Mansur Yavaş Genç İş Adamlarıyla Buluştu... ’O’ Projesini...

Mansur Yavaş Genç İş Adamlarıyla Buluştu... 'O' Projesini Anlattı...

31 Mart 2019’da gerçekleşecek seçimler için çalışmalarını hızla sürdüren Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Ankaralı Genç İş Adamları Derneği’ne (ANGİAD) konuk oldu.

08 Şubat 2019 - 11:54 - Güncelleme: 08 Şubat 2019 - 11:54

31 Mart 2019’da gerçekleşecek seçimler için çalışmalarını hızla sürdüren Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Ankaralı Genç İş Adamları Derneği’ne (ANGİAD) konuk oldu. Dernek hakkında bilgi alan Yavaş, ANGİAD Başkanı Serhan Yıldız ile dernek üyelerinin sorun ve önerilerini dinledi, sorularını cevapladı. 
 
 
“ANKARA PAY ALMIYOR”
Ankara’nın içinin boşaltığını belirterek konuşmasına başlayan Mansur Yavaş, “Ankara’da 6.5 milyon dolar ihracat var ama bir yandan da parlak beyinler gidiyor. Ankara’nın aldığı kamu yatırımlarına baktığınız zaman, önemli ölçüde bir kamu yatırımı da yok. 25 yıldır bir milli maç oynanmamış, uluslararası hiçbir etkinlik yapılmamış. Biz ‘Ankara’yı marka şehir yapacağız’ dediğimizde de ‘Ankara zaten marka’ deniyor. Paris ya da Prag markadır ama Washington değildir Newyork markadır. Yurt dışında Türkiye’de akla ilk gelen yerler İstanbul ya da Antalya oluyor. Ben Ankara’ya bakışta bir problem olduğunu düşünüyorum. Başkent olması nedeniyle bütün Türkiye’nin kaynağı Ankara’da toplanıyor ama Ankara bundan hiç pay almıyor” diye konuştu. 
 
 
“BİLİM VE İŞ DÜNYASI ORTAKLIĞI”
Yavaş, Ankara’nın 2050 vizyonunu hazırlarken geleceği planladıklarını ifade ederek, ”Artık, bilim ve iş dünyasının ortaklığında Ankara’nın vizyonunu çizmek lazım” dedi. Öncelikli olarak Ankara’da işsizliğin çözülmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Yavaş, kadınların iş hayatına katılması için kreş yapılması ve Halk Taşıt gibi projelerin Başkent’te istihdamı artıracağını sözlerine ekledi. Yavaş, “Sadece ANGİAD Yönetim Kurulu olarak 5 bin kişiyi istihdam ediyormuşsunuz. 50 bin, 100 bin kişiyi istihdam edin ki, belediye yardımcı olmak zorunda kalmasın. İnsanlar alın teriyle kazansın. Kendi kazandığını çocuğuna, ailene harcamak kadar güzel bir şey var mı?” diye konuştu. 
 
 
“ULUS VE KIZILAY YENİDEN”
ANGİAD üyelerinin turizm projelerini sorması üzerine Yavaş, “Ulus projemiz var. 2009 yılında da Ulus Projesi vardı. Ankara 10 yıl kaybetti diyorum” dedi. Yavaş, şöyle devam etti:
“Ankara için de hazırlıyoruz. Ankara’da ne var, görmüyorlar.  Anıtkabir’i ziyaret eden insan sayısı 6.5 milyon. Bunun 1.5 milyonun Ankaralı olduğunu sayalım, 5milyon insan Anıtkabir’i görmek için geliyor. Bu 5 milyon insanı 1 gün Ankara’da konaklatabiliriz. ‘Ulus ve Kızılay Yeniden’ diye bir projemiz var. Ulus’ta trafiği yerin altına almak istiyoruz. 
 
 
“KIZILAY’A REFERANDUM”
Kızılay esnafına da bir referandum yapacağız. Soracağız, ‘Hafta bir iki gün araç trafiği olmayan günler olsun mu olmasın mı?’ Tramway gibi araçlarla vatandaşlar belirli noktalardan ücretsiz Kızılay’a gelecek. Taksi ve toplu taşıma araçları girebilecek. İnsanlar dışarı taşsın, açık havada rahat rahat gezsin istiyoruz.
 
 
“TURİZM KONUSUNDA İDDİALIYIM”
Turizm konusunda ben iddialıyım. 2006’da hükümetle beraber bir çalışmamız vardı. Kültür turistlerini Adapazarı üzerinden Göynük, Mudurnu, Taraklı, Nallıhan, Beypazarı, Ayaş, Güdül yani İpek Yolu üzerinden Ankara’ya getirip, Ankara’dan Kapadokya ya da Konya’ya götürmeyi planlamıştık. Termal Sağlık Turizmi, Balçova örneğinde olduğu gibi sigorta şirketleri üzerinden turist getirilmesini sağlamayı düşünüyoruz. Herkes üzerinde düşeni yaparsa, olmayacak hiçbir şey yok.”
 
 
“AMBULANSTA BİRİLERİ ÖLECEK DİYE KORKUYORUM”
Bilkent ve Etlik’te yapımı devam eden Şehir Hastaneleri konusunda görüşü sorulan Yavaş, “Bu konuda, dünyada örneklerinin kalmadığını okuyorum. Şehir Hastanelerinin yeri çok yanlış. Ambulansta birileri ölecek diye korkuyorum. Trafiğin durumu şimdiden ortada. Ne yol yapılırsa yapılsın, orada trafiğin düzelmesi çok zor. Bir şekilde trafik başka yerleri de tıkayacak. Ben sadece ulaşımla ilgili yeni alternatifler önerebilirim. En büyük korkum, ambulansların oralara gidememesi” cevabını verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x