Melih Gökçek: ’’9 Ayda 332 Milyon Yolcu Taşıdık’’
Reklam

Melih Gökçek: ''9 Ayda 332 Milyon Yolcu Taşıdık''

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, toplu taşıma araçlarıyla, bu yılın 9 ayında 332 milyon yolcu taşıyarak, kent trafiğinin rahatlamasına büyük katkı sağladı. EGO otobüsleri, yılbaşından itibaren 95 milyon kilometre yol kat etti, raylı sistemler de 210 bin kez sefer yaptı.

26 Ekim 2016 - 10:35 - Güncelleme: 26 Ekim 2016 - 10:35

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, toplu taşıma araçlarıyla, bu yılın 9 ayında 332 milyon yolcu taşıyarak, kent trafiğinin rahatlamasına büyük katkı sağladı. EGO otobüsleri, yılbaşından itibaren 95 milyon kilometre yol kat etti, raylı sistemler de 210 bin kez sefer yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın, nüfusu 5 milyonu aşan kentler arasında, trafiği en rahat şehirlerin başında geldiğini belirterek, “Şehir trafiğinin rahatlamasında, çevreci dev otobüs filosu başta olmak üzere, raylı sistemin ve toplu taşımada ilk kez Başkent'te kullanılan teleferiğin büyük katkısı var” dedi.

Gökçek, Ankara’da bu yıl içinde gerçekleşen ulaşım istatistikleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Otobüs ve metrolarla taşınan toplam yolcu sayımız 332 milyona ulaştı. 173 milyon kez tam bilet, 90 milyon kez indirimli öğrenci ve öğretmen kartı, 69 milyon kez ise serbest kart kullanıldı. Serbest kart uygulamasından, 61 yaş üstü yolcular 40 milyon kez, engelli ve engelli refakatçisi 12 milyon kez, gazi, gazi yakını, şehit yakını, vazife malulü ve bunların yakını da 1362 kez faydalandı.”

 

-EGO OTOBÜSLERİ, 95 MİLYON KİLOMETRE YOL KAT ETTİ

Gökçek, EGO otobüslerinin, yolcu ve trafik yükünün hafifletilmesinde, toplu ulaşım hizmetlerinin başında yer aldığını kaydederek, “Bir günde 1230 araç ve 2 bin 350 şoförle, ortalama 7 bin 450 servis verilerek 750 bin vatandaşımız, gideceği yere ulaştırılıyor. Yaşlısından gencine, engellisinden gazisine kadar 2016'da toplam 209 milyon yolcuyu eve, işe, okula, hastaneye ve alışverişe ulaştıran EGO otobüsleri, bu sürede ise 95 milyon kilometre yol kat etti” diye konuştu.

 

-RAYLI SİSTEMLERLE, 124 MİLYON YOLCU TAŞINDI

Bu yıl içinde 210 bin sefer yapan raylı sistemlerin, kent trafiğinin önemli ölçüde rahatlamasını sağladığını belirten Gökçek, “M1 olarak adlandırdığımız Batıkent-Kızılay metro hattıyla 55 milyon, M2 yani Çayyolu-Kızılay hattıyla 20 milyon, M3 isimli Törekent-Batıkent hattıyla da 9 milyon yolcu taşındı. AŞTİ-Dikimevi arasında sefer yapan ANKARAY’la da 40 milyon yolcu taşındı. Raylı sistemlerin tümünde, günde 450 bin yolcu taşınırken, bu yıl içinde de toplam 124 milyon yolcu taşınmış oldu” şeklinde konuştu.

Gökçek, yıl sonunda açılması planlanan Keçiören Metrosu sayesinde de şehrin kuzey hattındaki trafik yoğunluğunun azalacağını söyledi.

 

-TELEFERİK HATTIYLA, GÜNLÜK ORTALAMA 20 BİN YOLCU

Türkiye’de ilk defa Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında toplu ulaşımda teleferiğin hizmete sunulduğunu bildiren Başkan Gökçek, “Yenimahalle-Şentepe teleferik hattıyla, günlük ortalama 20 bin yolcu, Şentepe-Yenimahalle Metro istasyonu arasında ücretsiz seyahat ediyor” dedi. 

 

-“OTOBÜSLERİN YAŞ ORTALAMASINI 6,5'ADÜŞÜRDÜK”

Hedefler doğrultusunda gurur verici başarılara da imza attıklarını ifade eden Başkan Gökçek, “Otobüs filomuzda 1719 aracımız bulunuyor. Bunların 1600'ü hareket halinde, 1287'si de doğalgazla çalışıyor. Çevre dostu otobüs filomuzla, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nce (UITP), Avrupa’nın En Çevreci Otobüs Filosu ödülüne layık görüldük. Ayrıca otobüslerimizi sürekli yenileyerek, yaş ortalamasını 6,5’a düşürdük. Klimalı otobüs sayımızı 1464’e ulaştırdık” diye konuştu.

 

-“ENGELLİLERE UYGUN 1517 OTOBÜSÜMÜZ VAR”

Başkan Gökçek, engelli vatandaşların otobüslerden faydalanabilmesi ve erişilebilirliklerinin kolaylaştırılması amacıyla da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek şunları söyledi:

 “Otobüslerimize engelli rampası takılması sayesinde, engellilerin erişimine uygun otobüs sayımız 1517 oldu. Toplu taşıma araçlarımızı kullanan engelli vatandaşlarımızın yaşamları, otobüslerimizin tamamındaki araç içi bilgilendirme ekranları, 1047 Breil alfabeli kapalı durak ve 124 akıllı durağımızla daha da kolaylaştırıldı.”

Başkan Gökçek, Ankara genelinde toplam 7 bin 414 otobüs durağı bulunduğunu da belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..