Muhasebeciler ve Mali Müşavirlerden Süre Uzatma Talebi Kampanyası

Muhasebeciler ve Mali Müşavirlerden Süre Uzatma Talebi Kampanyası

Muhasebe Bilenler Topluluğu ile Muhasebeciler Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Sendikası (MALİ MÜŞAVİR SEN) üyeleri, Temmuz ayı beyan ve bildirge sürelerinin uzatılmasını istedi.

10 Ağustos 2018 - 12:39

Muhasebe Bilenler Topluluğu ile Muhasebeciler Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Sendikası (MALİ MÜŞAVİR SEN) üyeleri, Temmuz ayı beyan ve bildirge sürelerinin uzatılmasını istedi.

Muhasebe Bilenler Topluluğu ve Mali Müşavir Sen üyelerinin başlattığı Temmuz 2018 Beyan ve Bildirge Sürelerinin uzatılması talebi, sosyal medya ve basında ciddi bir şekilde yer almaya devam ediyor.
 
Muhasebe Bilenler Topluluğu ve Mali Müşavir-Sen üyeleri adına açıklama yapan Mali Müşavir Serkan Tavşan, 7143 Sayılı Kanunun uygulamasıyla birlikte mali müşavirlerin iş yükünün arttığını ve vergi mükelleflerinin faturalarının Kurban Bayramı tatili sonrası ellerine geçecek olması sebebiyle sorun yaşanabileceğini belirtti.

Muhasebe Bilenler Topluluğu ve Mali Müşavir-Sen üyeleri tarafında ortak yapılan yazılı açıklama ise şöyle;

"Bizler yetkisini 3568 Sayılı Kanundan almış olan, hazinenin topladığı her kuruşun içinde yer alan, emek veren, ekonominin kaydını tutan, ticaretin her zaman odağında olan ve açıklanacak istatistiklerde dahi bilgisine başvurulan, birçok sorunu olmasına rağmen sorunlarına kayıtsız kalınan ve ciddi sıkıntılar içerisinde bu kadar işi mesleki özen ve titizlikle yapmaya çalışan mali müşavir ve muhasebe görevlileri ile birlikte her gün toplamda 1 milyon kişiye ulaşan akademik bir mesleğin üyeleri, ülkenin kaydını tutan profesyonelleriz.

İş bu talebimizin konusunu 9 günlük Kurban Bayramı tatili sonrasındaki ilk iş gününün Temmuz 2018 dönemi beyan ve ödemelerin son günü olması ve sonrasında oluşabilecek sorunların bertarafı için aşağıdaki açıklamalar ve detaylar ile bağlantılı olarak yine aşağıda yer alan beyannamelerin verilme ve ödeme sürelerinin uzatılması oluşturmaktadır.

 

TALEBİN BAŞLICA NEDENLERİ

7143 Sayılı Af ve Yapılandırma Kanununda muhasebecilerin, mali müşavirlerin iş yükünü ciddi bir şekilde arttırması.

2018 2. Dönem Geçici Vergi Beyannamelerinin beyan süresinin yine Ağustos ayına denk geliyor olması.

9 günlük bayram tatili ve akabinde 30 Ağustos Zafer Bayramımız nedeniyle vergi mükelleflerinin tatilde olması ve faturaların tatil sonrası elimize geçecek olmasından dolayı bayram sonrası ilk iş gününün beyanname ve ödemeler için son gün olması nedeniyle ciddi karışıklığa ve soruna neden olabilecek durumlar ortaya çıkaracak olması.

Normal bir çalışma ile son gün bu kadar işin bitirilemeyeceğinin aşikar olması ve bu nedenlerle mesleki özen ve titizlik içerisinde yapılması gereken işlerin stres altında, sıkışık zaman içerisinde doğru bir şekilde verilemeyeceğinin aşikar olduğu , açıklanmış olan 9 günlük tatili aileleri ile birlikte milli birlik ve beraberlik içerisinde geçirmek isteyen 1 milyona yakın meslektaşımızın talebinin yerine getirilmesi konusunda desteğinizi ve özellikle bu uzamanın tatil başlamadan açıklanarak meslek mensubunun ve işverenlerin bir nebze nefes alarak belirsizlik olmadan Kurban Bayramını geçirebilmesi konusunda desteklerinizi arz eder Saygılar Sunarız"

 

UZAMA TALEP EDİLEN BEYANNAMELER VE UZAMASI TALEP EDİLEN SÜRELER

Temmuz 2018 Katma Değer Vergisi Beyannamesi (31.08.2018)
Temmuz 2018 Muhtasar Beyannamesi (31.08.2018)
Temmuz 2018 Damga Vergisi Beyannamesi (31.08.2018)
Temmuz 2018 BA – BS Bildirimleri (07.09.2018)
2018 2. Dönem Geçici Vergi Beyannamesi (17.08.2018)
Mayıs 2018 E Defter Beratları (07.09.2018)

Müşavirler ayrıca sosyal medya üzerinden #beyanlaruzatılsın etiketiyle de kampanya başlattı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x