Kent Konseyi Ankara’nın değerlerini tanıtıyor

Kent Konseyi Ankara'nın değerlerini tanıtıyor

Ankara Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun yaptığı bir çalışma ile Ankara’nın değerleri, sanatçıları, filmleri, müzikleri ve türküleri halka tanıtılıyor. Kültür Sanat Çalışma Grubu Sözcüsü Mehlika Gider, bu seçkinin oldukça ilgi gördüğünü ve devamının da farklı sanat dallarına konu olacak şekilde geleceğini söyledi.

16 Haziran 2020 - 15:25 - Güncelleme: 16 Haziran 2020 - 15:55

Ankara Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu’nun Ankaralılara kentin değerlerini, sanatçılarını ve geçmişini tanıtmak amacıyla başlattığı seçki büyük ilgi görüyor. Birçok sanat dalıyla entegre olarak ilerleyen seçki Ankara’nın tarihini, geçmişini, yolu Ankara’dan geçen sanatçıları, edebiyatçıları, türküleri konu alıyor. Kültür Sanat Çalışma Grubu’yla birlikte ‘Ankara için ne yapabiliriz’ sorusunun ardından çalışmalara başladıklarını söyleyen Kültür Sanat Çalışma Grubu Sözcüsü Mehlika Gider, “Ankara Kent Konseyi’nin bileşeni olarak Kültür ve Sanat Çalışma Grubu’nun ben de bir parçasıyım. Grupta yer alan üyelerimizle toplantılarımızda Ankara için ne yapabiliriz diye düşünürken pandemi süreci başladı. Bu süreçte o kadar çok Covid-19 nedeniyle insanlar sağlık anlamında da çok bunaldı hem de psikolojik olarak bir buhran söz konusuydu. Bu dönemde de herkes sosyal medyayı yoğun bir şekilde takip ediyordu. Dijital ortam da hareketlenmişti. Biz de hem Ankaralılara güzel bir içerik sunmak istedik. Ankara’yı ve Ankara’nın değerlerini tanıtalım istedik” dedi.


 


İnsanları farklı dünyalara götürecek bir hizmet sunma isteğiyle yola çıktıklarını ifade eden Gider, “İnsanların yaşadıkları kentle ilgili değerleri, tarihi, geçmişiyle ilgili bir içerik sağlamak isteğiyle böyle bir fikir geliştirdik. İlk olarak Ankara’da yaşayan, yaşamış ve yolu Ankara’dan geçmiş edebiyatçıları tanıtmakla başlamak istedik. Listeyi tamamladıktan sonra güzel bir tasarımla bunları Ankara halkına sunmaya başladık. Kültür ve Sanat Çalışma grubu olduğumuz için farklı bir şekilde sunmak istedik ve illüstrasyon serimiz de bu şekilde ortaya çıktı. Edebiyatçıları ve onların farklı bilinmeyen yanlarıyla yola koyulduk. Daha sonra grubumuzda farklı alan ve disiplinler var. Mesela plastik sanatlar, müzik, iletişim, medya, sinema gibi alanlar mevcut. Biz de bu alanlarla ilgilenen profesyonel arkadaşlarımla ne içerik üretebiliriz diye düşündük ve peşinden Ankaralı filmler ortaya çıktı. Ankara’da çekilmiş filmlerin serisini yaptık. Daha sonra da müzik alanında da Ankara türkülerini yapalım dedik. Ankara türküleriyle devam ettik. Bundan sonraki serimizde ise plastik sanatlar olacak. Ankara’ya mal olmuş, Ankara’da iz bırakmış ressamlarımız, heykellerimiz ve seramik sanatçılarımızdan oluşan bir seçkimiz olacak. Ankara’ya iz bırakan, bu şekilde planlanmış ve ilerleyecek bir seri olacak. Pandemi döneminden sonra da bunları bir sergi haline getirip halka sunmak istiyoruz. Pandemi sonrası herkes için hoş bir anı olur diye düşünüyoruz. Hem öğreniyoruz hem de onları anmış oluyoruz” diye konuştu.


Seçkinin tüm paylaşımlarını Ankara Kent Konseyi’nin sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/ank_kentkonseyi/?hl=tr

Twitter hesabı: https://twitter.com/ank_kentkonseyi 

Gonca ÖZTÜRK 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Kızılcahamam'daki Soğuksu Milli Parkı'nda ikinci yangın
Kızılcahamam'daki Soğuksu Milli Parkı'nda ikinci yangın