Keçiören Afganistan Gecesi İptal Edildi, Şehitleri İçin Kuran...
  • Reklam

Keçiören Afganistan Gecesi İptal Edildi, Şehitleri İçin Kuran Okundu

Keçiören Belediyesi’nin 8’nci Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında düzenleyeceği Afganistan Gecesi, Şırnak’ta düşen askeri helikopterde 13 askerin şehit olması ve Afganistan’ın Başkenti Kabil’de meydana gelen terör saldırısında en az 80 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi.

02 Haziran 2017 - 11:16

Keçiören Belediyesi’nin 8’nci Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında düzenleyeceği Afganistan Gecesi, Şırnak’ta düşen askeri helikopterde 13 askerin şehit olması ve Afganistan’ın Başkenti Kabil’de meydana gelen terör saldırısında en az 80 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi. Afganistan gecesi yerine şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

 

Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Afganistan Büyükelçisi Amanullah Jayhoon, Keçiören’in kardeş belediyesi olan Azerbaycan Sumgayit Belediye Başkanı Sultan Asadov, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

TERÖRLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Gecede konuşan Başkan Mustafa Ak, 8 yıldır geleneksel hale gelen Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde “sınırları aşan kardeşliğin” bir örneği olarak Afganistan’ı misafir etmeyi planladıklarını ifade ederek, “Fakat bugün Şırnak’ta düşen helikopterimizde 13 askerimizin şehit olması ve aynı zamanda Afganistan’da gerçekleştiren terör saldırısında kaybettiğimiz insanlarımız nedeniyle programımızı, Büyükelçiliğimiz ile aldığımız ortak bir karar sonucu iptal ettik. Şehitlerimizin ruhları için Kur’an-ı Kerim tilaveti okunup, hep birlikte dua edeceğiz” dedi. Terörün her türlüsünü lanetlediklerini ve kınadıklarını vurgulayan Ak, “Helikopter kazasında şehit olan askerlerimizin acılı ailelerine başsağlığı diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Kabil’deki terör saldırısıyla Afganistanlı kardeşlerimiz de yara aldı. Afganistan’ın da başı sağ olsun. Kardeş Afganistan’ın acısı bizim acımızdır. Biz de terörle mücadele ediyoruz. Terörün kökünü kazıyana kadar mücadelemiz devam edecek. Bir kez daha Cenab-ı Allah’tan bütün şehitlerimiz için rahmet diliyorum” mesajını verdi.

 

TÜRKİYE VE AFGANİSTAN’IN ACISI BİRDİR

Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında düzenlenecek Afganistan Gecesi için Keçiören’e geldiklerini belirterek, Başkan Ak’a teşekkür eden Afganistan Büyükelçisi Jayhoon ise, “Türkiye ile dostluğumuza sevgi ve aşk ile bağlıyız. Maalesef bugün acı bir haber aldık. Afganistan’da lanetlediğimiz bir terör saldırısı oldu. 100’ü aşkın kaybımız ve yaralımız var. Bu terör saldırısı kardeşlik, insanlık ve İslam dışıdır” diye konuştu. Teröristlerin rahmet ve bereket ayı Ramazan’da bile boş durmadıklarına dikkat çeken Büyükelçi, “Teröristler alanda savaşmıyorlar, hastanelerimize saldırıp, hastalarımızı, doktorlarımızı, hemşirelerimizi şehit ediyorlar. Camilerimize saldırıp, ibadetlerini gerçekleştiren insanlarımızı şehit ediyorlar. Bugün de böyle bir saldırı gerçekleştirdiler. Teröre karşı mücadelede işbirliği yapmalıyız” dedi. Jayhoon, aynı gün içerisinde Türkiye’nin de büyük bir acı yaşadığına işaret ederek, “Şırnak’ta düşen helikopterde şehit olan kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. 1921 Dostluk Anlaşmamızda yazıldığı gibi, Türkiye ve Afganistan’ın acısı ve sevinci birdir. Acımızı ve sevincimizi paylaşıyoruz, paylaşmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından gecede, Afganistan’dan gelen konuk sanatçılar bütün şehitlerin ruhları için Kur’an-ı Kerim tilaveti okudular. Ardından Türkler ve Afganlar hep birlikte ellerini havaya kaldırarak şehitler için dua ettiler. Protokol heyeti daha sonra meydanda kurulan Afganistan Kültür Evi’nin açılışını gerçekleştirdi. Evi ziyaret edenlere Afganistan’ın yöresel yemeklerinden ikram edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..