KANUN TEKLİFİ SUNULDU! Alışverişte Bir Dönem Sona Eriyor...

KANUN TEKLİFİ SUNULDU! Alışverişte Bir Dönem Sona Eriyor...

Marketlerde poşetlerin parayla satılmasını da içeren Atık Yönetmeliği Kanun Teklifi Meclis'e sunuldu.

15 Kasım 2018 - 11:20 - Güncelleme: 15 Kasım 2018 - 11:21

Marketlerde poşetlerin parayla satılmasını da içeren Atık Yönetmeliği Kanun Teklifi Meclis'e sunuldu. Düzenlemenin yasalaşmasıyla 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında yer alan plastik poşetlerin çevre koruma faaliyetleri kapsamında ücretlendirilmesine yönelik düzenlemede önemli bir gelişme yaşandı. Marketlerde poşetlerin parayla satılmasını da içeren Atık Yönetmeliği Kanun Teklifi Meclis'e sunuldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

 

ÜCRETSİZ DAĞITIM SONA ERECEK

Yeni yönetmeliğe göre plastik torbalar, mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek. 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilmeye devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor