Keman Sanatçısı Özgür İnce Ve Piyanist Hande Uçar Seyirciyle...

Keman Sanatçısı Özgür İnce Ve Piyanist Hande Uçar Seyirciyle Buluşmaya Hazırlanıyor

Keman Sanatçısı Özgür İnce ve Piyanist Hande Uçar, 22 Kasım’da gerçekleştirecekleri resital hakkında bilgi vererek, sanata başlama hikâyelerini anlattı.

21 Kasım 2017 - 12:26

Keman Sanatçısı Özgür İnce ve Piyanist Hande Uçar, 22 Kasım’da gerçekleştirecekleri resital hakkında bilgi vererek, sanata başlama hikâyelerini anlattı.

Müzisyen bir aileden gelen Keman sanatçısı Özgür İnce ve küçük yaşlarda baleyle başladığı sanat hayatına tesadüfen başladığı piyanoyla devam eden Piyanist Hande Uçar, 22 Kasım Çarşamba günü Mozarthaus Sanat ve Konser Salonu’nda gerçekleştirecekleri “Keman ve Piyano Resitali” ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Piyanist Hande Uçar, konser verme fikrinin “Aslında her şey Özgür’ün bana attığı bir mesajla başladı” diyerek oluştuğunu söyledi. İkili, kendilerine keyif veren parçaları bir araya getirerek çalma düşüncesiyle yola çıktıkları belirtti.

Bu düşüncelerle yola çıkan Keman Sanatçısı Özgür İnce ve Piyanist Hande Uçar ile konserden önce bir araya gelerek sanata başlama hikâyelerini ve Çarşamba günü gerçekleştirecekleri resitali konuştuk.

 

“BİZE KEYİF VEREN PARÇALARI BİR ARAYA GETİRDİK"

Özgür İnce ve Hande Uçar, kendi oluşturdukları temalarla verecekleri resital için, “Bize keyif veren parçaları seçerek, seyircinin de aynı keyfi alması için çalıştık. Bir kısmını Fransız eserlerinden, bir kısmını İskandinav ülkeleri sanatçılarının eserlerinden derleyerek küçük küçük temalar oluşturduk.” diye konuştu.

İkili, “Öğrenciyken hep sınavlara hazırlanıyorduk. O sınavlarda da belirlenen parçaları çalıyorduk. Ama şimdi, meslek sahibi olmanın verdiği tecrübeyle istediğimiz parçaları çalabilmenin keyfini yaşamak istiyoruz” diyerek, gerçekleştirecekleri resitalde, bir kısıtlama olmadan tamamen kendi derledikleri parçaları seyirciyle buluşturacaklarını ifade etti.

 

MÜZİSYEN BİR AİLEDEN GELİYOR

Müzisyen bir aileden gelen ve kemana 9 yaşında başlayan Özgür İnce, “Annem operada keman sanatçısıydı” diyerek, çocukluğunun Ankara Devlet Opera ve Bale Binasında geçtiğini söyledi.

Özgür İnce, Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda aldığı lisans eğitiminden sonra mezun olarak,  Başkent Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Bilkent Üniversitesi’nde Sanatta Yeterlilik Eğitimi aldığını söyledi.

Yüksek Lisansının ardından doktora çalışmaları için Bilkent Üniversitesine devam eden Özgür İnce, Bilkent Senfoni Orkestrasında çalışmaya başlamasını kendisini için büyük bir fırsat olarak değerlendirdi.

 İnce, “İnsanın sevdiği işi yapması kadar güzel bir şey olmaz.” diyerek, hiçbir çalışmanın karşılıksız kalmayacağını söyledi.

 

“HER ŞEY ANNEMİN BALE ÖĞRENMEMİ İSTEME HEVESİYLE BAŞLADI"

Piyanist Hande Uçar ise, piyanoya başlama sürecinin tamamen tesadüf olduğunu söyleyerek, “Her şey annemin bale öğrenmemi isteme hevesiyle başladı” dedi.

Uçar, küçük yaşlarda bale eğitimi almaya başladığını, kendisine eğitim veren hocasının yönlendirmesiyle de piyanoyla sanata devam ettiğini belirtti.

Uçar, Bilkent Erken Müzik Eğitimi Programında aldığı eğitimin kendisi için bir alt yapı hazırladığını söyleyerek, ortaokuldan başlayarak yüksek lisansın sonuna kadar burada eğitim aldığını ifade etti.

 

“SAHNEYE ÇIK VE YAŞADIĞINI HİSSET"

Hande Uçar, sahnede olmanın heyecan verici olduğunu dile getirerek, piyanist olarak sahneye çıktığı ilk zaman yaşadığı heyecanı şu sözlerle anlattı: “Benim için çok önemli bir konserdi. İlk büyük konserlerimden biriydi diyebilirim. Konserin şefi de Orhun Orhon’du. Konsere çıkmadan önce, kuliste heyecandan titrediğimi hatırlıyorum. Ben heyecan içindeyken Orhun Orhon yanıma gelerek, ‘Bak şimdi! Sahneye çıkacaksın ve yaşadığını hissedeceksin’ dedi ve beni sahneye itti. Ve ben, tam da onun dediği gibi sahneye çıktım ve yaşadığımı hissettim.”

 

 “GENÇLERİN SANATA İLGİSİ OLDUKÇA FAZLA"

Konuşmaların devamında gençlerin sanata ve müziğe ilgisinin yoğun olduğunu söyleyen İnce ve Uçar ikilisi; “Meslek olarak bu alanlara yönelmek isteyen çok genç var. Tabii, sanatın her alanı sabır ve çaba gerektiriyor. Çok fazla çalışmanız, hayatınızı işinize göre ayarlamanız gerekli." diye konuştu.

 

 “DAHA FAZLA KONSER SALONLARINA İHTİYAÇ VAR"

“Şu an çok güzel bir konser salonu olan Mozarthaus Sanat ve Konser Salonu’nda resitalimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz” diyen Özgür İnce ve Hande Uçar, Ankara’da opera salonlarının şimdiki sayısından daha fazla olması temennisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Restoran ve kafeler hizmet vermeye başladı
Restoran ve kafeler hizmet vermeye başladı