Konspek: ’’Hedefimiz Sadece Kömür Madenciliğinde Değil,...

Konspek: ''Hedefimiz Sadece Kömür Madenciliğinde Değil, Diğer Alanlarda da Çalışmak''

Madenlerde ekipman tedariği, satışı ve anahtar teslim projelere kadar birçok alanda faaliyet gösteren Konspek Madencilik, ihtiyaca yönelik hizmetler vermeye devam ediyor.

16 Eylül 2017 - 11:38

Madenlerde ekipman tedariği, satışı ve anahtar teslim projelere kadar birçok alanda faaliyet gösteren Konspek Madencilik, ihtiyaca yönelik hizmetler vermeye devam ediyor. Sektöründe lider, kaliteden ödün vermeyen, öncü teknoloji, profesyonel ve ihtiyaca yönelik ilkeleriyle yola çıkan Konspek Madencilik'te hedef; kalkınma konusunda en büyük paya sahip olan madencilik ve enerji sektöründe iş ortaklıklarını uzun yıllar sürdürerek kalıcı ve uluslararası bir marka olmak.

Haber Ankara ekibi olarak, biz de Konspek Madencilik’ten Semih Coşkun'un konuğu olduk. Bizleri güler yüzü ve sıcak muhabbeti ile karşılayan Semih Bey, Konspek Madencilik hakkında anekdotları, Haber Ankara okurları için paylaştı.

İşte Semih Coşkun ile gerçekleştirdiğimiz röportajımız:

 

Semih Bey kimdir? Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1986 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Daha sonra İngiltere'de işletme üzerine yüksek lisansımı tamamladım. Döndükten sonra Çalık Enerji'de proje ve satın alma departmanında çalıştım ve çocukluk döneminden kuruluş aşamasında da bulunduğum, aile şirketimiz olan Konspek Madencilik'te göreve başladım.

 

Neden ilk olarak Konspek Madencilik'te görev almadınız?

Hem farklı firmaları görüp tecrübe kazanmak hem de hedefim olan İngiltere'de yüksek lisans yapabilmek için.

 

''EKİPMAN ANLAMINDA TÜRKİYE'DE PEK ÜRETİM YOK''

Konspek Madencilik ne zaman kuruldu? Ne iş yapar?

Ana işimiz temsilcilik olmakla beraber, madencilik alanında 20 yıllık tecrübemizle Konspek olarak yola devam ediyoruz. Yurt dışı üretici firmalardan temsilcilik alıp, onların ekipmanlarını Türkiye'de son kullanıcıya ulaştırıyoruz. Mühendislik alanında da hizmetlerimiz var. Ekipman seçimi, mühendislik, anahtar teslim projeler... Yurt dışı ortaklarımızla kendi atölyemizde, son kullanıcı ihtiyaçlarını tamamen gidermeye çalışıyoruz. Konspek Madencilik'in ortakları arasında Polonyalı, Amerikalı ve Çinli firmalar var. Bence Türkiye'deki kömür madenciliği dışarıya bağımlı. Ekipman anlamında Türkiye'de pek üretim yok, dolayısıyla kendi bilgi ve birikimimizi katarak yurt dışı ortaklarımızla çözümler üretmeye çalışıyoruz.

Sadece madencilik alanında mı faaliyet gösteriyorsunuz?

Konspek, Türkiye'de bugün devletin yaptığı mekanizasyon alanında en büyük alımı olan Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı, Kütahya Tavşanlı Ömerler Köyü'nde Garp Linyit işletmesindeki mekanizasyon projesinin tek temsilcisidir. TKİ tarafından bu kapsamda 34 milyon Euro'luk bir alım geçekleşti. Ekipman tedariği, montajı, kurulumu ve daha sonra performans kapsamında kömür üretimi gerçekleşti. Bunun dışında Konspek, Türkiye'nin en büyük firmalarından Soma bölgesindeki İnbat Soma Kömür Eksport ile çalışıyor. Konspek olarak Türkiye'nin en büyük 4-5 kömür işletmesine hizmet veriyoruz.

 

Kaç çalışanınız var?

Konspek olarak şu an çalışan sayımız 7.

 

 

''TEMSİLCİ FİRMA SAYIMIZI ARTTIRIP, ANAHTAR TESLİM PROJELER YAPMAK İSTİYORUZ''

Konspek olarak hedefleriniz nelerdir? Sadece madencilik alanında mı çalışmaya devam edilecek yoksa alan genişletilecek mi?

Biz kömür madenciliği yapıyoruz. Bundan sonra Türkiye'de sadece kömür madenciliği değil metal madenciliği, diğer alanlar ve yer üstü cevher zenginleşme tesislerinde de çalışmak istiyoruz. Temsilci firma sayımızı arttırıp, anahtar teslim projeler yapmak istiyoruz. Artık ekipman tedariğinden çok madenci firmaların bizi anlaması açısından daha çok işin içine girmesi gerekiyor. Bizim kendi tecrübemizi katmamız gerekiyor. Bu bağlamda diğer firmalarla iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz.

Türkiye'deki madenciliğin genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha önce ihmal edilmiş olsa da son yıllarda Türkiye'deki madenciliğe gerekli önemin verildiğini düşünüyorum. Bütün dünya yer altı kaynaklarını kullanıyor. Dünya savaşları hep yer altı kaynakları üzerine çıkmış. Biz sadece gereken önemi vermemişiz. Bunun nedeni de çevre ülkelerin petrol ve doğalgaz zengini olması ve bizde bulunmaması. Hep söylerler -Atatük'ün de sözüdür- Türkiye'nin petrolü kömürdür. Bence Türkiye'nin kömüre gereken önemi vermesi gerekiyordu. Son hükümet programında kömür öncelikli sırada. Madenciliğin hem arama faaliyetlerinin hem de çıkarım faaliyetlerinin arttırılmasının, Türkiye'de enerji alanında çok  ciddi bir katkı sağlayacağını, bunun da ekonomideki cari açığa çok büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bugüne kadar gereken önem verilmese de bundan sonrası için farkındalığımızın artacağı kanısındayım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor