’’Klimalarınızın Bakımını Yaptırın, Sağlığınızdan...

''Klimalarınızın Bakımını Yaptırın, Sağlığınızdan Olmayın''

Ankara Klimacılar Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız, "Yaşanılan bölgenin iklim koşullarına uygun özellikte seçimi yapılan klimalar ile hem enerji tasarrufu sağlanıyor hem de maksimum verim elde ediliyor." dedi.

18 Ağustos 2016 - 11:06

Ankara Klimacılar Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız, "Yaşanılan bölgenin iklim koşullarına uygun özellikte seçimi yapılan klimalar ile hem enerji tasarrufu sağlanıyor hem de maksimum verim elde ediliyor." dedi.

 

Ankara Klimacılar Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız, klimanın artık günümüzde vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğunu belirterek, enerji verimliliğine sahip, maksimum verim elde edilen klimaların tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu. Oda Başkanı Yıldız, mekâna uygun, doğru yere montajı yapılmış ve  düzenli olarak bakımı yapılan klimaların verimli ve uzun soluklu kullanılabileceğini kaydetti.  Klimaların sahip olduğu donanımın önemine işaret eden Oda Başkanı Yıldız,   "Klimalar, günümüzde artan sıcak havaların etkisiyle birlikte artık konfor malzemesi, lüks tüketim aracı olmaktan çıkmış, bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hem yaz aylarında soğutmada hem de kış aylarında ısıtmada etkili inverter teknolojisine sahip klimaların, kullanılacak mekana göre seçimi çok önemli. Yüksek enerji verimliliği sağlayan tasarruflu akıllı klimalar tercih edilmeli. Dış ortam sıcaklığı değiştikçe performansı da değişen klimaların verim oranı artıyor ve böylece elektrik tüketimi minimum seviyeye iniyor. 2-3 yıl öncesine kadar piyasa On/Of klima ağırlıklıydı. Trafolar kaldırmadı. Artık, standart On/Of klimalar ithal edilmiyor." dedi.  

 

'TÜKETİCİLER KLİMA KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ'  

"Tüketiciler artık daha bilgili ve bilinçli hale gelmiş ve müşteri beklentileri en üst seviyeye ulaşmıştır." diyen Oda Başkanı Yıldız, "Tüketici klima konusunda artık çok bilinçli. Tüketicinin bilinçlenmesi, araştırması, sorgulaması ve daha seçici hale gelmesi bizim açımızdan çok önemli. Klimanın ön filtresi var mı, karbon filtresi var mı diye sorgulaması, tüketicinin artık bilinçli olduğunun bir göstergesi. Sadece satıcının bir tavsiyesi üzerinden değil, müşterinin ne aldığını ve kalitesini bilerek satış sürecinde yer alması çok önemli. Tüketici ne aradığını bilirse satıcının işi ve alım süreci de kolaylaşır. Klima seçimi çok önemli. VRF Klima Sistemleri ile evler, ofisler, alışveriş merkezleri, apartmanlar, villalar, restorantlar, plazalar ve otel gibi mekanlarda soğutma ve ısıtma sistemleri başarılı bir şekilde kullanılıyor. Tek bir kazan dairesinin kullanımı ile bu sistemde işletme, kullanım ve bakım masrafları minimum seviyeye çekiliyor. Kurulumda biraz masraf yapıyorsunuz,  fakat çok ekonomik. Tek dairelerde ise multi; 4-5 cihaz iç ünite koyup bir dış üniteye bağlayabiliyorsunuz." ifadelerini kullandı.    

 

'KLİMALARINIZIN BAKIMINI YAPTIRIN, SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN'

Klimaların periyodik bakımlarını yaparak cihazların ömrünün uzatılabileceğini  vurgulayan Oda Başkanı Yıldız, "Klimaların verimi kadar sağlık açısından bakım ve temizliği büyük önem taşımaktadır. Klimaların daha uzun süreli kullanılabilmesi bakımından periyodik olarak ilk bahar ve yaz ortası olmak üzere yılda en az iki defa yetkili servislerce bakımının yaptırılması  gerekmektedir. Şayet cihaz çok yoğun çalışıyorsa, arızaya geçmesini beklemeden,  bakımlar 3 ayda bir yaptırılmalıdır. Klimalar, ev ve işyerleri,  oteller, hastaneler ve camiler gibi kalabalık insan gruplarının girip çıktığı mekanlarda havanın en ideal, sağlıklı bir durumda olmasını sağlar. Sürekli aktif olarak kullanılan bu klimaların bakımlarının düzenli yapılması son derece önemlidir. Bakımları aksatılan cihazlarda arızalara sık rastlanmaktadır. Klimaların iç filtrelerinde oluşan bakterilerin temizlenmesi sağlık açısından çok önemlidir. Dış ünitesinde polenler ve tozlar sebebiyle kondenser ve soğutma kompresör ünitelerinin temizlikleri ve periyodik bakımları mutlaka yapılmalı. Hem elektrik tüketiminin artmaması, hem de cihazların daha verimli ve daha uzun ömürlü çalışması bakımından bu bakımlar çok önemlidir." diye konuştu.     

 

'İŞİ EHLİNE VERİN'

Kendilerini yetkili servis gibi tanıtarak kayıtdışı çalışan kişilere itibar edilmemesi gerektiğini belirten Oda Başkanı Yıldız, klima bakımlarının işinin ehli uzmanlar ve servisler  tarafından yapılmasının önemine işaret ederek, şöyle devam etti:  "Bakım ve tamirlerini doğru bir firmaya yaptırmak cihazların ömrünü uzatır. Yedek parçaların kalitesi ve verdiği bakım ve tamir hizmeti konusunda mutlaka yetkili servisler tarafından bu hizmet sağlanmalıdır. Odamıza kayıtlı 400 civarında; klimanın yanı sıra buzdolabı, derin dondurucu, soğuk hava deposu bakım ve tamiri konusunda yetkili servis birimi hizmet vermektedir. Soğutma sistemleri ve klimalarla ilgili servis hizmetinin bir tarifesi var. Kayıtdışı çalışanlar tarifeyi bozdukları gibi, ellerine aldıkları işi de bozuyorlar. Dolayısı ile olan bu gibi kayıtdışı çalışanlara itibar edenlere oluyor. İşin maliyeti artıyor. 'Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder'  atasözü misali;  işi ehline yaptırmak çok önemli. Üyelerimiz de  tarifelere uymak zorunda. Fakat tarifeye uymayarak yapılan işi ucuzlatan bazı üyelerimiz var. Onlara da tavsiyem Odamız tarafından kendilerine ulaştırılan fiyat tarifelerine uymaları. Odamıza gelen şikayetleri devamlı değerlendiriyoruz. Bu anlamda yaşanan sıkıntıları, müşteri haklıysa düzeltme yoluna gidiyor, onların hakkını savunuyoruz. Suç eğer üyemizde ise 'git hatanı düzelt, müşteriyi mağdur etme' diyoruz. Eğer, müşteri haksızsa, üyemiz o müşteri için her şeyi yapmışsa, yine de elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz. Önemli olan güven ilişkisini muhafaza ederek, müşteriyi mağdur etmemek."  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi