Müzeler Haftası’nda Ulucanlar Cezaevi’ne Yoğun İlgi

Müzeler Haftası'nda Ulucanlar Cezaevi'ne Yoğun İlgi

Ankara’nın en fazla ziyaret edilen müzesi olma unvanını elinde bulunduran Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 18 – 24 Mayıs Dünya Müzeler Haftası’nda ziyaretçi akınına uğradı.

26 Mayıs 2018 - 10:52 - Güncelleme: 26 Mayıs 2018 - 10:52

Ankara’nın en fazla ziyaret edilen müzesi olma unvanını elinde bulunduran Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 18 – 24 Mayıs Dünya Müzeler Haftası’nda ziyaretçi akınına uğradı. Ulucanlar Cezaevi Müzesi, kültürel açıdan bu önemli haftada yaklaşık 3 bin kişiyi ağırladı. Müzeler Haftası’nın ilk günü kapılarını ücretsiz olarak açan Ulucanlar Cezaevi’ne özellikle Ankara’daki üniversiteler ve diğer okullar büyük ilgi gösterdi.

 

ÖĞRENCİLER HER YERİ GEZDİ

Türk siyasi hayatına dair bir yolculuğa çıkan öğrenciler, soluğu ilk önce Hilton Koğuşu olarak adlandırılan bölgede aldı. Ardından müşahede odalarına doğru yola çıkan öğrenciler, yakın tarihe ışık tutan olayları rehberlerden dinledi. Bal mumu heykellerin yer aldığı 4. Koğuşu da görme fırsatı bulan öğrenciler, daha sonra mahkûmların özel eşyalarının sergilendiği 6. Koğuşu gezdi. Öğrenciler, Altındağ Belediyesi tarafından kısa süre önce açılan ve mahkûmların okuduğu kitaplardan oluşan bir kütüphanenin bulunduğu 2. Koğuşu da ziyaret etti. Son olarak çok sayıda idamın gerçekleştiği darağacını yerinde gören öğrenciler, çok etkilendiklerini söyleyerek müzeden ayrıldılar. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yoğun bakımdan sonra 'kıymalı yumurta' istedi
Yoğun bakımdan sonra 'kıymalı yumurta' istedi
Ankara’da su kesintisi
Ankara’da su kesintisi