banner11

banner10

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Kale'nin incisi Rahmi Koç Müzesi

Ankara 17.09.2020, 11:06

Ankara Kalesi bölgesinde yer alan ve bölgenin önemli bir değeri olan Rahmi Koç Müzesi, pandemi döneminde ziyaretçilerine hem müzede hizmet veriyor hem de online eğitimlerle; yetişkinleri, çocukları ve aileleri sanatsız bırakmıyor. 

1-     Geçmişten günümüze Rahmi Koç Müzeleri denildiğinde akıllara endüstri tarihi geliyor. Nedir bu endüstri tarihi ve Rahmi Koç müzeleri için anlamı?

Müzemiz için önemi ve değeri koleksiyonumuzla ilişkilenmesi bakımından değerlendirilebilir. Çünkü Rahmi Koç Müzesi Koleksiyonu doğrudan aslında endüstri tarihine odaklanıyor. Endüstri ürünlerinin tasarım bilgisi, mühendislik ve mekanik bilgileriyle ilgili araştırmalar, bunların sonucu ortaya çıkmış ürünler, objeler, makinalar koleksiyonumuzun büyük bir parçasını oluşturuyor. Dolayısıyla endüstri tarihi temel, ana temalarımızdan bir tanesi.

 

2-     Koç ailesinin tarihte birçok alanda çalışmaları var, Rahmi Koç Müzeleri de Türkiye için önemli değerlerden, müze içinde de tarihe ışık tutan birçok koleksiyon mevcut. Bunlardan bahseder misiniz?

Koleksiyonumuz endüstri tarihiyle ilişkili olduğu için dalları çok çeşitli. İletişim araçlarından, bilimsel aletlere çeşitli endüstri ürünlerinden, klasik otomobiller, raylı ulaşım modelleri ve maketler, uçaklar, havacılıkla ilgili makinalar ve aletler var. Gündelik yaşama ilgili objeler mevcut. Tıpla ilgili aletler var. Ankara müzemizde, Rahmi Koç Müzesi’nin bu geniş koleksiyon dallarının yanı sıra bir de Esnaf Sokağımız mevcut, burada da müzemizin binalarının konumlandığı tarihsel dokunun kendi kültürü ve ticaret tarihi içindeki yerine bağlı olarak geliştirilmiş esnaf canlandırmaları yer alıyor burada. Orada daha çok detaylı olarak aslında zanaatları görüyoruz. Ankara’nın ticari hayatına ait, örneğin halıcılık gibi seksiyonlarımız var. Burada yine bizim için önemi, o bölümde yer alan yapının ortasında Sayın Vehbi Koç’u n ticari hayatına başlamış olması. Bu alanda o alanın yer duygusu bizim için çok önemli ve kıymetli. Bununla birlikte yine Esnaf Sokağı’yla ilişkilendirebileceğimiz Rijksmuseum envanterindeki ‘Ankara Manzarası’ tablosu da geçici olarak müzemizde sergilenmekte. O tablo da Ankara’nın ticari tarihine özellikle tiftikçiliğe odaklanan bir tablo, çok nadide bir eser. O yüzden o da oldukça ilgi çekici ve Ankara’yla ilişkisi kuvvetli bir koleksiyonumuz var.

 

3-     Koç ailesinin Ankara’yla özel bir bağı olduğunu biliyoruz. Ticari hayatlarına ilk adımlarını attıkları şehri unutmayarak kıymetli birçok işe imza attılar. Ankara’yla olan bu bağın önemini anlatır mısınız biraz?

Vehbi Bey zaten Ankaralı bir iş adamı, dolayısıyla zaten doğrudan organik bir bağları var. Onun dışında Rahmi Koç Müzeleri kale bölgesinin turistik ve tarihi değerlerinin hak ettiği ilgiyi görmesi açısından çok önemli bir yapı. Burada iki tane han restorasyonu yapılmış oldu müze binalarının yerleşmesi için, bunlar bile başlı başına çok önemli bence. Bunun dışında tarihi kent merkezi olan Ankara Kalesi’nin yerel yönetimlerce de daha özenle ele alınmasında Rahmi Koç Müzeleri’nin burada konumlanmasında çok etkisi olduğunu düşünüyorum, kente çok önemli bir hizmet bence. Zaten Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Vakfı da var. Koç ailesinin ayrıca Ankara’yla bağı ve yaptıkları hizmetler hiç eksilmeden devam ediyor.

 

4-     Ankara’yı ve müzeciliği değerlendirecek olursanız, Ankara halkının tarihe, müzelere, geçmişe ve sanata ilgisi ne derecede diyebiliriz?

Ankara zaten Cumhuriyet tarihiyle yerleşmiş olan entelektüel birikimiyle, her ne kadar çağın gerekleriyle biraz aşınmış olduğuna dair eleştiriler yapsak da müzeye, müzeciliğe, sanata, sanat etkinliklerine duyarlı ve ilgili bir kent sakini topluluğu diyebiliriz Ankaralılar için. Dolayısıyla müzemize olan ilgileri de oldukça yüksek. Bir de tabi Rahmi Koç Müzeleri’nin koleksiyonları çocuk dostu. Dolayısıyla ailecek gezip, kaliteli zaman geçirebilecekleri hem eğitici hem eğlendirici bir etkinlik önerdiği için katılım çok yüksek düzeyde oluyor. Bizim Ankaralılarla ilişkimiz çok iyi.

 

5-     Müze eğitimlerinden bahseder misiniz biraz?

Ankara Rahmi Koç Müzesi’nin müze eğitimleri gerçekten çok aktif olunan bir alan. Bu aslında tüm Rahmi Koç Müzeleri için geçerli. Ama biz Ankara’da özellikle Milli Eğitim Bakanlığı ile koordine bir şekilde çalışıyoruz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel okullarla da. Onlar müzemizden randevular alıyorlar, çocuklarla okul gezileri düzenliyorlar. Ayrıca müze eğitimlerimize katılıyorlar. Normal şartlar altında tabii Covid döneminde bu durum başka bir formata evirildi. Ama bunun dışında Rahmi Koç Müzesi özellikle yetişkin eğitimleri de vermekle birlikte, çocuklara odaklanarak, sanayi tarihine ilişkin çocukların farkındalığını artıracak, endüstriyel tasarıma onları yönlendirecek, bu konu hakkında onları düşünmelerini sağlayacak eğlenceli, keşiflerle dolu keyifli atölyeler her zaman düzenliyor.

 

6-     2020 yılını planlarken böyle bir pandemi yaşanacağını herkes gibi siz de planlamamışsınızdır. Peki pandemi bu süreçte müze işleyişini nasıl etkiledi, bundan sonraki süreçte nasıl ilerleyeceksiniz?

Tabii herkes gibi biz de çok zorlandık. Özellikle tüm sektörler bundan etkilendi ama kültür kurumları bundan ağırlıklı olarak etkilendiler. Bizim de uluslararası etkinliklerimiz vardı. Bunlar iptal edildi haliyle. Ayrıca müze içinde düzenlemiş olduğumuz, konferanslar, etkinlikler tamamen kalabalıkları bir araya getirmemek adına iptal edildi. Bununla paralel olarak okulların kapanmasıyla, uzaktan eğitimlerin başlamasıyla müze eğitimlerimizi de iptal etmek durumunda kaldık. Ziyaretçi sayılarımızda düşüşler oldu ama o pandemi dönemindeki kapalı kaldığımız dönemin dışında yine de Ankaralıların müzemize olan ilgisi sürdü. Çünkü Covid-19’la ilgili önlemleri çok dikkatli bir şekilde aldık. Sanıyorum kent sakinlerinin de bize bu konuda güveni tamdı, çocuklarıyla birlikte müzemizi gezmeye devam ettiler. Biz de Sağlık Bakanlığı’nın önerileri ve tavsiyeleri uyarınca tüm önlemlerimizi aldık. Güvenilir olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Bunun dışında biz müze eğitimde uzaktan eğitimde ne yapabiliriz diye düşündük ve aslında tüm eğitim kurumları gibi bizim de uzaktan eğitime kendimizi hazırlamamız biraz zaman aldı ama eğitimler aldık, donanımızı artırdık. Ve çocuklarla uzaktan müze eğitimi yapabileceğimiz, onların uzaktan eğitimde ekran önünde daha çok eğitim odaklı eğitimlere daha alternatif, daha eğlenceli, daha oynayarak öğrenmeye yönelik, neler tasarlayabiliriz üzerine çalıştık ve şimdi ufak ufak başladık. İlk müze oyunumuzu geçen hafta çocuklarımızla yaptık ve katılımımız da yoğun oldu.  Bundan sonra her cumartesi çocuklarla müze eğitimcimiz oyun oynayacak. Bu oyunlar eğlenceli, çocukları interaktif olarak sürece dahil eden. Ama bir taraftan da yine endüstri tarihiyle ilgili çocuklara küçük bilgiler veren, merak uyandıran, araştırmalar için onları teşvik eden ipuçları saklıyor içinde.

 

Röportaj: Gonca ÖZTÜRK 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!