Metropolde köy hayatına yolculuk

Metropolde köy hayatına yolculuk

22 Haziran 2020 - 13:22 - Güncelleme: 30 Haziran 2020 - 13:08

Şehrin göbeğinde köy hayatı özlemi duyanlara kapılarını aralıyor Altınköy. Altındağ Belediyesi’nin projesiyle 100 yıl öncesinin köy hayatının Ankaralıların ayağına getirildiği bir proje Altınköy Açık Hava Müzesi. Anadolu’nun herhangi bir köyüne kapısını aralayan Altınköy, köy kahvesiyle, köy evleriyle, okuluyla, bakkalıyla geçmişe bir yolculuk yaptırıyor. Köy, içinde barındırdığı kuzuları, tavukları, horozları, inekleriyle tüm misafirlerini şehrin kargaşasından bir nebze de olsa uzaklaşmaya çağırıyor. 500 dönüm arazi alanında bulunan bu köy Ankara’nın Altındağ ilçesinin Beşikkaya Mahallesi’nde yer alıyor ve günlük telaşlan sıyrılmak isteyen herkesi kucaklıyor.

Çocuklara doğanın, tabiatın ve köy hayatının da öğretilmesinde katkısı olan bu köy, yumurtanın tavuktan çıktığını, sütün inekten alındığını ve ekmeğin undan, unun buğdaydan yapıldığını da gösterebileceğiniz bir yer.

1950’lerden kalan köy yaşamını hissedeceğiniz, geçmişe yolculuk yapacağınız ya da köy hayatını hiç yaşamadıysanız burada mutlaka o hissi tadacağınız bu harika yer hem sosyal bir aktivite olarak hem de bir geçmiş hakkında bir eğitim olarak değerlendirebilir.

Altınköy Açık Hava Müzesi’nin sosyal imkanları ise oldukça fazla, temiz havada yemek yiyebileceğiniz birçok restoran, bir çay molası için ise köy kahveleri sizleri karşılıyor. Köyün camisi ibadet etmek isteyenlere kapılarını açarken, otopark hizmeti de mevcut.

Pazartesi günleri kapalı olan Altınköy Açık Hava Müzesi diğer günler saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık.  Ziyaret ücretleri ise öğrenciler için 2 TL, öğrenci olmayanlar için ise 5 TL.

Gonca ÖZTÜRK 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa
Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il:...