Kılıçdaroğlu: ’’ODTÜ’ye TOMA ile Giremezsin’’

Kılıçdaroğlu: ''ODTÜ'ye TOMA ile Giremezsin''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilgili "ODTÜ’ye tankla topla giremezsin, TOMA ile giremezsin. ODTÜ’ye girmek istiyorsan sınavla girersin.” dedi.

30 Aralık 2015 - 21:40

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilgili "ODTÜ’ye tankla topla giremezsin, TOMA ile giremezsin. ODTÜ’ye girmek istiyorsan sınavla girersin.” dedi.

Kılıçdaroğlu, bütün şehitlerin kanının AK Parti yöneticilerinin yakasında olduğunu savunarak, “Siz PKK ile hangi görüşmeleri yaptınız, hangi tutanakları imzaladınız, hangi konularda görüş birliğine vardınız? Çıkın bu millete anlatın. Kahramanlık yapıyorsunuz, geç onları sen geç. Onları külahıma anlat. Sen PKK ile oturup ne pazarlığını yaptın. Çık bunu anlat.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu. Yolsuzluğun alıp başını gittiğini öne süren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “İhale mi alacaksın önce gidip TÜRGEV’e para yatıracaksın, sonra ihaleni alacaksın. Ben bunu grup toplantılarından birinde Suudi Arabistan’dan 99 milyon dolar para geldiğini söylemiştim. Beni mahkemeye verdiler, biz de makbuzun tarihini ve numarasını hakime verdik. Dedik ki 'bunu ilgili bankadan isteyin, bakalım gerçekten böyle bir para var mı yoktu?' Evet, Vakıflar Bankası mahkemeye yazıyı göndermiş. 99 milyon 999 bin 999 lirayı TÜRGEV’in hesabına yatırdı. TÜRGEV'in adı artık TÜRGEV değil 'GÖTÜRGEV', artık malı götüreceksin.”  
BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE OKULA GİTMEYENLERİN ORANI YÜZDE 255 ORANINDA ARTMIŞ

Devlet adamlığının ve devleti yönetmenin farklı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Devletin çıkarlarına bakacaksın. Neyi ne zaman konuşacağınızı bileceksin. Ne diyarlardı, 'Rus uçağını ben düşürdüm' o diyordu 'ben düşürdüm', birbirleriyle yarışıyorlardı, şimdi vazgeçmişler. Efendim 'biz düşürmedik.' Kim düşürdü? 'komutan düşürdü'. Şimdi, komutan da değil, 'Fethullah Gülen düşürdü' Pes yani. Sizin bu halkın aklıyla oynamaya gerçekten ahlakınız müsait mi? Milletin aklıyla oynuyorsunuz." dedi.  
TÜRGEV DEĞİL 'GÖTÜRGEV'

644 bin 448 öğrencinin 2014-2015 döneminde kayıtlı olduğu halde okula gitmediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “650 bin öğrenci. Bir önceki yıla göre okula gitmeyenlerin oranı yüzde 255 oranında artmış hangi milli eğitimden bahsediyoruz. Hangi eğitimden söz ediyoruz. Eğitim çağ nüfusunda olan çocuklar var. Hiçbir okula kayıt yaptırmamış çocuğumuzu sayısı 90 bin. 90 bin çocuğumuz okula gitmesi gerekirken hiçbir okula kayıt yaptırmamış. Yazık günah değil mi? 13 yıldır bunlar iktidarda. Okulların yüzde 31,41’inde birleştirilmiş sınıflar var. Birden fazla sınıfa giden öğrenciler bir derslikle ders görüyor. Bir öğretmen hem 1., hem 2., hem de 3. sınıfı aynı sınıfta okutuyor. 21. yüzyıldayız, 'eğitim eğitim' dediler Türkiye’yi bu noktaya taşıdılar. Ankara’da da İstanbul’da da İzmir’de de var. Ankara’da 64 okulda birleştirilmiş sınıf var. İstanbul’da 25 okul, İzmir’de 115, Balıkesir’de 170 okulda, Samsun’da 262 okulda, Şanlıurfa’da 558 okulda, Mardin’de 270 okulda, Yozgat’ta 103 okulda Adıyaman’da 276 okulda birleştirilmiş eğitim veriliyor. Hangi eğitim öğretim? TÜRGEV değil 'GÖTÜRGEV.”  
ODTÜ’YE TANKLA, TOPLA GİREMEZSİN, TOMA İLE GİREMEZSİN ODTÜ’YE GİRMEK İSTİYORSAN SINAVLA GİRERSİN

ODTÜ’lü kardeşlerine seslendiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Sizin özgürlük anlayışınızı ben çok iyi biliyorum. Herkesin inancını özgürce yerine getirmesi, herkesin görevidir, özellikle de ODTÜ’lülerin görevidir ve ODTÜ’lüler bunu yapar. Hiçbir zaman, yıllardır namaz kılınıyor orada insanlar ibadetlerini yapıyor. Neden şimdi bu saldırı. Provokasyonlar yapılıyor. Gencecik çocuklarımız istismar ediliyor. Provokasyonlara herkes dikkat etsin. Bakın ODTÜ Rektörü ne diyor; ‘ihtiyaç oldukça ibadet edilecek yerleri büyütüyoruz. 2 yıl önce camiyi genişlettik 2 bin kişilik namaz kılınacak camiyi genişlettik. 4 yıl önce de merkez mescidini genişlettik. 10’un üstünde mescit var’ diyor. Hiç kimse ama hiç kimse ODTÜ’de sen namaz kıldın diye, sen ibadet yaptın diye saldırıya uğramıyor. Ama provokasyonla ODTÜ üzerine bir tezgah kurulmak isteniyor. Kuramayacaksınız. ODTÜ’lüler kendi üniversitelerine sahip çıkacaklar. Herşeye maydanoz olan var ya diktatör bozuntusu. O da hemen konuşuyor. Sen Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsun bir araştır. Nasıl oldu bu olay? Sormuyorsun, bir şey yapmıyorsun. İstismar edecek herşeyi kendi için kullanacak ya. ‘Hemen gereğini yapın’ diyor. Bir AKP’linin söylediği ise yürek acıtıcı. ‘Cizreye nasıl girdiksey ODTÜ'ye de öyle gireriz’ diyor. Onla şunu söylemek isterim. ODTÜ’ye tankla, topla giremezsin, TOMA ile giremezsin. ODTÜ’ye girmek istiyorsan sınavla girersin.”  
PKK İLE YAPTIĞIN PAZARLIĞI ANLAT

“Şu soruyu bütün vatandaşlarımın kendine sormasını istiyorum. Ülkeyi kan gölüne çeviren iktidar kim?” diyen Kılıçdaroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ülkeyi bu hale getiren kim? Kim yönetiyor bu ülkeyi? Bunu her vatandaşın sormasını beklerim. Bu sorulmazsa olmaz. Bu sorulmadığı takdirde olmaz. Önce siyaset kurumunu sorgulayacaksınız. Çünkü vatandaş yönetmiyor, yöneten bir siyasal parti Türkiye’yi yönetiyor. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Bugün bir gazetenin manşetinden bir fotoğraf. Şehit evi Balıkesir’de ben hep diyordum ya bu şehitler yoksul halk çocukları. Fakir fukara garip guruba diyordum ya, işte bu fotoğraf onu kanıtlıyor. Bu Ankara’da oturan beylerin, iktidar olan beylerin çocukları, yakınları akrabaları oraya gidiyor mu? Gariban çocuklara 'buyurun gidin' diyorlar.

Açık ve net söylüyorum. Bütün şehitlerimizin kanı AKP yöneticilerinin yakasındadır. Fidan gibi çocuklarımızı toprağa veriyoruz. Ne oldu da Türkiye’yi bu hale getirdiniz. Oturdunuz. Terör örgütü ile pazarlık yaptınız. Size demedik ki ‘Yav yapmayın yanlıştır’ ama önce dediler ki ‘kim bunu söylüyorsa şerefsizdir’ sonra ortaya çıktı. Şereften zerre kadar nasibini almayan insan çark etti. Ne yaptılar hikaye anlattılar. Kimse unutmasın. Hakan Fidan’ı tam yetki ile görevlendirdiler tam yetki ile. 13 Eylül 2011’de görüşmelerin bazı ses kayıtları yayınlandı. Siz PKK ile hangi görüşmeleri yaptınız, hangi tutanakları imzaladınız, hangi konularda görüş birliğine vardınız çıkın bu millete anlatın. Kahramanlık yapıyorsunuz, geç onları, sen geç. Onları külahıma anlat. Sen PKK ile oturup ne pazarlığını yaptın? Çık bunu anlat.” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SSK’da görev yaptığı 10 yıllık dönemdeki bütün ihalelerin incelendiğini ancak bir şey bulunamadığını söyledi. 11 Kasım 2008 tarihli onayla bütün hesaplarının incelendiğini belirten Kılıçdaroğlu, “21 Haziran 2011 tarihinde müfettişler şu yazıyı verdiler; 90’dan bu yana hepsini inceledik. Yapılacak herhangi bir işlemin bulunmadığından rapor ve eklerin hıfzedilmesi arz edilir. Yapacak hiçbir işlem bulamadılar.” dedi. Kılıçdaroğlu, "Eğer ben SSK’yı batırdıysam genel müdür olarak, sen kaç yıl bu ülkede başbakanlık yaptın? 12 yıl. Sen niye bunun hesabını bana sormadın? Şimdi vatandaşa diyorsun 'hesabını sorun' diye. Hesabını sormak için elinden tutan mı vardı?" diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde partisinin grup toplantısında konuştu.

Hendekleri kimsenin savunamayacağını, savunan insanın demokrasiden, özgürlükten, adaletten ve hukuktan yana olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Ne demek hendekleri savunmak? Olamaz öyle bir şey. Şehrin ortasına hendek kazacaksın, birileri sessiz kalacak. Zaten sessiz kaldıkları için bu hale geldi ülke.” dedi.

Hendeklerin neden zamanında kapatılmadığını soran Kılıçdaroğlu, “Bilmiyordunuz hendekler kazılırken. Efendim ‘Birden fazla il bir araya gelsin. Özerk bölge oluşturulsun’ anayasanın ilk 4 maddesini değiştirmek istiyorlar. Neden istiyorlar? Buna izin vermek için. Onun için dedik anayasanın ilk 4 maddesi bizim kırmızı çizgimiz. ‘Eğitimi de biz yapalım’ diyorlar. Başka. Sadece eğitim değil. ‘Yargıyı da, adalet sistemini de biz kuracağız’ diyor. O da yetmez diyorlar ‘güvenliği de biz sağlayacağız.’ diyorlar. ‘Bizim güvenlik güçlerimiz olacak.’ diyorlar. Sorun bunlarda değil. Sorun Türkiye’yi bu hale getirenlerde. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Burada öngörülen 14 madde AKP yetkilileri ile nerede, ne zaman görüşüldü çıkıp bir anlatsınlar.” diye konuştu.  
SEN NİYE BUNUN HESABINI BANA SORMADIN?

Bir vatandaşın herhangi bir sorununu bilip o sorununun nasıl çözüleceğini öğrenmek istiyorsa kendisine mektup yazmasını isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Söz onu ben okuyacağım. O da diyor ki, ‘Mektup yazın, mektup yazılmasını istemiş bu zat' diyor ‘Mektup yazın ve mektupta şunu söyleyin. Bu zatın 92-99 yılları arasında SSK’yı nasıl batırdığını nasıl bir çıkmaza soktuğunu sormasını istiyorum.’ Vatandaşa çağrı yapıyor. Ben de arkadaşlara dedim ki, gelen bütün mektupları bana getirin hepsini okuyup cevaplayacağım. Şimdi eğer ben SSK’yı batırdıysam genel müdür olarak, sen kaç yıl bu ülkede başbakanlık yaptın? 12 yıl. Sen niye bunun hesabını bana sormadın? Şimdi vatandaşa diyorsun 'hesabını sorun' diye. Hesabını sormak için elinden tutan mı vardı? Gelip sana yalvaran mı vardı? Ne olursun benim hesabımı görme diye. Niye hesabını sormadınız. Ben çaldıysam, yolsuzluk yaptıysam sen hesabını sormadıysan sen o yolsuzluğun ortağı sayılmaz mısın? Sen niye sormuyorsun hesabını?”

Hesap sorma konusunda niyetlendiğini ve 7 sülalesinin incelediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Acaba bir şey bulur muyuz diye. SSK’da 10 yıllık bütün ihaleleri incelediler. 2008’de onay aldılar. 11.11.2008 tarihli onayla benim bütün hesaplarımı inceldiler. 21 Haziran 2011 tarihinde müfettişler şu yazılı verdiler. 90’dan bu yana hepsini inceledik. Yapılacak herhangi bir işlemin bulunmadığından rapor ve eklerin hıfzedilmesi arz edilir. Yapacak hiçbir işlem bulamadılar. Teftiş kurulu başkanının hazırladığı rapor hepsini inceledik araştırdık diyor. ama bir şey bulamadık diyor. Bulamadığımız için bunları arşive kaldırdık diyor. Yalan atmayı, yalan söylemeyi, iftira atmayı bilen insanlar. Bakın ister 10 yılımı, ister 27 yılımı -27,5 yıl devlete hizmet ettim- ister 27,5 yılımı incelemezseniz namertsiniz. İncelemezseniz namertsiniz. Acaba bir şey bulabilir miyiz? Bulamazsın kardeşim. Neden? Ya ben kul hakkı yemem, ben haram yemem. Ben öyle yetiştirildim. Kul hakkı yiyen sensin, haramı yiyen de sensin. Ebuzer’in dediği gibi Haram Saray’da oturan da sensin. Ben hiçbir zaman çocuklarıma 'oğlum paraları sıfırla' demem. Diyemem çünkü öyle bir şey yok. Ama sen oğluna telefon edip sabahın köründe ‘Oğlum paraları sıfırla ama sen beceriksizsin kardeşini de sana gönderiyorum’ dedin. Ben bunları unuttum mu zannediyorsun. Sen namus ve şeref kavramını öğreninceye kadar ve tarafsızlığını koruyuncaya kadar bunları dile getireceğim.”            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otobüs Aselsan personelini taşıyan minibüse çarptı: 1 ölü, 2'si ağır 8 yaralı
Otobüs Aselsan personelini taşıyan minibüse çarptı: 1 ölü,...
Başkent'te kadın cinayeti
Başkent'te kadın cinayeti