Maden-İş Sendikası Başkanı Akçul: "Başka Bir Kelime...
  • Reklam

Maden-İş Sendikası Başkanı Akçul: "Başka Bir Kelime Bulunsun, 'Bıtcoın Madenciliği' Sözünü Kınıyoruz"

Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Akçul “Madencilik alın teri ister. ‘Bitcoin Madenciliği’ sözünü yakıştırmıyoruz, kınıyoruz. Başka bir isim bulunmalı” dedi.

14 Haziran 2018 - 13:42 - Güncelleme: 14 Haziran 2018 - 13:42

Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Akçul  “Madencilik alın teri ister. ‘Bitcoin Madenciliği’ sözünü yakıştırmıyoruz, kınıyoruz. Başka bir isim bulunmalı” dedi.

Jargon Magazin dergisinin konuğu olan Türkiye Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, kripto para birimi Bitcoin hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Camia olarak bu size rahatsızlık veriyor mu?” sorusuna yanıt veren Akçul, “Evet, Kripto para konusunda sanal ortamdan bu paraların çıkarılması işlemi için ‘Bitcoin Madenciliği’ diye bir kavram kullanılıyor. Madencilik alın teridir. Alın teri olmayan bir şeye elbette madencilik denmez. O madencilik kelimesini o işe yakıştırmak mümkün değil. Madencilik üretimdir, emek ister. Orada sanal ortamda hayal üretiyorsunuz, madende ise gerçeği üretiyorsunuz. Kınıyoruz, başka bir isim bulunmalı” dedi.

 

MADENE İLK GİRİŞTE PSİKOLOJİ DEĞİŞİYOR

Akçul, maden ocaklarına ilk girişte insanın neler hissettiği yönünde de konuştu. “Zonguldak madenlerinde direkt derinlik 600 metre, diğer linyit madenlerinde 200-300 metre civarında. Galerilerde yatan gittiğimiz için 2 kilometre civarında indim” diyen Akçul şunları söyledi:

“Ocağa girdiğinizde dünya da değişiyor, psikoloji de değişiyor. Kapkaranlık bir dünya... Bir kere soluduğunuz hava değişiyor. İlk girdiğinizde biraz korku ve endişe hissediyorsunuz. Bulunduğunuz yeri ölçmeye çalışıyorsunuz. Orada çalışan insanları göz önüne getiriyorsunuz. Onlarla empati kurmaya onların psikolojisini ölçmeye çalışıyorsunuz.

Maden işçisi çok mülayimdir, kolay kolay öfkelenmez. Ama öfkesi patladı mı durduramazsınız bir daha. Haksızlık hissettiği yerde onu tutmanız mümkün değil. Maden iş kolunda yer altında aynı zamanda askeri bir disiplin vardır. O disiplin olmasa zaten işler yürümez.”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mansur Yavaş'tan Gece Paylaşımı ''İttifak Görüşmeleri...''
Mansur Yavaş'tan Gece Paylaşımı ''İttifak Görüşmeleri...''
Ankara'da Hava Nasıl Olacak?
Ankara'da Hava Nasıl Olacak?