ANASAYFA Mamak Ankara'ya yeni metro hattı müjdesi! Dikimevi Mamak metrosu için imzalar atıldı

Ankara'ya yeni metro hattı müjdesi! Dikimevi Mamak metrosu için imzalar atıldı

Başkent Ankara'nın ulaşım ağının genişlemesi için ABB'nin çalışmaları sürüyor. ABB tarafından yapılan yeni açıklama ile uzun süredir beklenen Dikimevi-Mamak metro hattının finansmanı için imzaların atıldığı öğrenildi.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Ankara'ya yeni metro hattı müjdesi! Dikimevi Mamak metrosu için imzalar atıldı

Ankara'ya yeni metro hattı müjdesi! Dikimevi Mamak metrosu için imzalar atıldı - Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) sosyal belediyecilik anlayışını sürdürerek birbirinden yeni projelere imza atmaya devam ediyor. ABB'nin yürüttüğü sosyal belediyecilik anlayışı ile kentin eksik ve ihtiyaçları doğrultusunda projeler de geliştirilmeye devam ediyor.

ABB, Ankara'daki ulaşım ağının gelişmesine katkı sunmak amacıyla raylı sistem eksiğini de kentin ihtiyaç duyduğu bölgeler için gidermeye çabalıyor. Bir süredir Başkent Ankara'da yapılması beklenen Dikimevi - Mamak metro hattı için gelişmeler takip edilirken bir son dakika gelişmesi yaşandı. ABB Başkanı Mansur Yavaş ve ABB'nin resmi internet sitesi üzerinden yeni bir açıklama yapıldı.

ankaraya-yeni-metro-hatti-mujdesi-dikimevi-mamak-metrosu-icin-imzalar-atildi.jpeg

DİKİMEVİ - MAMAK METRO PROJESİ’NDE İMZALAR ATILDI

Dikimevi - Mamak Metrosu için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile 4 yıl geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeli finansman desteği için sözleşme imzalandı. 4 yılı geri ödemesiz 12 yıl vadeli, 250 milyon Euro’luk kredi sözleşmesinin imzalandığına ilişkin ilk açıklama ABB Başkanı Mansur Yavaş'tan geldi.

— Mansur Yavaş (@mansuryavas06) June 22, 2023

İhale aşamasına gelen projenin kısa sürede temelinin atılması hedeflenirken ABB'nin resmi internet sitesinden de detaylı bir açıklamaya yer verildi. ABB, Başkentin raylı sistem ağının genişletilmesi amacıyla çalışmaların sürdürüldüğünü ve bu kapsamda 12 yılın ardından Ankara’da bir metro projesinin startının verileceğini kaydetti.

ankaraya-yeni-metro-hatti-mujdesi-dikimevi-mamak-metrosu-icin-imzalar-atildi-003.jpeg

250 MİLYON EURO FİNANSMAN DESTEĞİ SAĞLANACAK

Dikimevi - Natoyolu Raylı Sistem Uzatma Hattı Projesi, A1 - AŞTİ - Dikimevi Ankaray Hattı’nın, Ankara’nın doğusuna uzatılmasını kapsayan, Abidinpaşa, Aşık Veysel, Tuzluçayır, General Zeki Doğan, Fahri Korutürk, Cengizhan, Akşemsettin ve Natoyolu isimleriyle 8 ayrı istasyondan oluşuyor. 7,461 km uzunluğundaki projenin finansmanı için EBRD ve AFD 4 yılı geri ödemesiz toplam 12 yıl vadeli toplam 250 milyon Euro finansman desteği temin edildi.

ankaraya-yeni-metro-hatti-mujdesi-dikimevi-mamak-metrosu-icin-imzalar-atildi-001.jpeg

YENİ METRO HATTININ ANKARA İÇİN HAYIRLI OLMASI DİLENDİ

Söz konusu proje için kredi sözleşmesini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EBRD Altyapı Sektörü Türkiye - Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Sue Barrett ile AFD Fransa Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Mathilde Grammont imzaladı. ABB Başkanı Yavaş, imza töreninde bir konuşma yaptı. Başkan Yavaş, söz konusu konulmasında ''Bugün burada kentimizin Mamak uzatma Metrosunun kredi anlaşması için bir araya geldik ve Avrupa İmar Kalkınma Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı ile kredi anlaşmasını imzalayacağız. Ankara’mız için hayırlı uğurlu olsun.'' ifadelerine yer verdi.

ankaraya-yeni-metro-hatti-mujdesi-dikimevi-mamak-metrosu-icin-imzalar-atildi-002.jpeg

Yeni metro hattı ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak üzere ''Haberankara.com'' adresini takip edebilirsiniz.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Samsung Galaxy Watch 6 serisinin fiyatı ortaya çıktı!

Samsung Galaxy Watch 6 serisinin fiyatı ortaya çıktı!