İzmir’de Demir Yolu Çalışanlarının Eylemi

İzmir'de Demir Yolu Çalışanlarının Eylemi

İzmir'de Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi bir grup, demir yollarının özelleştirmek istenildiğini öne sürerek, "özelleştirme uygulamalarına karşı" Ankara'ya yola çıktı.

18 Kasım 2014 - 14:54

Alsancak Garı önünde toplanan grup, ellerindeki pankartlarla bir süre slogan attı. Sendika üyeleri, demir yollarında çalışan bazı çalışanların işten çıkarıldığı ya da görev yerlerinin değiştirildiği iddiasıyla eylem yaptı.
Grup adına açıklama yapan BTS Genel Sekreteri Hasan Bektaş, İzmir'le birlikte Balıkesir, İstanbul Halkalı, Van, Gaziantep ve Zonguldak garlarında başlatılan yürüyüşlerinin 24 Kasım'da Ankara'da TCDD Genel Müdürlüğü önünde sona ereceğini söyledi.
Özelleştirilmelerle demir yolu hizmetinin kamu hizmeti olmaktan çıkarılıp, ticarileştirilmeye çalışıldığını öne süren Bektaş, "Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi" konulu yasa tasarısının Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini belirtti.
Bektaş, söz konusu yasa ile TCDD'de bilgi, birikim ve denetim isteyen kadrolara "ehil olmayan" kişilerin atandığını savunarak, "Yakın zamanda pek çok personel emekli olurken, kiminin iş yeri kapatılmış ya da birleştirilmiş, personelin bir kısmı da kendi istekleri dışında tayin edilmiştir" dedi.
Bektaş, tüm bu konulara karşı "Demiryollları Özelleştirme Uygulamalarına Karşı Yürüyoruz" sloganıyla Türkiye'nin 5 farklı noktasından Ankara'ya doğru yola çıktıklarını belirtti.
Grup, basın açıklamasının ardından Alsancak Garı'nda yola çıktı.           

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
Başkent’te feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
"Sarıkız" tedirginliği