METEOROLOJİ’DEN ANKARA’YA YENİ SEL UYARISI! 3 Saat Boyunca......
Reklam
  • Reklam

METEOROLOJİ'DEN ANKARA'YA YENİ SEL UYARISI! 3 Saat Boyunca... İşte Ankara'da Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara'da 6 Mayıs Pazar ve 7 Mayıs Pazartesi günü için ilk hava tahminlerini açıkladı. Sel felaketlerinin ve sağanak yağışların yaşandığı Ankara'da, Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi.

07 Mayıs 2018 - 10:43 - Güncelleme: 07 Mayıs 2018 - 10:43

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara'da 6 Mayıs Pazar ve 7 Mayıs Pazartesi günü için ilk hava tahminlerini açıkladı. Sel felaketlerinin ve sağanak yağışların yaşandığı Ankara'da, Meteoroloji'den son dakika uyarısı geldi. 

 

Ankara'da öğlen saatlerinde başlayan sağanak yağışlar, sel felaketlerini de beraberinde getirdi. Özellikle Mamak bölgesinde yaşanan sağanak yağış sele dönüşerek araçları sürükledi, ağaçları devirdi, dükkanları ise su bastı. Yaşanan felaket sonrası 6 kişi yaralandı. 

 

Meteoroloji'den sel felaketi ile sarsılan Ankara için yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Ankara radarından alınan son bilgilere göre, önümüzdeki 3 saat boyunca güney kesimlerinden başlayarak Ankara il genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olmak üzere kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir. Kuvvetli yağışın sebep olacağı ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır"  denildi. 

 

Alınan bilgiye göre Ankara'da hava durumunun,


6 Mayıs Pazar günü 20 derece ve kuvvetli sağanak yağışlı,

7 Mayıs Pazartesi günü 18 derece ve kuvvetli sağanak yağışlı olması bekleniyor.  


En düşük sıcaklıkların 6 Mayıs Pazar 14, 7 Mayıs Pazartesi 12 derece olacağı tahmin ediliyor.

TÜM HAFTA ETKİLİ OLACAK

Ankara'da Cumartesi günü başlayan sağanak yağışların, önümüzdeki hafta boyunca devam edeceği tahmin ediliyor.   Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların önümüzdeki hafta boyunca özellikle yurdumuzun iç ve doğu bölgelerinde devam etmesi bekleniyor. Ankara’da önümüzdeki 4 gün boyunca Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günleri zaman zaman kuvvetli olmak üzere yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada gök gürültülü ve sağanak yağışların yarından itibaren 7 Mayıs Pazartesi, 8 Mayıs Salı, 9 Mayıs Çarşamba ve 10 Mayıs Cuma gününe kadar etkisini sürdüreceği belirtildi. 

YAĞIŞLAR HAFTA BOYUNCA TÜM YURTTA ETKİLİ OLACAK

Yurdumuz geçtiğimiz hafta sonundan bu yana Karadeniz ve Marmara denizi üzerinde oluşan gece ve sabah saatlerinde yoğunlaşarak kıyı kesimleri de etkisi altına alan alçak bulut kapalılığı ve sis hadisesi, Doğu bölgelerimiz ile İç Ege ve Göller yöresinde atmosferin üst seviyelerindeki soğuk hava nedeniyle öğleden sonraları oluşan mevzi sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkisi altında bulunmaktadır. Hava sıcaklıkları, Marmara’nın ve Karadeniz’in kıyı kesimlerinde mevsim normalleri civarında diğer yerlerde mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyretmektedir.

Ancak hafta sonundan itibaren genellikle öğleden sonraları meydana gelen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların ülkemiz geneline yayılacağı ve iç kesimler ağırlıklı olmak üzere yurdun büyük bölümünde gelecek hafta sonuna kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.

5 Mayıs 2018 Cumartesi günü: Marmara’nın ve Karadeniz’in kıyı kesiminin çok bulutlu ve yer yer sisli, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, yağışların Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

6 Mayıs Pazar günü: Marmara’nın ve Karadeniz’in kıyı kesiminin çok bulutlu ve yer yer sisli, Trakya, Batı Karadeniz kıyıları ile Gaziantep, Kilis ve Hatay illerimiz dışında ülke genelinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların Marmara’nın güneydoğusu, Kuzey Ege’nin iç kesimi, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz’in iç kesiminde kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şekline olacağı tahmin ediliyor.

7 Mayıs Pazartesi günü İstanbul’un Avrupa yakası, Trakya’nın doğusu ile Doğu Karadeniz kıyı kesimi dışında ülke genelinde görülmesi beklenen yağışların İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması tahmin ediliyor.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların önümüzdeki hafta boyunca özellikle yurdumuzun iç ve doğu bölgelerinde devam etmesi bekleniyor.

Ankara’da önümüzdeki 4 gün boyunca Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günleri zaman zaman kuvvetli olmak üzere yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

İstanbul’da Pazartesi gününe kadar özellikle sabah ve gece saatlerinde yer yer sis ve pus , Pazar ve Pazartesi günleri Anadolu yakasında Salı günü ise il genelinde hafif sağanak yağış geçişleri tahmin ediliyor.

İzmir'de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, özellikle Pazar ve Pazartesi günleri iç kesimleri başta olmak üzere yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının 6 Mayıs Pazar gününden itibaren sis nedeniyle normalleri civarında seyreden kuzey kıyılardan sonra yurdun güney, iç ve batı bölgelerinde de 6-12 derece azalacağı ve önümüzdeki hafta boyunca yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bu mevsimde görülen ve genellikle öğleden sonraları meydana gelen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlarla birlikte yerel dolu yağışı ve yıldırım riskiyle birlikte kısa sürede meydana gelen kuvvetli sağanaklar ani sel ve su baskınlarına yol açabilir. Vatandaşlarımızın yağışın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla günlük hava tahminlerini ve meteorolojik uyarıları takip etmelerinde fayda bulunmaktadır.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x