İrfan Çinkaya: ’Geri Dönüşüm Katkı Sağlıyor’

İrfan Çinkaya: 'Geri Dönüşüm Katkı Sağlıyor'

Haber Ankara ekibi olarak, Ankara Umum Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Kooperatifi Başkanı İrfan Çinkaya'yı ziyaret ettik. Çinkaya, geri dönüşümün ülke ekonomisine katkı sağladığını belirterek "Amacımız; Ankara’daki bu işi yapanları bir bölgede toplamak." ifadelerini kullandı.

21 Ocak 2016 - 01:25

Haber Ankara ekibi olarak, Ankara Umum Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler Kooperatifi Başkanı İrfan Çinkaya'yı ziyaret ettik. Çinkaya, geri dönüşümün ülke ekonomisine katkı sağladığını belirterek "Amacımız; Ankara’daki bu işi yapanları bir bölgede toplamak." ifadelerini kullandı.   İşte İrfan Çinkaya'ya sorularımız ve A'dan Z'ye aldığımız yanıtlar:   - Haber Ankara’ya konuk olduğunuz için teşekkür ediyorum. Biraz kendinizden bahseder misiniz? İrfan Çinkaya kimdir?
Ankaralıyım. Gazi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Kimya Mühendisliği mezunuyum. 1999 yılından bu yana Ankara Hurdacılar ve Geri Dönüşümcüler İşletme Kooperatifi Başkanı olarak görev yapmaktayım. 2002 yılından beri ise Ankara Hurdacılar Esnaf Odası Başkanlığını yürütmekteyim. 15-16 yıldır geri kazanım işi yapan esnaflarımıza hem oda başkanı hem de site başkanı olarak hizmet vermeye çalışıyoruz.   - Alanınızdaki faaliyetleriniz nelerdir? 1200’e yakın bölgede işyerimiz ile Türkiye’de en büyük toplum biziz. 1970 yılında kurulan kooperatifimiz, Ankara’nın ilk toplu yapı işleri kooperatiflerinden üç tanesinden biridir. Şu anda bulunduğumuz alana 1988 yılında zoraki taşıtıldık. Alt yapısı, yeşil alanı, sosyal tesisi olmayan bu alanda uzun yıllar sorunlar yaşadık. Zorunlu bir ticarethanenin sahip olması gereken (banka, postane gibi) hiçbir şey mevcut değil. 2002 yılından beri hem Oda’da hem de kooperatifte hizmet vermeye çalışıyoruz.   - Meslek üyelerinizin en çok zorluk yaşadığı konu nedir? 2004’ten beri mesleğimizle ilgili, tehlikeli atıklar diye 18-20 adet tebliğler çıkarıldı. Avrupa yasaları çerçevesinde, bizlerin de fiziki şartlarının değiştirilmesi, kurallara uygun ticaret yapılması için Çevre Bakanlığı tebliğler yayınladı. Biz de elimizden geldiğince bunlara uymaya çalıştık fakat neticede bir Avrupa ülkesi değiliz. 2010 yılında birçok metrekare şartı çıkardılar. Demir- metal hurda işinin yapılıp, preslenip, fabrikaya gönderilmesi için metrekare şartı, demir dışı metaller için metrekare şartı gibi… Organize sanayi bölgelerinde bile bu kadar metrekare yok. Bu durum esnafı bitirir. Ostim’de bile iş yerleri bin metrekarenin altında. Bizim mevcut işyerlerimizi 300-500 metrekare arasında. Bu nedenler üst merci kurumları sitemize davet ederek, sorunlarımızı anlattık. Çevre Bakanlığı ile müsteşarlık düzeyinde toplantılar yaptık. Orta yol olarak 5 yıl geçiş süreci verdiler. Biz tebliğe ‘’Küçük esnaf bitmesin’’ diye bir madde koydurmuştuk. Bu yüzden 250’ye yakın küçük esnafımız lisans ve belge aldı. Bunu alırken insan sağlığına zarar vermeyecek, fiziki şartlara uygun olarak işyerleri dizayn edildi. Bu geçiş sürecinde alt yapı hazır olmadığı için, bazı esnaflarımız kaileye almadı. Alt yapıyı hazırlayıp, Çevre Bakanlığı’na iletip, esnafın sorununa çözüm bulmayı hedefliyoruz.  

- Ankara Hurdacılar Esnaf Odası’nda kaç üye kayıtlı?
Ankara Hurdacılar Esnaf Odası’na şuanda 650 şahıs kayıtlı.
- Esnafların sorunlarıyla nasıl ilgileniyorsunuz?
650 esnafın %70’i kendi bölgemizde. Diğerleri ise Ticaret Odası’na kayıtlı. Esnaflarımızı Çevre Bakanlığı’ndaki odamıza çağırıp, birebir toplantı yapıp bunları anlattık.
- Ankara Hurdacılar Esnaf Odası’nın sorunlarını nasıl çözmeyi hedefliyorsunuz?
Türkiye’de maalesef meslek odalarının sorunları çok, geliri yok. Asgari ücretin çeyreği kadar bir geliri var. Bunu da esnaf emekli olurken veya ihaleye girerken belge istiyor, bu belgeye para öderken bile hakaret ediyor. Gelir olmadığından dolayı yapmamız gereken işleri sponsor bularak ya da eş dosttan hatır işi olarak yapıyoruz. Bir yerde fahri başkanlık yapıyoruz.   - Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Geri dönüşüm, ülke ekonomisine katkı sağlayan bir kuruluş. Ömrünü tamamlamış kağıt, metal, ambalaj atıkları, inşaat atıkları, fabrika atıkları gibi şeyleri kendi bünyemizde birim birim geri kazandırıyoruz. Örneğin; ömrünü tüketmiş araçlar ihale ile alınıyor, parçalanıyor ve yedek parça olarak tekrar kazandırılıyor. İş makineleri yine aynı şekilde. Bunun dışında; demir, bakır, metal, alüminyum, pirinç gibi metallerde kendi içerisinde ayrıştırılıp, saf ham madde olarak fabrikalara gönderiliyor. Plastikler ve kağıtlarda ayrıştırılıp yine aynı şekilde fabrikalara gönderiliyor. Sorunumuz metrekare. Yanımızdaki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bulunduğu arsanın bir kısmı TOKİ’ye ait. TOKİ burayı aldığında ‘’Çevre Bakanlığı kriterlerine uygun ve bize vadeli şekilde verin’’ teklifinde bulunduk. Hala cevap bekliyoruz. Amacımız; Ankara’daki bu işi yapanları bir bölgede toplamak.    - Teşekkür ediyoruz.              

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı
Ankara'nın 5 ilçesinde su kesintisi
Ankara'nın 5 ilçesinde su kesintisi