Kılıçdaroğlu: ’Yasal Düzenleme Yapalım’

Kılıçdaroğlu: 'Yasal Düzenleme Yapalım'

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarıyla ilgili bir kanuni düzenleme yapılması teklifinde bulundu.

10 Aralık 2015 - 10:43

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin tutuksuz yargılanmalarıyla ilgili bir kanuni düzenleme yapılması teklifinde bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘medya bizim kırmızı çizgimiz’ dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Gazetecilerin tutuklanmalarını istemem diyor. Gayet güzel. Çok güzel. Kim çözecek bu sorunu parlamento çözecek yasama organı çözecek. Nasıl çözeceğiz yeni bir kanun çıkaralım. 550 milletvekili el verelim hiçbir gazeteci tutuklanmasın, gazetecilerin tutuklanmaları kaldıralım. Yargılansınlar ama niye tutuklu yargılansınlar. Bu teklifi yapıyorum. Açık net çağrım Davutıoğlu’na. Eğer gazetecilerin tutuklanmasını istemiyorsanız, gazeteciler tutuksuz yargılansın. Gerekirse bir yasal düzenleme yapalım, biz kanun teklifi verdik, siz de verin. İsterseniz biz kanun teklifimizi çekelim, sizin teklifinizi destekleyelim. Türkiye'yi bu demokrasi ayıbından kurtarmak zorundayız.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu.  
'İŞTEN ATILAN YÜZLERCE GAZETECİ VAR, BİZ BUNA DEMOKRASİ DİYORUZ'

Bizim gibi yarım demokrasilerde medya özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Medya özgür değildir. Dikta rejimlerine benzer kuşatma içindeler medya. Dikta yönetimleri iki alana müdahale ederler bir havuz medyası, yandaş medya oluşturur. Her söylediğini onaylayan bir medya. Halka doğru bilgi değil güçlerin istediği bilgiyi istediği dozda veren medya. İki objektif yayın yapan bağımsız medyayı baskı altına alır. Doğru haber yapmasın diye, beyler rahatsız olmasın diye. Birilerini bağımsız medya ürkütmesin, onlar üzerine ayrı bir baskı kurar. O baskının şekilleri vardır. Bir medya patronuna ağır cezalar verirler. Devlet bütün gücünü kullanarak medya patronunu cezalandırır. Ya benim dediğini yapacaksın, ya ben seni yaşatmayacağım. Türkiye'de örneği var mı; onlarca örneğini bulabiliriz. Ayrıca ‘şu gazeteciyi beğenmiyorum, neden gazetende yazıyor’, ‘onu gazetenden, televizyondan atacaksın’ derler. Türkiye'de örneği var mı; var. onlarca örneği var. İşten atılan yüzlerce gazeteci var. Biz buna demokrasi diyoruz. Hangi demokrasi, Ankara’da ki beylerin ileri demokrasisi diyoruz.” şeklinde konuştu.  
'YAZI YAZAN GAZETECİ, HABER YAPAN GAZETECİ HAPİSHANEYE GİDİYORSA O ÜLKEDE BASIN ÖZGÜR MÜDÜR?'

Medya kuruluşlarına devletin gücünü kullanarak TMSF aracılığıyla baskı kurularak el konulduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Televizyonların yayın yapmasını engelliyorsunuz. Sonra çıkıp ‘Türkiye'de demokrasi var’ diyorsunuz. Hangi demokrasiden bahsediyorsunuz. Yandaş medyaya her şey mubah. Hatta bunlar o kadar ileri gidiyorlar ki. Bir gazetenin genel yayın yönetmeni, bir kamu bankası genel müdürüne telefon açıp ‘Oğlum Süleyman 2 milyon lira gönder’ deme cüretini kendisinde bulabiliyor. Başka ne yapılıyor. Kamu bankalarının, kamu kuruluşlarının havuz medyasına sınırsız reklam vermesine izin veriliyor. Ama diğer gazetelere gelince bunlara reklam yasağı. Sadece ve sadece oturup kendileri karar veriyor. Bütün yurttaşlarıma soruyoruz; demokrasi, basın özgürlüğü bu mudur? Sayın Davutoğlu’na soruyorlar basın özgürlüğü konusunda verdiği cevap ‘Soru soran gazeteci evine gidebiliyorsa, o ülkede basın özgürdür’ diyor. Peki, soru soran gazeteci evine gidiyorsa, yazı yazan gazeteci, haber yapan gazeteci hapishaneye gidiyorsa o ülkede basın özgür müdür, değil midir?” şeklinde konuştu.  
'MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜNDEN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN BİR KİŞİYE HAKİM, YARGIÇ DENİLEMEZ'

Haber yapan kişinin hapse atıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Onu hapse atan yargıç, yargıç değildir. Bütün yargıçlardan özür diliyorum ona yargıç dediğim için. Vicdanında özgürlüğü hissetmeyen, medya özgürlüğünden ne olduğunu bilmeyen bir kişiye hakim, yargıç denilemez. Savcı tamam, birilerinin savcısı, cumhuriyetin değil. Birilerinin savcısı, birilerinin kölesi, birilerinin sözcüsü. Onun getirdiğini aynen onaylıyor yargıçlar. Sen nasıl yargıçsın, dünyandan nasıl haberin yok senin. Türkiye'yi dünyaya rezil etmeye senin ne hakkın var? Dünyadaki bütün medya kuruluşları Türkiye’deki bu gelişmelerden kaygı duyuyor.” şeklinde konuştu.   
'BASKI ALTINDAKİ MEDYAYA DESTEK VERECEĞİZ. MORAL VERECEĞİZ, GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Cumhuriyet’in hep bedel ödediğini ama hep var olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “O diktatörlerin baskıcı yönetimlerin hepsi gitti. Hepsi tarihin çöplüğüne gitti. Medya özgürlüğünü savunuyoruz güzel, gazeteci arkadaşlara sahip çıkıyoruz o da güzel. Ama bir şey yapmalıyız, her birimizin sabah gidip baskı altında olan medyadan birer gazete satın almamız lazım. Demokrasi budur. Diktatöre cevap vereceksen bunun cevabını vereceksin. Lafla peynir gemisi yürümez. Destek vereceğiz. Baskı altındaki medyaya destek vereceğiz. Moral vereceğiz, güçlendireceğiz. Bunu yapmayın sadece lafla götürürksek bu iş yürümez. Herkesin baskı altında olan gazetelere, gazetecilere sahip çıkması lazım hiçbir ayrım yapmadan.” dedi.  
'TÜRKİYE'Yİ BU DEMOKRASİ AYIBINDAN KURTARMAK ZORUNDAYIZ'

Başbakan Davutoğlu’nun ‘medya bizim kırmızı çizgimiz’ dediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Gazetecilerin tutuklanmalarını istemem diyor. Gayet güzel. Çok güzel. Kim çözecek bu sorunu parlamento çözecek, yasama organı çözecek. Nasıl çözeceğiz; yeni bir kanun çıkaralım. 550 milletvekili el verelim hiçbir gazeteci tutuklanmasın, gazetecilerin tutuklanmalarını kaldıralım. Yargılansınlar ama, niye tutuklu yargılansınlar. Bu teklifi yapıyorum. Açık net çağrım Davutoğlu’na. Eğer gazetecilerin tutuklanmasını istemiyorsanız, gazeteciler tutuksuz yargılansın. Gerekirse bir yasal düzenleme yapalım, biz kanun teklifi verdik sizde verin. İsterseniz biz kanun teklifimizi çekelim sizin teklifinizi destekleyelim. Türkiye'yi bu demokrasi ayıbından kurtarmak zorundayız.” açıklamasında bulundu.   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD konusunda hükümetin karnesinin kırık olduğunu söyledi. Türkiye’den 21 Ekim 2015 tarihi itibariyle 70 ilden 1.050 militanın IŞİD'e katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer bir terör örgütü 70 ilden militan gönderebiliyorsa Suriye’ye, oturup düşünmek lazım. Nasıl oldu da 70 ilde bunlar örgütlendi?” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu.

Rus savaş gemilerinin Boğaz'dan geçerken, birisinin omzunda füzeler olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer bu füze bilinçli olarak askerin omzuna konulmuşsa, bu Türk halkına yapılmış en büyük saygısızlıktır ve bunu asla kabul etmeyiz. Bunu yapan Rus yöneticilerin de oturup düşünmesi lazım. Biz savaş meydanlarında bu ülkenin bağımsızlığını sağladık. Birileri bize Türkiye Cumhuriyeti'ni altın tepsi içinde ikram etmedi. Görüntüyü bu noktaya taşımak, krizi bu noktaya taşımak, Türk halkını tehdit etmek asla doğru değildir. Rus halkıyla bir sorunumuz yok. Ama yöneticilerin oturup sağduyuyla düşünmesi gerekiyor. Bunu yaptığımız zaman Türkiye bu krizi aşar.” diye konuştu.

IŞİD konusunda hükümetin karnesinin kırık olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "21 Ekim 2015 tarihi itibariyle 70 ilden 1050 militan IŞİD'e katıldı Türkiye’den. Eğer bir terör örgütü 70 ilden militan gönderebiliyorsa Suriye’ye, oturup düşünmek lazım. Nasıl oldu da 70 ilde bunlar örgütlendi? Defalarca söyledik. Musul başkonsolosluğumuzu bunlar işgal ettiler. Oradakileri esir aldılar. IŞİD terör örgütü demekten kaçındılar, her seferinde kaçındılar. Bugün Türkiye’nin başına bela oldu. Sadece o mu, bir PKK belası vardı, şimdi bir de bu çıktı. Orada da yanlış yaptılar, yanlış yol izlediler. Onu da söyledik. ‘Yanlış yapıyorsunuz’ dedik. Bu yanlış Türkiye’nin başını belaya sokar dedik. 'Siz bilmezsiniz' dediler. 'Biz çözeceğiz' dediler. Doğu, Güneydoğu'da terör örgütü bütün şehirleri silah deposu yaparken, bunlar valilere talimat verdi, ‘Sakın dokunmayın’ diye. Şimdi şehitlerimiz geliyor. Kim yönetiyor bu ülkeyi? 13 yıldır kim yönetiyor? Türkiye yanlış, kötü yönetiliyor. Gelen şehitler, gözyaşı döken annelerin sorumluluğu kime ait? Bütün bunları ne diye yapmışlardı? Suriye’de demokrasi yok diye yapmışlardı. Sen önce kendi ülkene bak, senin ülkende demokrasi var mı? Kendi ülkene bak önce.”  
'SENİN İÇİN NAMUS VE ŞEREF KAVRAMI NE DEMEK? ÇIK ANLAT DA ÖĞRENELİM'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 51 oyla seçildiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı oldu. Bireysel olarak da parti olarak da cumhurbaşkanlığı makamına hep saygı gösterdik. Neden? Şunu söylemişti. Parlamentoya geldi milletvekilleri önünde yemin etti. Ne dedi? ‘Tarafsızlığım konusunda namusum ve şerefim üzerine and içerim, tarafsız davranacağım' dedi. Şimdi tarafsız davranmıyor. Suriye konusunda bizim ne dediğimizi anlamadan tıpkı Rus uçağında olduğu gibi 10 dakika önce başka, 10 dakika sonra başka, bizi suçladı. Ana muhalefet partisini suçladı. Cumhurbaşkanı isen otur oturduğun yerde, cumhurbaşkanı değilsen çıkarsın karşıma. Bu kadar açık. Namus ve şeref kavramı bu toplum için çok önemlidir. İmbikten süzülmüştür bu iki kavram, namus ve şeref kavramı. O kadar ki, çocuklarımıza şeref adını veriyoruz. Bir kişi çıkıp parlamentoda bütün milletvekillerinin önünde, 78 milyon insanın huzurunda ‘Tarafsız davranacağıma dair namusum ve şerefim üzerine and içerim’ dedikten sonra namus ve şeref kavramını çöp sepetine atıp tarafsızlığını korumazsa, söyleyecek çok şeyim var daha. Kendisine okuma yazma bilmeyen bir vatandaşın bile anlayacağı dilde bir soru sormak istiyorum. Sayın Erdoğan ‘Senin için namus ve şeref kavramı ne demek? Çık Allah aşkına anlat da öğrenelim.”            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Çankaya’nın yeni parkları halkın hizmetinde
Milli elektronik kelepçe Eylül'de teslim
Milli elektronik kelepçe Eylül'de teslim