Mehmet Özhaseki Ankara Projelerini Açıkladı! Stat, Sıfır Atık...

Mehmet Özhaseki Ankara Projelerini Açıkladı! Stat, Sıfır Atık Ve ....

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı.

22 Aralık 2018 - 12:58

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı. Özhaseki, ilçe adaylarını gelecek hafta açıklayabileceklerini kaydetti. Ankara için bir projesini açıklayan Özhaseki, "Ankara'da 55 bin kişilik stat projemiz var" dedi. Özhaseki ayrıca, Ankara'da sıfır atıklı bir dönem başlayacağınmı belirtti.

AK Parti'nin yerel seçim için hazırladığı  manifestosu hakkında bazı madde başlıklarını da kamuoyuyla paylaşan Özhaseki, Ankara'da inşaat değil insana dokunan belediyecilik anlayışını öne çıkaracaklarını söyledi. 

Özhaseki adayların ne zaman açıklanacağına ilişkin, "Merakla beklenen bu. Bir taraftan ittifak görüşmelerimiz var. Görüşmelerde çok sağlam bir mutabakat zemini üzerinden ilerliyor. Müthiş bir toplumsal mutabakat var" dedi. Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer ittifak olmasaydı 922 ilçede bizim adayımız belliydi. MHP'nin de belliydi. Şimdi bir saygı çerçevesinde beklememiz gerekiyor. Yarın değil önümüzdeki hafta inşallah. Böyle ümit ediyoruz. Sonuna geldik."

 

"ANKARA'YI SOKAK SOKAK BİLİRİM"

Özhaseki, "Şimdi karşı taraftan algı operasyonu başladı. Bunun da başını Kılıçdaroğlu çektiği için cevap vermesem olmaz. 'Kızılay'da bıraksak Sincan'ı bulamaz' demiş. Ne kadar ayıp! Kayserili olmama vurgu yapmış. Aynı seviyede 'Tuncelili birisinin CHP Genel Başkanlığına gelmesi' desem ne kadar ayıp olur. Bunu yakıştıramam. Keşke bunları değil de 'Ankara'da ne yapacak?' diye sorsaydı. Ankara'nın 1/100.000'lik planlarına imza atan benim. Mogan Gölü'nden başlayarak temizlik çalışmalarını başlatan benim. Şimdi siz Ankara'da Çevre Şehircilik Bakanısınız ve Ankara'yı bilmiyorsunuz" ifadesini kullandı.

Özhaseki Kılıçdaroğlu'na ilişkin, "Kendisi İstanbul büyükşehir adaylığında Kağıthane'ye Kağıttepe demişti. Daha önce Ankara'da Vedat Dalokay belediye başkanıydı. Kendisi nereliydi? Elazığ idi.Ne kadar ayıp bir şey mikro milliyetçilik yapmak. 17 yaşında Ankara'ya geldim. 3-5 sene kaldım. Kızım Ankara Üniversitesi eczacılığı kazandı. Ben de 1-2 haftada bir Ankara'ya geliyordum. 3 dönem Ankara'da milletvekiliyim. Bütün bunlara karşı 'Ankara'yı bilemez' diyorsa hakikaten çok ayıp. Gençliğimde Kızılay sorumlusuydum. Sokak sokak her tarafı bilirim. Sincan'a yapılacak yolun genişletilme çalışmasının içinde bulunan birisiyim" diye konuştu.

 

"3 AYLIK SÜREÇTE İFTİRA VE YALANLARA MUHATAP OLACAĞIMIZ GÖZÜKÜYOR"

Özhaseki şöyle devam etti:

"Anlaşılıyor ki seçim sürecinde bu iftiralara, yalanlarla karşılaşacağız. Usulü dairesinde cevap da vereceğiz. Ankara için ne düşünüyorsak onu söyleriz, vizyonumuzu ortaya koyarız. Geçmişte yaptıklarımızı delil olarak ortaya koyarız. Vatandaş kim liyakatlı, kim ehliyetli karar verir. İftira kampanyalarından uzak duracağım. Ben muhatap olmamaya çalışacağım."

 

"TÜRKİYE'DE ŞEHİRCİLİĞİ BİLENLERİNİN BAŞINDA BEN GELİRİM"

Şehirciliği çok iyi bildiğini kaydeden AK Partili Özhaseki, "Burası Başkent. Türkiye'nin en önemli iki vilayetinden birisi. Burada Ankara'yı daha ileriye taşıyacak bir isme ihtiyaç var. Bilge kişiye ihtiyaç var. O kadar çok kıymetli eserleri bağrında barındırıyor ki, onların hepsinin çıkarılarak turizm anlamında patlama yapacak bir kent. Her bir alanda başkente yakışır bir yere taşıyacak birisine ihtiyaç var. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımızın tercihi benden yana. 21 yıl belediye başkanlığı yaptım, her seçimde oyumu arttırdım. Performansım belli. Eğer Türkiye'de şehirciliği bilen bir elin parmakları kadar insan varsa bunların başında ben geliyorum" diye konuştu.

 

"ANKARA'DA PROJELERİMİZ ASLA İNŞAAT ODAKLI OLMAYACAK"

Özhaseki, "Her yiğidin yoğurt yiyiş tarzı var. Polemiklerden uzak durup, hizmete yöneldim. Bu süreçte siyasiler bana sataştılarsa sadece cevap hakkımı kullandım. İşimi yaptım. Bu benim tarzım. Şehri beraber yönetmeyi çok seviyorum. Kendi şehrimde ne kadar sivil toplum örgütü varsa onlara danışarak yaptım. Şoförler hakkında karar vereceksem onlarla konuşup, ikna etmişimdir. Ortak kültürle, biz kültürüyle yönetmeyi seviyorum. Projelerim asla inşaat odaklı olmayacak" dedi.

 

"MELİH BEY'İN ELEŞTİRİLMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM"

Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü:

"11 ana başlıkta yüzlerce proje var. İnsana dokunan, yeşil ağırlıklı, çevreyle ilgili, akıllı şehirlerle ilgili projeler var. Yılbaşına yakın açıklayacağım. Şu anda yarım kalan işleri devam ettirmek lazım. Eskiyi eleştirmek, işbaşındaki kişiye söz söylemek çok kolay. Bir taraftan kaynak bulacaksınız, doğru insanları bulup projeleri gerçekleştireceksiniz. Hiçbir başkan kötü iş yapmak istemez. Ben o yüzden Melih Bey'in eleştirilmesini de doğru bulmuyorum."

Ankara'ya dev dinozorlar, heykeller koyup koymayacağı sorulan Özhaseki, "Hayır öyle bir tarzım yok benim" yanıtını verdi

 

"YEŞİL ALANLAR ÜZERİNE KÜTLE KOYMA GÜNAHIM YOK BENİM"

"Rakibim hakkında kötü bir şey söylemem." diyen AK Partili Özhaseki, "1994 yılında işbaşına geldim. Benden ilk randevu alanlar haciz memurlarıydı. Şehrin bir tarafı sağ, bir tarafı sol mafyaya ayrılmış, ellerinden silahlar var. O gün bismillah deyip, işe başlamışım. Çok modern bir kent haline geldi. 50'den fazla mahalle yıkılmış herkes modern mahalleye çıkmış. Şehirde raylı sistem çalışıyor. Erciyes gibi büyük bir kayak merkezi gerçekleşmiş. Akan su üzerinde baraj yapılmış. Stadı yapmışım, 1 lira cebimden para çıkmamış. Terminal, kongre merkezi yapmışım, 1 lira kamunun cebinden para çıkmamış." ifadesini kullandı.

Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü:

"Planlamalar hususunda çok titizim. Yeşil alanlar üzerine kütle koyma günahım yok benim. Görevden ayrılırken basın toplantısında herkesle helalleştim. Üç gün burada oturacağım, kapılar açık dedim. Hakkım kaldı diyen varsa gelin bekliyorum dedim. Üç kişi geldi, onda da ben haklıydım."

 

YEREL SEÇİMDE BİR MANİFESTO YAYINLAYACAĞIZ"

"Partinin kendine has bir programı var" diyen Özhaseki, "81 vilayete ve binden fazla ilçede millet belediye denilince ne anlıyor, nelerden şikayetçi, nelerin olmasını istemiyor, belediye başkanında hangi özellikleri görmek istiyor. Bütün bunları tek tek tespit ettim. Sayın Cumhurbaşkanımız çok dikkatli dinledi. Sabırla dinledi. İnsanlar zannediyor ki, sayın Cumhurbaşkanımıza hiçbir şey diyemeyiz. Saatlerce bizi dinler. Sabırla dinliyor. Benim sunumumu dikkatle dinledi. Bir teklifim oldu, bizim manifestomuz olsun. Milletle sözleşmemiz olsun. AK Parti'nin bundan sonraki yerel yönetimlerdeki manifestosunu Cumhurbaşkanımız izah edecek. İmar, kentsel dönüşüm, yeşil alan, plan tadilatları, vatandaş ilişkisiyle ilgili konular var. Sayın Cumhurbaşkanımız talimatları verecek, adaylar taahhütlerini söyleyecek" ifadesini kullandı.

 

"ANKARA'YA 55 BİN KİŞİLİK BİR STAT YAPACAĞIZ"

Özhaseki, "Bir proje açıklayalım burada. Bu benim ilk programım. Ankara'da buranın ticaret, sanayi şehrinin olmasının yanı sıra öğrenci, sağlık kenti burası. Başkente yakışır başşehir olması lazım. Ankara'da 55 bin kişilik stat projemiz var" dedi.

 

"İNŞALLAH ANKARA'DA SIFIR ATIKLI BİR DÖNEM BAŞLATACAĞIZ"

Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlığım döneminde arkadaşlarla çalıştığımız projemiz vardı bizim: Sıfır atık projesi. Çöp kamyonların ortadan kaktığı bir ortam.Bu gerçekleşebilir miydi, hayal gibiydi. O atıklardan gübre olduğu, sadece atıkların ayrıştığı bir ortamı gerçekleştirdik. Emine Hanım ciddi ilgilendi. Ankara'nın tamamını sene sonuna kadar alıyoruz. Bir ton kağıdı elde edebilmek için tam 17 ağaç kesiyoruz. Şu anda başlattığım projeyle Belgrat Ormanlarının yarısından fazlasını kesmemiz gerekirdi, kesmiyoruz. İnşallah evlerde başlayacağız. Onlardan çıkan gübreyi çiftçilerimize de dağıtıcağız. Diğer projeler yılbaşında açıklanacak. İnşaat ağırlıklı değil insana dokunan projeler."

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ömer
  1 yıl önce
  yıllardır yapamadı bi stadı çılgın projelerin partısı , yazıklar olsun milleti kandırmak için şaklaban olmuşlar
 • onur leylioğlu
  1 yıl önce
  sokak sokak biliyorsa yeni mamak dedikleri 10 yıldır milletin evini yapmadıkları çal çamur bataklıkları da bilyordur onlar hakkında ne düşünüyormuş neden söylememiş acaba, mamaka her zaman 3 sınıf muamelesi yapıyorlar geçmişte gördük sanırım gelecekte de aynı olacak..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
AŞTİ'de ek sefer yoğunluğu
AŞTİ'de ek sefer yoğunluğu