 

8 Eylül Cumartesi

Saat 11.00: Protokol Açılışı

Saat 12.00-21.30: Çeşitli Etkinlikler, Yerli ve Yabancı Halk Oyunları Gösterileri

Yerel Sanatçılar ve Çocuk Eğlence Grupları, Bando Ekibi Gösterileri (Bursa Büyükşehir Belediyesi)

Saat 21.30: Mustafa Yıldızdoğan Konseri

 

9 Eylül Pazar

Saat 13.00-18.00: Animasyon Gösterileri, Atıcılık Yarışması, Çocuk Eğlence Gruplarının Gösterisi ve Çeşitli Etkinlikler, Bando Ekibi Gösterileri (Bursa Büyükşehir Belediyesi)

Saat 21.30- 23.00: İrem Derici Konseri (Şehir Stadyumu)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 Küresel Yayılım Haritası
COVID-19 Küresel Yayılım Haritası
'Kulaktan duyma' egzersizlerde yaralanmaya dikkat
'Kulaktan duyma' egzersizlerde yaralanmaya dikkat