Mobilya Maliyeti Yükseldi Satış Fiyatları Aynı Kaldı

Mobilya Maliyeti Yükseldi Satış Fiyatları Aynı Kaldı

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali İhsan Bostan; artan hammadde ve üretim maliyetlerine rağmen mobilya satış fiyatlarının aynı seviyede devam ettiğini söyledi.

21 Mart 2018 - 12:46

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali İhsan Bostan; artan hammadde ve üretim maliyetlerine rağmen mobilya satış fiyatlarının aynı seviyede devam ettiğini söyledi.

Oda Başkanı Bostan, "Mobilya hammadde fiyatlarına  gelen yüksek fiyat artışlarına rağmen, mobilya satış fiyatları aynı kaldı. Özellikle son yıllarda başta sünger olmak üzere birçok mobilya malzemelerinin fiyatlarına gelen yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı oldu fakat satış fiyatları aynı seviyede devam ediyor. Hammadde temininde yaşanan zorluklar ve yüksek fiyatlar sebebiyle döşemeci esnafımız çok sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Özellikle fabrikasyon üretim yapan üreticiler ve mobilya ithalatçıları ile rekabet etmeye çalışan geleneksel koşullarda gerçek el emeği ile üretim yapan ustalarımız desteklenmelidir. Küçük ve bireysel işletmeler desteklenmeli ki bu meslek ölmesin. Bu işletmeler genellikle butik ürünler üretiyorlar." diye konuştu.

Koltuk üretmek için kullanılan hammaddelerin  hem yurtdışından hem de yurt içinden karşılandığını kaydeden Başkan Bostan şöyle devam etti:  "Ancak hem yerli ürünlere ve hem de ithal malzemelere döviz kurlarına da bağlı olarak sürekli zam geliyor. Koltuk döşemesinde kullanılan D 32 sünger, Ekim 2016’da 335 TL ilen bugün 580 TL civarında tedarik edilebiliyor. Malzeme fiyatları bu derece artarken talep düşüklüğü ve küresel rekabetten dolayı satış fiyatları aynı seviyede devam ediyor. Bazen üretim yapacak hammadde bile bulunamıyor. Geçtiğimiz yıl mobilya satışlarına uygulanan yüzde 8 KDV oranının mobilya üretiminde kullanılan hammaddeler için de kalıcı olarak uygulanması sektörü rahatlatacaktır. Bu uygulamanın 5 yılda yüzde 25 artan mobilya ihracatımıza, ekonomimize ve sektöre olumlu yansımaları olacaktır."

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve TAİF Genel Başkan Vekili Ali İhsan Bostan ülke genelinde faaliyet gösteren  döşemecilerden gelen şikayetler doğrultusunda hammadde fiyatlarını  aşağıya çekmek amacıyla bir imza kampanyası düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Şadi Başar ise; ihracatın artmasının en önemli koşulunun küçük esnafın desteklenmesi olduğunu; Ankara Siteler mobilya sektöründe bulunan birçok mobilyacının  dünya mobilya sektöründe rağbet görecek konuma geldiğini belirtti. Başar, "Mobilyacı esnafımız artan malzeme fiyatlarına rağmen değişmeyen satış fiyatları ile ayakta durmaya çalışıyor. Esnafımız KDV indirimi ile yanlarında çalıştırdıkları için SGK Prim indirimi ve çeşitli teşvikler ile desteklenmelidir."  dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor