Kahramankazan Boşnak Milli Meclisi Heyetini Ağırladı

Kahramankazan Boşnak Milli Meclisi Heyetini Ağırladı

Sırbistan’da yaşayan Müslümanların temsilcisi olan Boşnak Milli Meclisi üyelerinden oluşan heyet Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ü ziyaret etti.

11 Mayıs 2018 - 15:27

Sırbistan’da yaşayan Müslümanların temsilcisi olan Boşnak Milli Meclisi üyelerinden oluşan heyet Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ü ziyaret etti. Kahramankazan Belediyesi ve TRT işbirliğiyle düzenlenen proje kapsamında radyoculuk eğitimi alan heyet üyeleri, ülkelerinde kuracakları radyo ile Osmanlı kültürünü yeniden canlandıracak.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Sırbistan Boşnak Milli Meclisi üyelerinden oluşan heyeti ağırladı. Ertürk, misafirlerini çiçeklerle karşıladı. Heyet üyelerine belediyenin yaptığı faaliyetler hakkında bilgi veren Ertürk daha sonra misafirlerine belediye hizmet binasını gezdirdi. Heyet daha sonra, Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinden olan Kahramankazanlı Satı Kadın’ın (Satı Çırpan) Kahramankazan Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen evini ve Türkiye’nin ilk müstakil bocce salonu olan Kahramankazan Belediyesi Şehit Samet Cantürk Bocce Salonu’nu gezdi. 

 

RADYOCULUK EĞİTİMİ ALACAKLAR

Sırbistan Boşnak Milli Meclisi heyeti, Kahramankazan Belediyesi ve TRT işbirliğiyle düzenlenen ortak proje kapsamında radyoculuk eğitimi alacak. Boşnak Milli Meclisi Heyeti, bu eğitimin ardından,  Sırbistan’da Kosova ve Karadağ'ın kesiştiği noktada yer alan ve Müslüman Boşnakların yaşadığı Sancak Bölgesi’nin merkezi olan Novi Pazar (Yeni Pazar) kentinde bir radyo kuracak. Osmanlı kültürüne yönelik yayın yapacak olan radyo ile Osmanlı kültürü Balkanlar’da yeniden canlandırılacak. 

 

RADYO ÖNEMLİ ARAÇ

Başkan Ertürk, 90’lı yıllarda Kahramankazan’ın ilk radyosunu kurduğunu belirterek, radyoculuğun yayın yaptığı bölgenin gelişmesi açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, “90’lı yıllarda Kahramankazan’da kurduğumuz radyo ile başlayan değişim ve gelişimin aynısı inşallah Novi Pazar’da da yaşanır. Proje ortağımız olan TRT ailesine TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in şahsında teşekkür ediyorum” dedi.

 

ERDOĞAN’IN LİDERLİĞİNDE YENİDEN KUCAKLAŞACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 16 yılda büyük bir yol aldığını ifade eden Ertürk, şöyle konuştu: “Tüm alanlarda yaşanan bu ilerleme ve gelişme sonrası Türkiye’yi ve yalnızca Türkiye’nin değil tüm İslam Alemi’nin ve mazlum milletlerin umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı etkisizleştirmek için Gezi olayları, 17-25 Aralık yargı ve emniyet darbe girişimi ve son olarak da 15Temmuz silahlı darbe teşebbüsü gibi senaryolar devreye sokuldu. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türk Milleti gösterdiği feraset ve basiret ile bu girişimleri boşa çıkardı. İnşallah 24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Türkiye, Balkanlardaki kardeşlerimizi, Evlad-ı Fatihan’ı yeniden kucaklayacak ve onları koruyacak. Balkanlar’da yeniden bir Osmanlı şahlanışı gerçekleşecek. Bu eğitimin de bu şahlanış da önemli katkıları olacak.” 

 

TÜRKİYE’NİN SAHİP ÇIKMASI SEVİNDİRDİ

Boşnak Milli Meclisi heyeti adına konuşan Galib Gicic de, Türk Milleti’nin 15 Temmuz darbe girişimini bir demokrasi destanı yazarak engellediğini ifade ederek, “Sırbistan Boşnak Milli Meclisi Başkanımız Süleyman Ugljanin’in selamlarını sizlere iletiyoruz. Bu eğitim için Kahramankazan Belediyesi ve TRT’ye çok teşekkür ediyoruz. Balkanlarda kuracağımız radyo ve ardından hayata geçireceğimiz televizyon ile Osmanlı kültürümüzü daha iyi yaşatacağız. Türkiye’nin bu konuda bize sahip çıkması bizi oldukça sevindiriyor. Aramızdaki bağların bundan sonraki süreçte daha da güçleneceğine inanıyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma izninde Başkentli çocuklara sürpriz hediye
Sokağa çıkma izninde Başkentli çocuklara sürpriz hediye
Başkent'te polis uygulama noktasına araç daldı
Başkent'te polis uygulama noktasına araç daldı