Latife Hanım'ın Özel Eşyası Satışa Sunulacak

Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın çok sayıda eşyası, Artı Mezat tarafından 29 Mayıs'ta satışa sunulacağı belirtildi.

KÜLTÜR-SANAT 21.05.2014, 13:42 21.05.2014, 13:42
1252
Latife Hanım'ın Özel Eşyası Satışa Sunulacak
Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım'dan, yeğeni Muammer Erboy'a intikal eden kahve takımı, tuğralı gümüş kartvizitlik, gümüş tatlı takımı ve gümüş kadehlerin de aralarında olduğu çok sayıda eşya, Artı Mezat tarafından düzenlenecek "Akşam Müzayedesi"nde satışa sunulacak.
Artı Mezat'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Teşvikiye'deki Artı Mezat Sanat Galerisi'nde 29 Mayıs'ta gerçekleştirilecek ve Artı Mezat'ın sahibi Jale Tantekin tarafından yönetilecek "Özel Koleksiyonlar Müzayedesi"nde çeşitli eserler koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak.
Latife Hanım'ın özel eşyası arasında; Ayazpaşa'daki Muammer Bey Köşkü'nde misafirlerin kartlarını bırakmaları için kullanılan tuğralı gümüş kartvizitlik, gümüş kadehler, tuğralı gümüş kaşıklık, gümüş tatlı takımı ve semaver yer alırken, Muammer Erboy'un koleksiyonundan satışı gerçekleştirilecek eşya arasında; Süreyya Paşa için özel yapılan Sevres Porselen imzalı kahve takımı, Sultan II. Abdülhamid tuğralı büyük boyutlu şamdanlar bulunacak.
Müzayedede ayrıca diğer özel koleksiyonlara ait 18. yüzyıl İznik tabakları, nadir bulunan ve her parçasında İbrahim Efendi H. 1295 yazılı damga bulunan 6 parçalı Tophane kahve fincanı da olacak.
"Kanunun Stradivariusu" olarak bilinen Mahmud Usta'nın eseri olup 20. yüzyılın virtüöz kanunileri Ahmet Yatman ve Hilmi Rit tarafından kullanılan kanun ile kanun yapımında Mahmud Usta'dan sonra gelen diğer bir isim olan Emin Usta'nın elinden çıkan, 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başlarına ait, Sultan Reşad'ın oğlu Şehzade Ziyaeddin Efendi'nin kullandığı kanun ahşap kutusu içinde satışa sunulacak. Müzayedenin diğer antika enstrümanları, çift sedefli tef ve Suphi Ziya Özbekan'a ait sedefli kemençe olacak.
Oryantalist ressamlardan Fausto Zonara'ya ait, arkasında kendi el yazısı ile "Çok değerli arkadaşım Prieur Bardin'e" yazılı "Galata Köprüsü" resmi, Leonardo De Mango ile Georg Macco, Amadeo Preziosi'den "İstanbul Manzaraları", Rum ressamlara ait eserler, İstanbul'daki çeşitli Rum kiliselerinde, özellikle Ayia Efimia Kilisesi'nin mihrap kapısı üzerinde eseri olan Harilaos Xanthopoulos'dan "Kayıklar", Kırmızı Okul olarak bilinen Fener-Rum Okulu'ndan mezun olan Pindaros Platonidis'in "Küçüksu Çeşmesi" ve P. Triandafitidis'ten "Pazar Yeri", müzayedede sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Nazmi Ziya Güran'dan "Süleymaniye'den Peyzaj" konulu resmin yanı sıra İbrahim Safi'ye ait "Nusretiye Camii" ve "Akaretler'den Beşiktaş'a Bakış", Vildan Gizer'den bir natürmort ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Leyla Gamsız, Necdet Kalay, Pertev Boyar, Hayri Çizel, Sabri Berkel, Abidin Dino ve Abidin Elderoğlu'nun bazı eserleri de satışa çıkarılacak.           
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
15°
hafif yağmur
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:37
İkindi 15:29
Akşam 17:56
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P