Millet Bahçesi ile Birlikte Yapılcak! Kanal Ankara Projesi...

Millet Bahçesi ile Birlikte Yapılcak! Kanal Ankara Projesi Bakanlığa Devredildi...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, katıldığı bir televizyon programında Başkent'i yakından ilgilendiren birçok projeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

07 Kasım 2018 - 16:20

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna katıldığı bir televizyon programında Başkent'i yakından ilgilendiren birçok projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda durumu en çok merak edilen projelerden biri olan Kanal Ankara'ya dair de açıklamada bulunan Tuna, projenin tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devrettiklerini belirtti. Mustafa Tuna, şunları söyledi:

“Bakanımızla görüştüğümüzde buranın millet bahçesi içinde yapılması noktasında mutabık kaldık. Gölbaşı millet bahçesi ile birleştirilerek, İmrahor vadisine kadar uzanacak. Bakanlığımız da TOKİ aracılığıyla inşaatlarına başlayacak. Yine AKM alanı inşaatına da kısa sürede başlanacak. Böylece iki bölgede ciddi bir yeşil alanla millet bahçelerini gerçekleştirmiş olacağız.”

 

ULUS PROJESİ'NDE SONDAJ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Yeni Ulus Meydanı Projesi için başlanan sondaj çalışmalarının tamamlandığına dikkat çeken Tuna, ihale aşamasından sonra inşaata başlanacağının altını çizdi ve hava şartlarına bağlı olarak kış boyu devam edeceğini söyledi.

Ankapark projesinde Hayvanat Bahçesi bölümü için teklif gelmediğini ancak Ankapark’ın işletmesi için sözleşme yapıldığını hatırlatan Tuna, oyuncakların teslim işleminin tamamlanmasının ardından firmanın açılacak dükkanlar için kiralama ve dekorasyon sürecine geçeceğini ifade etti.

 

YENİ YOL VE KAVŞAK PROJELERİ

“Üç kavşak projesini tamamladık ama daha yapılması gereken alt üst geçitlerimiz, yeni yollarımız var. Mevsim şartlarına göre trafiği kilitlemeden bu yolları da yapacağız” diyen Tuna, yeni projeleri de açıkladı:

“Bilkent Şehir Hastanesine Eskişehir yolundan rahat ulaşımı dönüşü için çalışma yürütüyoruz. Bir aya kadar tamamlamış olacağız. Yine Hacettepe Üniversitesi önünden yapımına başladığımız çok katlı köprülü kavşak da yıl başına kadar inşallah tamamlanacak. Karapürçek ile çevre yolu, Bağlıca ile çevre yolu bağlantısını gerçekleştireceğiz. Etimesgut’taki projenin de inşaatına başlayacağız. Konutlarını yapıyoruz taşınma işlemi yapıldıktan sonra yol ortasında kalan binalar yıkılacak.”

Mamak’ta devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir proje olarak nitelendiren Tuna, “Mamak’ta ciddi kentsel dönüşüm sıkıntıları var. Önemli bir proje. Vatandaşlarımızın ciddi rahatsızlıkları var, biliyoruz. Mamak Belediye başkanımızla ve arkadaşlarımızla birlikte hızlı çözüm bulmak için çalışıyoruz. Kat karşılığı ihalelere çıktık ama rağbet olmadı” diye konuştu

 

ANKARA İÇİN EN BÜYÜK HAYAL: RAYLI SİSTEMLER

Ankara için en büyük hayalini Raylı Sistemlerin yaygınlaştırılması olarak açıklayan Başkan Tuna, orta ve uzun vadede Raylı Sistemlerin olmazsa olmaz olduğuna dikkat çekti:

“Başkentimiz hızlı büyüyor, nüfusu artıyor. Alt yapı çalışmalarıve ulaşım noktasında raylı sistemlerin özellikle artırılması, yaygınlaştırılması gerekiyor ki ileriye dönük bir sorun olmasın. Bir yandan Havaalanı Metro çalışmalarında bir sıkıntı yok o çalışma devam ediyor. Yeni bulvarlar, yeni yollar açacağız ama raylı sistemler büyük şehirlerde çok önemli.Dünyada da bunu görüyoruz. Birçok yeri dolaştım, teknik adam olarak gözlemlerim ve incelemelerimde raylı sistemler ulaşımın olmazsa olmazı.”

Başkan Tuna, Başkent’te iki yeni Metro ve iki yeni Ankaray hattının daha projelendirildiğini, Keçiören Kızılay Metro hattı inşaatının devam ettiğini, bu inşaatın bitmesiyle birlikte Güvenpark’taki dolmuş duraklarının da yer altına alınacağını söyledi.

 

YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLACAK MI?

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin soruya yanıt veren Başkan Tuna, şöyle konuştu:

“Siz her halde bu soruyu yanlış yere soruyorsunuz. Aday tespitini ben yapmıyorum genel başkanımız ve partimin yetkili kurulları yapıyor ve en doğru adayı bakıp, ince ince hesap edipseçeceklerine benim bir şüphem yok. Aday olunmaz, aday gösterilir. Ben adayım,aday oluyorum demenin de bir faydası yok… Tüm partilerde olduğu gibi benim partim de o seçim çevresinde seçimi kazanacağına inandıkları adayı gösterirler.”

Ankara’da yapılan anketlerde kim aday gösterilirse gösterilsin AK Parti oylarında bir sıkıntı görüp görmediğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Başkan Tuna, “Hayır Ankara’da öyle bir sıkıntı görünmüyor. Bunu da herkes görüyor zaten” dedi.

Yeniden aday gösterilmesi halinde Ankara için bir hayali olup olmadığı sorusuna ise Başkan Tuna, “Doğmamış çocuğa don biçmenin çok doğru olmadığını düşünüyorum. Varsayımlar üzerine de bir hesap yapmanın verimli olmadığı kanaatindeyim. Gerçekçi biriyim ve partim bir karar verir de beni aday gösterirse tekrar bir program yaparız o zaman yapılacak işleri değerlendiririz. Şimdiden nezaketen bunu söylemenin doğru olmadığını düşünüyorum” yanıtını verdi.

 

"KALPTEN KALBE YOL VARDIR"

Vatandaşların öncelikli taleplerini dikkate aldıklarını vurgulayan Başkan Tuna, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatandaşımızın içinden geldik vatandaşımızın içinde de yürüyoruz. Vatandaşımız bizi sağolsun hep sevdi biz de onları seviyoruz. Kalpten kalbe yol vardır kalpleri yönlendiren Cenab-ı Haktır.Bunun hesabı olmaz. Bizi seven vatandaşlarımıza da sevmeyen vatandaşlarımıza da selam söylüyorum.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama