Geç Değil Genç Olsun!


Ülkemizde önce gençliğe siyasal katılım hakkı tanınmalıdır. Bunun, yalnız gençliğinin sorunlarına, onların katkısıyla çözüm arayabilmek ve bulmak bakımından zorunlu olmakla kalmayacak, aynı zamanda deneyimli siyasal kadroların yetişmesi bakımından da zorunlu olacağı kanısındayım; çünkü siyasetçi çekirdekten yetiştirilmelidir. Oysa birçok siyasi partide olan durum nedir? Belli bir yaşa gelmiş ve o zamana kadar politikayla hiç ilişkisi olmamış bir kimse seçilirse ertesi gün bakan olabilir. Birdenbire kendini politikanın ve devlet yönetiminin içinde; hatta başında buluyor. Deneyim kazanıncaya kadar hata üstüne hata yapıyor ve Türkiye deneyimli siyaset adamı kadrolarından yoksun kalmış oluyor. 

Temsilci olarak geçmiş yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarını temsilen katıldığım bir toplantıda, katılımcı arkadaşlarımla Parlamentoya gittik, Bütçe görüşmelerinin sonlarıydı; parlamentoda hareketli günlerdi. Kapıda 22-23 yaşlarında iki kibar hem yaşıtım genç karşıladı. Karşılamak için Gençlik Kolları yetkililerinin göndermiş olduklarını düşündüm. Bizi bir odaya götürdüler, karşımıza oturdular. Görüşmek için daha önceden sözleşmiş olduğumuz Milletvekillerini beklemeye başladık. Herhalde oylama vardır, ondan bekliyoruz diye düşündüm ve güncel konular ile ilgili sohbet etmeye başladık. Sohbet arasında Milletvekillerinin gelip, gelmeyeceğini sorduğumda, kendilerinin Milletvekilli olduklarını ve Türkiye Masası sorumlusu olduklarını açıkladılar , “ Nasıl olur siz daha 22 yaşındasınız dediğimde”. Evet, bizde siyaset ve politika ortaokul da öğrenciyken başlar dediler.

İşte bu ülke Finlandiya, 22-23 Yaşında siyasetçilerin Milletvekilli hatta iktidar partisinin grup başkan vekili olabildiği ülke.

Bu tür örnekler örneklerle gelişmiş ülkelerdeki gençliğin siyaset içindeki önemini belirtince, ülkemizdeki gençliğin siyasal eksikliği de kendiliğinden ortaya çıkıyor kanısındayım.

Siyasetin bazı partilerce yozlaştırıldığı bu günlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve Türk gençliğine emanet ettiği laik, demokratik Cumhuriyet tehdit altında. Türkiye Cumhuriyetinin yaşatabilmek için gençlere büyük görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında, Cumhuriyet’in ilkelerini özümseyip, onu yarınlara taşımak gelmektedir.

Ha Gayret Türkiye , Gençler geliyor …..

Ankara Muradına Erecek Meclise Can gelecek…

Muratcan Işıldak

muratcanisildak@gmail.com