Manisa’da 58 Liralık Asgari Ücret Zammı Protesto Edildi

Manisa'da 58 Liralık Asgari Ücret Zammı Protesto Edildi

Ülkücü İşçiler Derneği Manisa Şubesi, 2015 yılı için asgari ücrete yapılan 58 liralık zammı protesto etti. Manolya Meydanı’nda toplanan dernek üyeleri, bir basın açıklaması yaptı.

03 Ocak 2015 - 17:12

Ülkücü İşçiler Derneği Manisa Şubesi, 2015 yılı için asgari ücrete yapılan 58 liralık zammı protesto etti. Manolya Meydanı’nda toplanan dernek üyeleri, bir basın açıklaması yaptı.

Ülkücü İşçiler Derneği Manisa Şube Başkanı Murat Öner, her zaman olduğu gibi 2015 yılı için yine asgari ücretli çalışanı memnun edecek zammın yapılmadığını söyledi. Öner, “Hükümet, işveren temsilcileri ve işçi temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, kendileri çalıp kendileri oynamıştır. Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 946, ikinci altı ay için bin liradır. Türkiye'de yaklaşık 5 milyonun üzerinde asgari ücretli bulunuyor. Aileleriyle birlikte bu rakam 15 milyonu buluyor. Bu kadar insan, açlık sınırının altında yaşamını idame ettirmeye mahkum edilmiştir.” dedi.

‘AKP TÜRK İŞÇİSİNİ KADERİYLE BAŞBAŞA BIRAKTI’

Türkiye'de açlık sınırının bin 400, yoksulluk sınırı 4 bin liraya yaklaştığını belirten Öner, asgari ücretinse bu rakamların çok altında kaldığını kaydetti. Türk işçisinin aldığı asgari ücretle ev geçindirmek, çocuk okutmak ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak başarısını gösterdiğini belirterek, “Ancak AKP hükümeti, Türk işçisini adeta kaderiyle başbaşa bırakmış, açlığa mahkum etmiştir. Açıklanan bu asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir. Yapılan 58 TL'lik zamla asgari ücret, her zaman olduğu gibi sefalet ücreti olmaya devam etmektedir. Türkiye ekonomisinin büyüdüğü, milyonlarca emekçinin asgari ücreti söz konusu olduğunda unutulmakta ve ekonomiyle ilgili bütün parlak sözlerin üzerindeki yaldızlar dökülerek, ‘Ekonomimiz ancak bu kadarına yetiyor.’ sözlerinin arkasına sığınılmaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

‘SARAY YAPMAYA GELİNCE PARA OLUYOR’

AKP hükümetinin, milyarlarca liralık saray yapmaya gelince para bulduğunu söyleyen Öner, “Sarayın ödeneğini yüzde 100 arttırmaya gelince para var ama yaklaşık 5 milyonun üzerinde çalışan söz konusu olunca, 'para yok' diyorlar. AKP, Türk işçisine verdiği değeri ortaya koymaktadır. Asgari ücret, bir sosyal politika tedbiri görülmeli ve en azından açlık sınırından az olmayacak şekilde, bin 600 TL olarak belirlenmelidir. Asgari ücretliden alınan vergilerin tamamı kaldırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

‘AÇIKLANAN RAKAMLAR HAYAL KIRIKLIĞI’

Ülkücü İşçiler Derneği Şube Başkanı Murat Öner, şöyle devam etti: “Türkiye'de yaşanan bunca yolsuzluğa ve hırsızlığa rağmen emeğiyle geçinmekten başka çaresi olmayan milyonlarca insanımızın hayatını etkileyen asgari ücretle ilgili açıklanan rakamlar, hayal kırıklığı yaratmıştır. Türk işçisinin alınterinin karşılığını vermekten imtina eden hükümet, kendi lüksü ve saltanatı için halkın vergilerini kullanmaktan çekinmemektedir. Türk işçisinin her daim yanında olan ve mücadelesini bu temelde sürdüren Ülkücü İşçiler Derneği olarak biz, bu haksızlığın karşısında susmayacak ve işçi kardeşlerimizin haklarının savunucusu olacağız.” dedi.
Basın açıklamasının ardından kalabalık, olaysız bir şekilde dağıldı.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi