Mustafa Tuna’dan ’’Yeni Ulus Meydan Projesi’’ Hakkında...

Mustafa Tuna'dan ''Yeni Ulus Meydan Projesi'' Hakkında Flaş Açıklama

TRT Haber’de canlı yayına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, alt ve üst yapıya yönelik projelerden yeni projelere kadar Başkent gündemini yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

21 Eylül 2018 - 14:26 - Güncelleme: 21 Eylül 2018 - 14:26

TRT Haber’de canlı yayına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, alt ve üst yapıya yönelik projelerden yeni projelere kadar Başkent gündemini yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Tuna, Ankara’da yıllardır konuşulan ve bir türlü hayata geçirilemeyen “Yeni Ulus Meydan Projesi”nin ayrıntılarını paylaştı.

 

KAVŞAKLAR TAMAM

Kepekli, Akköprü ve Türk Telekom Kavşaklarının okullar açılmadan tamamladıklarını belirten Tuna, “Üç kavşağın kısa sürede hizmete girmesi Başkent trafiğini rahatlattı” dedi.  

Su taşkınlarının önüne geçecek ve Ankara’da 15 kritik noktada başlatılan içme suyu ve yağmur suyu hattı yenileme çalışmaları kapsamında ilk etapta önceliği Akay Kavşağı’na verdiklerini ve buradaki çalışmaları tamamladıklarını söyleyen Başkan Tuna, “Adım adım, kademe kademe diğer noktaları da tamamlayacağız. Mamak Boğaziçi Mahallesi bunlardan biri ve orada çalışmalarımız devam ediyor. Çok hassas ve ince bir imalat yapılıyor aslında. Yerin altında ne var bilemiyoruz, elektrik kabloları, telefon hatları vb. Mesela Kızılay’da çok önemli bir telefon hattı varmış. Genelkurmay ile ilgili. Yanlış bir şey yapılsa dört beş güne ancak tamir edilebilecek bir durum oluşabiliyor. O bakımdan ameliyat eder gibi adım adım ilerliyoruz. Allaha çok şükür şu ana kadar herhangi bir şeye zarar vermeden çalışmaları tamamladık ” diye konuştu.

SIRADAKİ PROJE ULUS PROJESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Başkent’e yakışır yeni bir meydan kazandırmak için “Yeni Ulus Meydan Projesi”ni hayata geçireceklerini açıklayan Başkan Tuna, projenin detaylarını da anlattı:

“Trafik yerin altına alınacak ve yerin üstü yaya bölgesi olacak. Melike Hatun Camii ve Gençlik Parkı önünden itibaren bir meydan oluşturarak, Çankırı Caddesi’ne orada dan da yerin altından Roma Hamamı ile YIBA Çarşısı’na kadar devam eden yer altı trafik akışı olacak. Ulus Atatürk heykelinin bulunduğu alan da meydan olacak. Bentderesi ile Anafartalar Caddesi’nden alttan gelecek yol da bu meydanın altından geçecek. Yolun yer altına alınması çalışması aç kapa yöntemiyle yapılmak zorunda… Elektrik, su, kanalizasyon, telefon hatları gibi çok şey var yerin altında… Önce açıp inceleme yapmamız gerekiyor. İnşallah önümüzdeki yıla bitirmeyi hedefliyoruz. Bu projede ayrıca Tramvay da olacak. İhalesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yapıyor. Alt geçit masraflarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, biz de çevre düzeni ve bazı çalışmalara katkı vereceğiz. Üç kurum birlikte bu projeyi Cumhurbaşkanımızın katkıları ve destekleriyle Ankaralılara kavuşturmak istiyoruz. Melike Hatun Camii’nden Hacı Bayram’a kadar tramvay hattı planladık inşallah gerçekleştireceğiz. Yayalar açısından da ulaşım açısından da rahatlık getirecek bir proje ve güzel olacak. Kazasız belasız inşallah bu projeyi de Ankara’mıza kazandırırız.”

Tuna ayrıca Ankara’da iki millet bahçesi projesinin olduğunu belirterek, “Birisi Gölbaşı birisi de AKM alanına planlanıyor. Kısa süre içinde inşaat çalışmaları başlayacak. Yer altında çok büyük bir problem olmadığı için üst yapı, ağaç dikimi ağırlıklı bir çalışma yapılacak. Bu çalışmalarda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Hava şartlarına bağlı olarak altı ay içinde tamamlanabilir, bitirilebilir bir iş” değerlendirmesinde bulundu.

 

15 TEMMUZ MÜZESİ

15 Temmuz Müzesi’nin kaba inşaatını Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını belirten Başkan Tuna, “Animasyonlar, ses, ışık, görüntü gibi birçok ayrıntı var ve bunlar hassas bir iş. Kültür ve Turizm Bakanlığı ince işleri, sanatsal işleri yapacak. Tamamen yer altında bir müze olacak. Giriş ve çıkışında anıta kadar yürüyüş yolu yapılacak. Büyükşehir olarak otoparkını da yapacağız, kaba inşaatını en kısa sürede bitirip, bakanlığa devredeceğiz. Önümüzdeki 15 Temmuz’a kadar yetişeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“RAYLI SİSTEME AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Başkent’in en büyük ihtiyacının ulaşım ve alt yapı olduğuna dikkat çeken ve“bu alanda daha yapılması gereken çok iş var” diyen Başkan Tuna, Raylı Sistemleri yaygınlaştıracaklarını açıkladı:

“Birçok yol yapıldı daha da yapılacak ancak ağırlıklı olarak raylı sistemin artması lazım. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. İki metro hattı ile iki Ankaray hattının yapılmasına ilişkin projelerimiz var. Bunlardan biri Etlik Hastanesi’nden Forum Ankara’ya kadar diğeri de Sitelerden Kuyubaşı ile Havaalanı’na kadar bağlantılı olacak. Ankaray için de Söğütözü’nden ODTÜ’ye, Dikimevinden Mamak NATO Yolu’na kadar devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yeni yollara ilişkin üzerinde çalıştığımız ilave projeler de var tabi… Eskişehir Yolundaki Bilkent Hastanesi’nden İncek Bulvarı’na bir bağlantı oradan da Çevre Yolu ile Niğde Otoyolu’na kadar ulaşım projemiz var. Karayolları Genel Müdürlüğümüz ile çalışıyoruz. Bununla birlikte Konya yoluna paralel bir yol yaparak, trafiği de rahatlatmış olacağız. Kısaca temel mesele raylı sistemlerin yapılması. Keçiören Metrosu da devam ediyor. Çalışmalarda bir sıkıntı yok. Kızılay’a kadar geldikten sonra Güvenpark’taki dolmuşları da yer altına alarak, o bölgeyi rahatlatmış olacağız.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi