İstasyon Trafiğine Neşter! Etimesgut ve Sincan’ı Rahatlatacak...

İstasyon Trafiğine Neşter! Etimesgut ve Sincan'ı Rahatlatacak Projede İlk Kazma Ne Zaman Vurulacak? İşte Detaylar...

Ankara'da trafik çilesinin en çok yaşandığı noktalardan biri olan Etimesgut İstasyon Caddesi'nde sıkıntı bitiyor. Trafik sıkıntısını çözecek projede ilk kazma en geç ekim ayı sonunda vurulacak.

20 Eylül 2018 - 14:04 - Güncelleme: 20 Eylül 2018 - 14:04

Başkent Ankara’nın metropol ilçelerinden Etimesgut ve Sincan’ı Ankara Bulvarı’na bağlayan, büyük bir trafik sıkıntısı yaşanan İstasyon Caddesi’nin sorunu çözülüyor. Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yatırım programına alınan yeni yol projesinin ihale süreci tamamlandı. Bölge sakinlerini rahatlatacak yol projesi için ilk kazma en geç ekim ayı sonunda vurulacak.

 

ÇÖZÜM PARALEL YOL
Her gün yaklaşık 100 bin aracın tampon tampona seyrettiği yolda yaşanan trafik çilesine, yeni yapılacak paralel yol çözüm olacak. 3 gidiş 4 gelişlik yeni yol, tren yolunun sağından gidecek. Ayrıca, Hava Hastanesi önüne de alt geçit yapılarak ışıklarda bekleme sona erecek. İşte projenin detayları:

İSTASYON MERKEZE GİDİŞ OLACAK
Turgut Özal Köprüsü’nden başlayarak, Şeker Fabrikası’nın bulunduğu Şeker Mahallesi’ne girilecek. Yeni yol, tren yolunun sağından 3 geliş şeklinde olacak. İstasyon Caddesi ise, merkeze gidişte tek yön olarak kullanılacak. 

6-7 TANE BATTI-ÇIKTI OLACAK
Yeni yol, Şeker Fabrikası arazisinden TCDD Batı (Eryaman) Garı’nın önünden geçecek ve Elvankent’e bağlanan otoban köprüsünün altından tekrar Sincan yönüne bağlanacak. Etimesgut’un içine de 3 köprüyle tekrar giriş verilecek. Yine Etimesgut’un içinden 2 yeni köprüyle de yeni yola çıkış verilecek. Proje dahilinde toplamda 6-7 battı çıktı yapılması planlanıyor.

100 METRE İLERİDE ARSA ALINMIŞTI
Etimesgut İstasyon Caddesi’ne alternatif yol projesinde yeni güzergah üzerinde kalan 5 yapının sahipleriyle anlaşma sağlanamadığı için uzayan kamulaştırma işlemleri için de Büyükşehir Belediye Meclisi farklı bir karar almıştı. Güzergahtaki 5 binanın kamulaştırma işlemleri için 69 kişiyle görüşülmüş ancak sadece 1 kişiyle bedel karşılığı anlaşma sağlanabilmişti. 68 hak sahibi 60 metrekare daire için 73 bin TL, 200 metrekare için 227 bin TL olarak belirlenen kamulaştırma bedellerini düşük bularak kabul etmemişti. Belediye, vatandaşların konutlarına yakın alanda yeni daire talep etmesi üzerine de Meclis kararıyla 100 metre ilerideki boş arsayı satın almıştı.

Kaynak: Dilvin Kaygusuz - Özel

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hasan
  1 yıl önce
  Kısa surede biterse guzel olur ben Etimesgutta oturuyorum
 • Atilla tumer
  1 yıl önce
  İstasyon caddesi lcin normal b..İstasyon caddesi lcin normal bir uygulama ancak 2030 yılından sonra yükü kaldirabilecekmi bence Şeker mahallesinin altından bir tünelle Sincan bağlanması gerekir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı
Başkent’te otomobil yan yattı: 3 yaralı