15 Temmuz'u anlatan Şafak Vakti filminin oyuncuları Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı o günü anlattı

Tam 5 yıl önce, bugün (15 Temmuz 2016) yaşanan darbe girişimini konu alan “15/07 Şafak Vakti” filmi bugün vizyona giriyor. Bugün vizyona giren ve 15 Temmuz gününü anlatan 'Şafak Vakti' filminin kadrosunda yer alan Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı o geceyi anlattı, "O gece bir destan yazıldı." diyen başarılı oyuncular film çekimlerinde yaşadıklarından da bahsederek duygusal açıklamalarda bulundular.

MAGAZİN 15.07.2021, 11:00 15.07.2021, 12:20 Ezgi Kılıç
15 Temmuz'u anlatan Şafak Vakti filminin oyuncuları Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı o günü anlattı

Bugün vizyona giren ve 15 Temmuz gününü anlatan 'Şafak Vakti' filmini, filmde yer alan Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı anlattı: O gece bir destan yazıldı.

Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı 'Şafak Vakti'ni anlattı: O gece bir destan yazıldı

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişimini konu alan “15/07 Şafak Vakti” filmi bugün vizyona giriyor. Çengelköy ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananlara odaklanan yapımı başrol oyuncuları Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı o günü şu sözlerle anlattı. 

"SENARYOSU GELDİ, OKUDUM VE ÇOK ETKİLENDİM"

Erkan Petekkaya, filmin projesinin kendisine ilk sunulduğunda hissettiklerini, "Senaryosu geldi, okudum ve çok etkilendim. Biliyorsunuz 15 Temmuz, Cumhuriyet tarihinde ülkemizin başına gelmiş en beter olaylardan biri. Belki de en beteri. Böyle bir olayı sinemada anlatmak bana da nasip olduğu için mutluyum. Şunu da belirtmeliyim; bu film siyasi tarafa çekilebilecek bir film değil. Eğer böyle bir şey yapılırsa çok üzülürüm. '15/07 Şafak Vakti', sade vatandaşın gözünden 15 Temmuz’da Çengelköy’de ve köprüde olanları anlatan bir film." dedi.
Petekkaya, canlandırdığı rol için de "Ben bir pastaneciyi oynadım. Çengelköy’de pastanesi olan Cevdet adında bir adam. Karısını yeni kaybetmiş, iki çocuk babası. Babacan esnaflar olur ya, herkes çok sever, öyle biri; Çengelköy’ün Cevdet Abisi." dedi.

"ÇEKİMLER ÇOK ZORDU"
Çekimlerden de bahseden Petekkaya, "Açıkçası çok zor geçti çekimler. Kayseri’de platoda, kapalı alanda çekim yaptık. Köprüyü kurdular, Çengelköy’deki mahalleyi kurdular. Yaklaşık 2 bin kişi çalıştı. Ve korona vardı ama her gün testler yapıldı. Çok şükür hiç kimseye bir şey olmadı. “15/07 Şafak Vakti”, çok önemli bir film. Arşive koyulacak bir yapım. 15 Temmuz, çocuklarımızın, torunlarımızın asla unutmaması gereken bir gece. Türk halkı o gece memleketine nasıl sahip çıktığını, bağımsızlığına, egemenliğine, namusuna, onuruna, toprağına ne olursa olsun zeval getirmeyeceğini tüm dünyaya gösterdi." dedi ve devam etti.

Başrolünü oynarken ağlatan film: '15/07 Şafak Vakti'ni çekmek Erkan  Petekkaya için hiç kolay olmadı ​ - Yeni Şafak

Başrolünü oynarken ağlatan film: '15/07 Şafak Vakti'ni çekmek Erkan  Petekkaya için hiç kolay olmadı ​ - Yeni Şafak"COSKUYLA, ÖZVERİYLE ÇALIŞILDI"

"Filmin kendisi çok zordu. Bu arada yardımcı oyuncuların gerçekten çok güzel çalıştığını belirtmeliyim, onları tebrik ediyorum. Sabahtan gece yarılarına kadar şikayet etmeden, coşkuyla, özveriyle çalıştılar.
Aynı o geceki birlik beraberliği hissettirdiler. Belgesel film niteliğinde, her evde her arşivde olması gereken bir film yaptık." dedi.

" O GECE HALK KENETLENDİ VE BİR DESTAN YAZILDI"

O geceyi anlatan Petekkaya "Çerkez’i, Kürt’ü, Türk’ü, Alevi’si, Musevi’si, sağcısı, solcusu herkes ideolojilerini evin içinde bırakıp bütün milli duygularıyla dışarı çıktı. O vatansever duygularıyla düşmanı geri püskürttü. Çok şükür ülkemize bir zeval gelmesi önlendi. O gece şehit olan vatandaşlarımıza Allah gani gani rahmet eylesin. Tüm gazilerimize de Allah şifalar versin. Çok zor bir geceydi. Ama Türk halkını dünya anladı. Bir darbe kalkışmasını geri püskürtmek gerçekten kolay değil. O gece bir destan yazıldı. Allah bir daha göstermesin. Hiçbir dünya halkı böyle bir şey yaşamasın." dedi

Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı Şafak Vaktini anlattı: O gece bir destan yazıldı


"O GÜN AİLEMLE AFRİKA’DAYDIK HEMEN HAVALİMANINA GİTTİK"

15 Temmuz gecesini anlatan ve ailesiyle Afrika'da olduğunu belirten başarılı oyuncu Erkan Petekkaya, o gün neler yaşadığından da bahsetti. Oyuncu, "Ben Afrika’daydım. Orada öğrendim. İnternette gördüm köprüyü, askerleri. Hanıma dedim; “Darbe oluyor!” Hemen toparlandık, havalimanına gittik amaV uçamadık. 17 Temmuz sabahı geldik Türkiye’ye. Aklımız hep buradaydı. Böyle bir gecede ülkemde olamamak, kendi insanımla omuz omuza verememek de çok zordu. Ama filmde oynarken o geceyi yaşamış gibi hissettim ve “gerçekten çok zormuş” dedim. Filmi bile böyleyse, gerçeği nasıldır diye düşündüm." ifadelerini kullandı.
 Oyuncu, o gece hayatında değişenlere ise "Bakış açım değişmedi. Ben zaten milletini, ülkesini seven bir vatanseverim. Bu ülkenin başına bir şey geldiğinde farklı ideolojilerden insanların birbiriyle kenetlenebileceğini gördük, bence en önemlisi bu." dedi.

"BİZİM HİKAYELERİMİZ YÜZ YIL YETER"

Filmin bütçesindende bahseden Petekkaya, "Film yüksek bütçeliydi. Bizim geçmişimizde çok büyük hikayeler var. Tarihimizi anlatabilmek için de büyük bütçeli prodüksiyonlara ihtiyacımız var tabii. Dilerim bu film örnek olur, gişesi bol olur ve diğerleri için yol açar. Bütün dünyaya derdimizi anlatabileceğimiz filmler çekeriz inşallah. Çünkü daha anlatacak çok şeyimiz var. Hollywood 200-300 milyon dolarlara filmler çekiyor. Ama onların hikayeleri bitti, bizde ise hikaye çok. 150-160 ülkeye dizi ihraç ediyoruz. Ben kendimden biliyorum, rol aldığım diziler 127 ülkede oynuyor. Bunu sinema sektöründe de yapmalıyız. Bizim hikayelerimiz yüz yıl yeter." dedi.

tv1 - 15 TEMMUZ FİLMİ KAYSERİ'DE ÇEKİLİYOR 'ŞAFAK VAKTİ'... | فيسبوك

ASLIHAN KARALAR: BÖYLE BİR PROJENİN İÇİNDE YER ALDIĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLIYIM

Filmin bir diğer oyuncusu Aslıhan Karalar ise "Böyle bir projenin içinde olmayı çok istemiştim. Teklif gelince de kabul ettim ve başladım. Kendimi çok şanslı hissediyorum." dedi.
Filmdeki rolünden de bahseden Karalar, "Cevdet’in (Erkan Petekkaya) kızı Elif’i canlandırdım. Yusuf’un (Baran Bölükbaşı) ablası. Annesini yeni kaybetmiş, yokluğuna alışamamış bir avukat. Çok yoğun duygular yaşayan bir karaktere hayat verdim." dedi.

"UÇAKLARIN KORKUNÇ SESİNE ŞAHİT OLDUK"

15 Temmuz gecesini anlatan Karalar, ailesiyle Ankara'da olduğunu belirterek: "Ben ailemle Ankara’daydım. Alçaktan uçan uçakların korkunç sesine şahit oldum. O gece halkın gücünün üstünde bir güç olmadığını gördük. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize ise minnetlerimi sunuyorum." dedi.

Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı Şafak Vaktini anlattı: O gece bir destan yazıldı

"TÜRK HALKININ GÜCÜNÜ VE KARŞIŞINDA HİÇBİR ŞEYİN DURAMAYACAĞINI GÖRDÜK"

Filmden bahseden karalar, "Türk halkının gücünü ve karşısında hiçbir şeyin duramayacağını tekrardan görmüş olduk. O gün başta ne olduğunu anlayamamıştım. Korkmuştum ama sonrasında mutlu oldum. Unutulmaz bir tarihi olaya tanıklık ettim. Filmde de bunu anlatıyoruz. Herkesin evinde olması gereken bir film '15/07 Şafak Vakti'." dedi.

Filmin çekimlerinde zorlandığı ve duygulandığı yeri anlatan Karalar, Elif’in babasının köprüde olduğu, ona ulaşamadığı ve kaybetme korkusu yaşadığı sahnelerde çok duygulandım. Sanki o günü tekrar yaşadık. Zorlayıcı bir karakter oldu benim için. diyerek "Farklı dizi ve filmlerde farklı karakterlere hayat verdim ama bu benim için özel bir proje oldu." dedi.

BARAN BÖLÜKBAŞI: KENDİME SAYGI DUYDUĞUM BİR ÇALIŞMA OLDU

Filmde yer alan bir diğer isim olan Baran Bölükbaşı da filmle ilgili konuştu. Filmden etkilendiğini belirten Baran Bölükbaşı, "Ben Cevdet’in oğlu Yusuf’u oynadım. Çekimler öncesinde senaryoyu birkaç kez okudum ve oradaki dram beni çok etkiledi." dedi.

Bölükbaşı, çekim sırasında yaşadığı zorlukları ve duyguları ise "Bulunduğum en profesyonel setlerden biriydi. Çekimlerde, gerçek duyguyu verebilmek için o gece yaşananların videolarını izliyordum.
Bazen buna gerek kalmıyordu, setteki herkes kendi yaşadıklarını anlatıyordu. O günün karanlığının içine gömüldüğümüz zamanlar oldu. Filmde gösterdiğim performans da çok içime sindi. Kendime saygı duyduğum bir çalışma oldu. Her sahnede sınırlarımı zorlamam gerektiğini hissettim ve ona göre çalıştım. Birçok sahnede o duyguyu içimde de yaşadım. O gecenin seslerini dinleyerek çalıştım, kulaklığım hep kulağımdaydı. Artık bundan sonrası seyircinin takdirine kalmış." diyerek ekledi "Biz bu filmi herkesin yaşadığı ortak bir duyguyu yansıtmak için çektik. O geceyi hissetmek, direnişe sahip çıkmak, insanların acılarına ortak olmak için gidip izlesinler." dedi. 

Erkan Petekkaya, Aslıhan Karalar ve Baran Bölükbaşı Şafak Vaktini anlattı: O gece bir destan yazıldı

"O GECE KÜS OLDUĞUM ARKADAŞIMI ARADIM"

 15 Temmuz gecesi Antalya’da, kardeşinin yanında olduğunu belirten Bölükbaşı,o gece yaşadıklarını: "Bir yerde müzik yapacaktık. Organizasyondan iptal telefonu gelince eve döndük.
Sonra yaşananları öğrendim. O gece bir milletin gücünü gördük. Biz bu tür olayları hep öğretmenlerimizden duyardık ya da televizyonlardan izlerdik ama hiç yaşamamıştık. Artık birlik beraberlik konusunda daha çok inanca sahibim.
O gece küs olduğum bir arkadaşımı aradım ben. Yine küs olduğum başka bir arkadaşım da beni aradı. Kıymet duygusunu uyandırdı o gece." dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Namaz Vakti 22 Eylül 2021
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:46
İkindi 16:12
Akşam 18:54
Yatsı 20:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 6 14
2. Trabzonspor 5 13
3. Altay 6 12
4. Karagümrük 6 11
5. Konyaspor 5 11
6. Hatayspor 5 10
7. Fenerbahçe 5 10
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Sivasspor 6 6
12. Adana Demirspor 6 6
13. Malatyaspor 6 6
14. Göztepe 5 5
15. Gaziantep FK 5 5
16. Kasımpaşa 5 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 6 14
2. Real Madrid 5 13
3. Valencia 5 10
4. Rayo Vallecano 6 10
5. Real Sociedad 5 10
6. Athletic Bilbao 6 9
7. Sevilla 4 8
8. Barcelona 4 8
9. Osasuna 5 8
10. Mallorca 5 8
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 6 4
16. Celta de Vigo 6 4
17. Espanyol 5 3
18. Granada 5 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 4 0