Mustafa Tuna’dan Destek İstedi! Ercan Soydaş: "Sektör...

Mustafa Tuna'dan Destek İstedi! Ercan Soydaş: "Sektör Kendini Yürütemez Hale Geldi"

Mavi Halk Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, “Kredi Borcu olmayan esnafımız yok, ödemeler tıkandı. Sektör kendini yürütemez hale geldi” diyerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’dan destek istedi.

03 Eylül 2018 - 11:46 - Güncelleme: 03 Eylül 2018 - 18:26

Ankara Mavi Halk Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, Haber Ankara’ya özel açıklamalarda bulundu. Soydaş, 2018 yılında ulaşım zammı yapılmayacağını açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’dan, özel halk otobüsü esnafının ödediği durak katılım bedelleriyle ilgili düzenleme beklediklerini söyledi. 

 

“BU ŞARTLARDA AYAKTA KALMAMIZ ZOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın 2018 yılında ulaşım zammı yapılmayacağını açıkladığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Ercan Soydaş, “Biz de aldığı karara saygı duyuyoruz. Ama bu şartlarda ayakta kalmamız zor görünüyor” dedi. Soydaş, esnafın harcamalarıyla ilgili şu örnekleri verdi:

“Mazotun litre fiyatı 2017 yılında 4.060 iken şimdi 6.338 olmuş. Biz geçen yıl 500 bin lira civarında paraya araçlarımızı yenilerken, şimdi aynı araç 780 bin lira olmuş. Bir lastik 800 lirayken şimdi 1850 lira. Personel giderlerimizde de yüzde 30-40 oranında artış oldu. Sosyal güvenlik primleri, kasko, trafik sigortası ve bakım giderlerini saymıyoruz bile. Yedek parça da döviz endeksli sonuçta.”

 

“KREDİ BORCU OLMAYAN ESNAFIMIZ YOK”

Mustafa Tuna’ya taleplerini resmi bir yazıyla ilettiklerini belirten Soydaş, “Halk otobüsçüleri olarak, belediyeye aylık ödediğimiz bir para var. O paranın alınmaması ya da belli bir oranda indirim yapılması konusunda talepte bulunduk. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Tuna, bu konuda esnafımıza destek olacaktır” diye konuştu. Kredi borcu olayan esnafın olmadığını özellikle vurgulayan Soydaş, şöyle devam etti:

“Ödemeler tıkandı. Geçen yıl günlük 500-600 liraya dolan depo, şimdi 1000-1100 liraya doluyor. Esnafın cebinde kalması gereken para, giderlere gidiyor. Sektör kendini yürütemez hale geldi. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi araçlarını sübvanse ettiği gibi özel halk otobüslerini de desteklemesini bekliyoruz. Destekten kastımız da, durak katılım bedellerini almamaları ya da indirmeleri. Bu bedeli belediye almazsa çok şey kaybetmez ama esnaf çok şey kazanır.”

 

“ÖNCE DEVLETİN, MİLLETİN BEKASI DİYORUZ”

Destek çağrılarına Mustafa Tuna’nın duyarsız kalmayacağını umut ettiklerini söyleyen Ercan Soydaş, “Desteklerse çok mutlu olacağız. Bu ekonomik şartları, ekonomimize dışarıdan yapılan bu saldırıları kimse öngöremezdi. Biz de öngöremedik. Israrla bize bunlar yapılsın diye bir tavrımız yok. Önce devletini milletin bekası diyoruz. Bizim talebimiz belediyenin yapamayacağı bir talep değil. Bize destek olursa mutlu olacağız yoksa önce memleket deyip yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Dilvin Kaygusuz - Özel

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kanye West, ABD başkan adayı oldu
Kanye West, ABD başkan adayı oldu
Pandemi ruhsat talebini de azalttı
Pandemi ruhsat talebini de azalttı