banner24

banner11

banner25

banner10

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Koronavirüs etkinlik sektörünü nasıl etkiledi? Nasıl çözülür?

Ankara 15.01.2021, 19:08

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm hayatımızı değiştirdi. Kitleleri bir arada toplayan etkinlik sektöründeki değişimleri Devin Tanıtım Genel Müdürü Turan Öztürk anlattı.

Pandeminin etkisiyle etkinlik sektöründe neler yaşandı?

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden bir tanesiyiz. Yasakların gelmesiyle beraber tamamen evlerde bu süreci yönetmeye başladık ve kitle organizasyonlarının olmadığı bir yerde etkinlik, organizasyon, konser gibi bu tarz projelerin olma şansı yoktu. Dolayısıyla biz de sektördeki çalışanlar olarak beklemekten başka çaremiz yoktu. Devletimizin vermiş olduğu desteklerle bir nebze sektöre biraz katkı sağladı. Ama inanıyoruz ki kültür ve sanatın, sosyal aktivitelerin, bu sosyolojik durumdan kurtulmamızda en büyük etkisi olacağını düşünüyorum ben.

Bundan sonraki süreçte çözüm önerileriniz neler?

Bu aslında toplumun bütün katmanları için sorun haline geldi. İnanın şu an da yasaklar bitse herkes hafta sonu nereye gideceğini bir an önce planlamak istiyor. Biz haziran, temmuz ayında aşının da tesir etmesiyle birlikte, bir şekilde kültür ve sanatın, sosyal aktivitelerin, festivallerin bu yıl kesinlikle yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Sektöre bir nebze hareketlilik getirmesi açısından dijital stüdyo, yani hibrit stüdyo mantığında birtakım fikirler geliştirdik. İçinde bulunduğunuz stüdyo aslında bizim markalarımızdan bir tanesi olan Ritmik’in yapmış olduğu dijital hibrit bir stüdyo. Ne demek dijital hibrit stüdyo; biliyorsunuz bizim birçok organizasyonlarda tüm misafirlerimize, kitlelere sahnelerden hitap ediliyor. Dolayısıyla bu model birçok kitleleri de yönetmenizde daha kolay, daha interaktif bir etkileşim olmasını sağlıyor. Son 7-8 aydır bilgisayar üzerinden yapılan toplantılarda bilgisayar üzerinden çeşitli bilgiler aktarmış oluyorsunuz. Ama biz dedik ki, bir sahne kuralım, bu sahnenin içinde yine kişiler, markalar, konuşmacılar, profesyoneller çıksın bu sahnenin proaktifliğini kullansın ve kitlelere dijital olarak ulaşsınlar.

Stüdyoda neler yapıyorsunuz, neler yapılacak?

Pandeminin inişe geçtiği bir dönemdeyiz diye düşünüyoruz tabi ki. Mesela burada bir ürünün lansmanını yapmak istiyorsunuz. Buraya bu sahneye getirerek bunu yapıyorsunuz. Zoom bağlantısı üzerinden de soru cevap ile ürününüzü birçok kitleye ulaştırabiliyorsunuz. Bunun dışında yaklaşık 100 metre kare sahne var. Burada canlı konser verebiliyorsunuz.  Sosyal medya adreslerinden eş zamanlı yayın yapabiliyorsunuz. Bunun dışında Ankara’da kamu şehri ve toplantılarımız oluyor. Burada basın toplantıları gerçekleştirebilirsiniz. Sahnemiz oldukça büyük olduğu için sosyal mesafe kuralına uyarak birkaç kişi aynı anda çıkarak, görüntülü bağlantılar yapabilirsiniz. Dolayısıyla burada sahneye çıkacak her konuşmacı için de birçok konfor düşünülmüş vaziyette. Konuşmacının konuşma metnini takip edebileceği ve anlatabileceği bir takip ekranımız var. Yanında hemen farklı ikinci bir yan ekranımız var. Karşısında bir zoom ekranı var ve bağlantılı olduğu kişileri verebiliyoruz. Projenim içeriğine göre çeşitli ekranlar koyabiliyoruz. Dolayısıyla bunların hepsi müşteri istekleri ve toplantı içeriklerine göre uygulayabiliyoruz. Yeter ki bu dönemde kitlelere bir şekilde ulaşılmak istensin bizin teknolojik alt yapımız ve kabiliyetlerimizle birçok şeyi yapabilecek durumdayız. Şunu da söylemek isterim birçok marka ve kamu kurumunu Ankara Swis Otel’deki stüdyomuzu görmeye davet ediyorum. Burası kurulu ve birçok etkinliğimizi burada yapmaya başladık. Nasıl bir mantık olduğunu yerinde görmeye davet ediyoruz.

Teşekkür ederiz.

Röportaj: Gonca ÖZTÜRK

Kamera: Caner ÖVEYİK

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Nihat ünal 4 yıl önce
Eyvallah hocam.Çok güzel yazmışsın