banner31

banner30

Başkent’te Fantastik Filmler Haftası

Fantasturka Türk İşi Fantastik Filmler Festivali", bugün "Fantastiğin Sineması" özel gösterimiyle başlayacak.

KÜLTÜR-SANAT 19.12.2014, 00:02 19.12.2014, 00:02
Başkent’te Fantastik Filmler Haftası

"Fantasturka Türk İşi Fantastik Filmler Festivali", bugün "Fantastiğin Sineması" özel gösterimiyle başlayacak.
Mevlana Kültür ve Sanat Vakfınca "741. Şeb-i Arus Sema Töreni", 19 Aralık'ta MEB Şura Salonu'nda düzenlenecek.
Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla film afişleri ve farklı sanatçıların illüstrasyonlarının sergilendiği "Rüya Sahnesinde", hafta boyunca görülebilecek.
Devlet Tiyatroları 21, Devlet Opera ve Balesi ise 5 eser ve 1 konserle seyirciyi selamlayacak.
Başkentte bu haftaki kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:  
TİYATRO

75. YIL SAHNESİ:

Metin Belgin'in yönettiği ve Olcay Kavuzlu'nun rol aldığı "Kontrabas" bugün, 20 ve 24 Aralık'ta seyredilebilecek.  
AKÜN SAHNESİ:

Reşat Nuri Güntekin'in kaleminden Necati Cumalı'nın oyunlaştırdığı "Çalıkuşu", hafta boyunca sahnelenecek. Rejisörlüğünü Halil Akarsu'nun üstlendiği oyunda, öğretmen Feride'nin yaşadıkları anlatılıyor. Çocuk oyunu "Keloğlan Keleşoğlan", 25 Aralık'ta görülebilecek.  
ALTINDAĞ TİYATROSU:

"Kuaförde Bir Gün", bugün, yarın, 20 Aralık'ta izleyicinin karşısına çıkacak. Pervin Ünalp'ın yazıp, yönettiği oyun, sıradan insanların hayallerini gerçekleştirmek için kalkıştıkları soygunun trajikomik öyküsünü konu alıyor.
Minik tiyatroseverler için "Miyhavlar Tiyatrosu", 24 Aralık'ta temsil verecek. Necati Cumalı'nın kaleminden Volkan Benli'nin sahneye taşıdığı "Nalınlar", 23 ve 24 Aralık'ta görücüye çıkacak.  
BÜYÜK TİYATRO:

"Teneke", yarın ve 21 Aralık'ta izlenebilecek. Yaşar Kemal'in kaleminden Gürol Tombul'un yönetimiyle sahneye taşınan eser, Çukurova'da çeltik işçilerinin ekmeklerini kazanırken yakalandıkları sıtmayla savaşlarını ve kasabaya gelen yeni kaymakamın çeltik ağalarına karşı mücadelesini konu alıyor.
Satıcının Ölümü", 23 Aralık'ta sahne alacak. Arthur Miller'in yazdığı Orhan Burian'ın çevirisini yaptığı Zafer Kayaokay'ın yönettiği oyunun, aralarında Erdal Küçükkömürcü, Gülçin Yaşaroğlu, Buğra Koçtepe, Şahap Sayılgan'ın da yer aldığı kalabalık oyuncu kadrosu bulunuyor.  
CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ:

İktidar hırsının nelere yol açabileceğini yansıtan Shakespeare'in eseri "Macbeth" ise tüm hafta sergilenecek. Eserde, Sinan Pekinton ve İpek Çeken'in yanı sıra çok sayıda oyuncu rol alıyor.     KÜÇÜK TİYATRO

"Ramiz ile Jülide", bugün, yarın, 29 Aralık'ta seyredilebilecek. Refik Erduran'ın kaleminden, Ali Hürol'un yönettiği oyun, hayatlarının sonbaharında iki insanın ego çatışmaları ve umut eksenindeki yaşamlarını anlatıyor. Aşık olduğu aktriste ulaşabilmek için kendi filmini çekmeye başlayan Arif'in, askeri darbenin gerçekleşmesiyle yaşadıklarının ele alındığı "Yeşilçam", 23 Aralık'ta sanatseverlerin karşısına çıkacak. Uğur Saatçi'nin kaleminden Barış Erdenk'in sahneye koyduğu komedi türündeki oyunda, Sibel Özer Chullia, Olcay Kavuzlu, Murat Çidamlı, Mesut Turan, Seval Ersu, Maral Üner ve Ayşe Akınsal rol alıyor.
Çocuk oyunu "Karlar Kraliçesi" ise 21 Aralık'ta görülebilecek.  
ODA TİYATROSU:

12 Eylül'ün dramını bugünkü hayatlarında da yaşayan iki kadının hikayesini anlatan "Nehir", bugün, yarın ve 20 Aralık'ta temsil verecek.
Olcay Poyraz'ın yönettiği "Hüzzam", 23-23 Aralıkta izlenebilecek. Toplumsal değişimin ele alındığı eser, 8 yaş üstü izleyicinin görmesi öneriliyor. Oyun, Güner Sümer'in kaleminden Meral Üner'in performansıyla sahneye taşınıyor.  
STÜDYO SAHNE:

Mutasavvıf Yunus Emre'nin felsefesi ve eserlerinden oluşturulan "Bizim Yunus", yarın ve 21 Aralık'ta izlenebilecek.
Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği "İyiyim", 23 Aralık'ta sahnelenecek.  
TATBİKAT SAHNESİ:

Sinan Pekinton'un sahneye taşıdığı "Aklımdaki Kadınlar", 23-24 Aralık'ta sanatseverlerin karşısına çıkacak. Bir yazarın hayatına giren kadınlarla yaşadığı çelişkileri yansıtan oyunda, Levent Şenbay, Zeynep Ekin Öner, Ekin Tunçay Turan, Alev Buharalı, Pınar Gün, Dilara Keyf Günüç, Özge Mirzalı, Zeynep Bostancı başlıca rolleri paylaşıyor.  
İRFAN ŞAHİNBAŞ SAHNESİ:

DT'nin sosyal sorumluluk projesi olarak seyirci karşısına çıkacak "Nihayet Bitti", 21 Aralık'ta sunulacak. Avusturyalı yazar Peter Turrini'nin tek kişilik eseri, Murat Çidamlı'nın yönetmenliğinde, bedensel engelli Göktuğ Tolga Demiralp'in performansıyla perde açacak. Oyun, hayatı boyunca her istediğini elde eden, mutlu, başarılı ve yıldız bir gazeteciyi, başarının zirvesine taşıyan söz cambazlığının, onu nasıl ölümün kıyısına sürüklediğini anlatıyor.
Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı ve eserlerinden sahneye taşınan "Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye" ise bugün ve 20 Aralık'ta görülebilecek.
Çocuklarını savaştan uzak tutmaya çalışan bir annenin aynı zamanda savaştan ekmeğini çıkarma çabasının da konu edildiği "Cesaret Ana ve Çocukları", 24 Aralık'ta temsil verecek.
Şinasi Sahnesi:
Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan iç savaşlardan, açlıktan, öteki olmaktan, acıdan ve ölümden kaçan mültecilerin dramını tiyatro sahnesine yansıtan "Nereye", bugün, yarın ve 20 Aralık'ta seyredilebilecek.
Çocuk oyunu "Üç Şehzade", 21 Aralık'ta görülebilecek.  
OPERA-BALE

OPERA SAHNESİ:

Kazıklı Voyvoda olarak ünlenen Prens Vlad'dan efsaneleşen "Kont Dracula" balesi bugün seyirciyle buluşacak. Orta Asya'dan, geçtiği coğrafyaları fethederek Avrupa'ya gelen Hun imparatoru "Attila"nın sevdiği kadın tarafından öldürülüşünü anlatan "Attila" operası 20 Aralık'ta izlenebilecek. Johann Strauss'un 3 perdelik eseri komik ögeler içeren "Yarasa" opereti, 22 Aralık'ta görülebilecek.  
LEYLA GENCER SAHNESİ:

Mizahi cevaplarıyla ve öğütleriyle Türk dünyasının mizah kahramanı "Nasreddin Hoca", fıkralarından operaya aktarılarak, minik sanatseverler için 21 Aralık'ta sahne alacak. "Tanzimattan Günümüze Opera Serüveni" konseri 23 Aralık'ta verilecek. "Carmen" operası ise 24 Aralık'ta seyredilebilecek.  
CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Şef Lorenzo Castriota'nın yönetiminde, Philippe Bernold'un "flüt" solistliğinde bugün ve yarın sahne alacak.
CSO Konser Salonu'ndaki programda, Aram Haçaturyan'ın "Flüt Konçertosu" ile Ernest Chausson'un "Senfoni Op.20 Si Bemol Majör" eserleri seslendirilecek.  
BSO

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Dorian Wilson'un şefliğinde "Yeni Yıl Konseri: Valsler, Polkalar, Caz ve Dans Müzikleri" konserini yarın ve 20 Aralık'ta gerçekleştirecek.
Bilkent Konser Salonu'ndaki programda Straus'un "Yarasa Uvertürü"nden, "Venedik'te Bir Gece Uvertürü"ne, "Mısır Marşı"ndan, "Donner und Blitz, op 324" gibi çeşitli eserine yer verilecek. Konserde, Gershwin'in "Küba Uvertürü" ve "Funny Face Uvertürü" ile Ellington'ın "A Medley" eserleri icra edilecek.  
"TÜRK İŞİ FANTASTİK FİLMLER FESTİVALİ"

Ankara Kısa Filmciler Derneğince düzenlenen "Fantasturka Türk İşi Fantastik Filmler Festivali", bugün Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleştirilecek "Fantastiğin Sineması" özel gösterimiyle başlayacak.
Festival kapsamında aralarında Dabbe Zehr-i Cin, Çeko, Dünyayı Kurtaran Adam, Yılmayan Şeytan, Ölüler Konuşmaz Ki, Drakula İstanbul'da, Vahşi Kan gibi filmler ücretsiz gösterilecek.
Ayrıca "Türk İşi Robot Yapım Atölyesi" ile "Kahramanlar Aramızda" adlı orijinal film afişleri ve lobi kartları sergisi gerçekleştirilecek. Festival 21 Aralık'ta sona erecek.  
CERMODERN

"Rüya Sahnesinde '100 İllüstrasyonla Türk Sinemasının 100. Yılı'" sergisi CerModern'de hafta boyunca ziyaret edilebilecek. İlk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında açılan sergi, farklı disiplinlerde çalışan 20 genç sanatçının yüzyıllık sinema tarihine bakışını, her biri kendi stil ve algılarıyla zenginleştirdikleri hikayelerini resmettikleri illüstrasyonları sunuyor. Sergide Türk sinemasının en iyi 100 filmi seçilen filmlerin afişleri de bulunuyor.
Meksika gravür sanatının önde gelen ismi Jose Gualdalupe Posada, ölümünün 100. yılında "Posada-Ölüm Kapıyı Çalınca" sergisiyle hafta boyunca görülebilecek.  
KÜLTÜR

Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca her çarşamba düzenlenen Kültür Söyleşileri kapsamında Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar, "Abdulkadir Meragi ve Musikimiz" konulu söyleşi ve müzik dinletisi ile sanatseverlerle buluşacak. Program Atatürk Kültür Merkezinin konferans salonunda 24 Aralık'ta saat 16.00'da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.
Mevlana Kültür ve Sanat Vakfınca "741. Şeb-i Arus Sema Töreni", 19 Aralık'ta MEB Şura Salonu'nda yapılacak.
Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakka vuslatının yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende Ankara ve İstanbul'un değerli müzisyen ve semazenleri katılacak. Törende, Zekai Dede Efendi'nin Isfahan Ayin-i Şerif'i icra edilecek.
"Uluslararası Geleneksel Müzik Konseyi'nin (ICTM) Makam ve Arap Dünyasında Müzik Çalışma Grupları Ortak Sempozyumu" 20 Aralık'a kadar Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarının ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve TÜRKSOY işbirliğiyle Ankara'da düzenlenecek.          

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
15
açık
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:13
Öğle 12:54
İkindi 16:52
Akşam 20:27
Yatsı 22:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30