İşte Ankara’da 3 Dönem Kuralına Takılan Belediye Başkanları

İşte Ankara'da 3 Dönem Kuralına Takılan Belediye Başkanları

Yerel Seçimler Yaklaşıyor. Peki, AK Parti'nin 3 dönem kuralına takılan belediye başkanları kim?

15 Kasım 2018 - 17:13 - Güncelleme: 15 Kasım 2018 - 17:13

31 Mart 2019'da yapılması planlanan Yerel Seçimler yaklaşıyor. Siyasi partiler adaylarını belirlemeye çalışırken, aday adayları da yaptıkları kampanyalarla ülke gündemini ısıtıyor. AK Parti'nin 3 dönem kuralını esnetip esnetmeyeceği de merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa seyahati dönüşünde üç döneme takılan belediye başkanlarının istirahate çekileceklerini söylemişti. AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 92 isim var. Bu isimlerden 1'i büyükşehir, 1'i il, 63'ü ilçe ve 27'si beldede başkanlık görevi yürütüyor. Bu isimlerden ise sadece 4'ü Ankara'dan. İşte o isimler..

- Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki

- Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş

- Çamlıdere Belediye Başkanı Caner Can

- Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk

 

KAYDIRMA OLABİLİR

AK Parti'de bugüne kadar uygulanan 3 dönem kuralının işletilmeye devam edilmesi bekleniyor. Bu durumda 3 döneme takılan belediye başkanları tekrar aday gösterilmeyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki açıklamalarında 3 dönemi dolduran başkanlardan bazılarının başka ilçe veya bölgede değerlendirilebileceği mesajı vermişti. Yani, bazı başkanların başka ilçeye kaydırılması mümkün. 

AK Parti Tüzüğü'nde yer alan 3 dönem kuralı ile ilgili yetki Merkez Karar Yönetme Kurulu'nda (MKYK) bulunuyor. Kuralı esnetme yetkisi elinde bulunan MKYK, gerek gördüğünde bazı başkanları kuralın dışında tutabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı’nda sinema keyfi başlıyor
Gölbaşı’nda sinema keyfi başlıyor
NASA uzay istasyonundan Türkiye görüntüleri
NASA uzay istasyonundan Türkiye görüntüleri