Numan Kurtulmuş: ’İmam Hatipler Şimdi Cıvıl Cıvıl’

Numan Kurtulmuş: 'İmam Hatipler Şimdi Cıvıl Cıvıl'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, imam hatip okullarının günümüzde cıvıl cıvıl olduğunu söyledi.

16 Haziran 2016 - 17:38

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, imam hatip okullarının günümüzde cıvıl cıvıl olduğunu söyledi. Kurtulmuş, "Bendeniz imam hatibe girdikten bir sene sonra orta kısmı kapatıldı. Ondan önce nice zorluklar yaşandı. Sonra 28 Şubat'ı hep beraber yaşadık. Zannediliyordu ki bu okulların kapısına kıyamete kadar kilit vurulacak öyle mi? Heyhat tam tersi oldu. Dün kapılarında örümcek yuvaları oluşmaya başlayan imam hatipler şimdi çok şükür cıvıl cıvıl. Şen bir şekilde Türkiye'nin her yerinde faaliyet gösteriyor, milyonlarca öğrencisi var.'' dedi.

Numan Kurtulmuş, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul İmam Hatip Okulları İslami İlimler Olimpiyatı ödül törenine katıldı. İslam dünyasının sıkıntılar içerisinde olduğunu belirten Kurtulmuş, ''Bugün İslam dünyası olarak nice sıkıntılar nice acılar yaşıyoruz. Bir taraftan İslam dünyası bilimde geri kalmış olmanın verdiği maalesef ağır bir faturayı ödüyor. Bir taraftan İslam dünyası yoksulluklar içerisinde. İslam dünyası iç çatışmalar içerisinde. İslam dünyası dışarıdan gelenlerin kötü emelleri ile üzerinde kurduğu baskıların ağır yükü üzerinde. İslam dünyası her tarafından emperyalist saldırılarla karşı karşıya. Ekonomik, siyasi, kültürel olarak ve maalesef birçok alanda geri kalmış vaziyette büyük sıkıntılar yaşıyor. Bu sorun bugünün sorunu değildir. Bu sorun en az 3 asırdır ama açık bir şekilde 150 yıldır devam bir büyük sorunun bir ağır sürecin sonucudur. Dolayısıyla sevgili gençler, sadece kendi hayatınızla kaim de değil, aynı zamanda sizin hayatınızın sonrasında da taşınacak olan bir büyük imtihanın içerisindesiniz. Sadece önünüzdeki dönemi aydınlatmayacaksınız. 300 yıldır 3 asırdır geri kalışımızın sonuçlarını ortadan kaldıracak 150 yıldır aşağılanmamızın, baskının ve üzerimize kurulan bu baskılarında hesabını sormanın da vazifesini yükleneceğiz.'' şeklinde konuştu.

"İmam Hatip okulları meselesi, İmam Hatip okulları davası Türkiye'de milletin, medeniyetinin değerleriyle buluşma mücadelesinin özetidir." diyen Kurtulmuş, ''Türkiye'nin tarihiyle barışmasının özetidir. Türkiye'nin 3 asırdır meydan okumaya cevap verme arayışının bir özetidir. Onlar istiyorlardı ki İmam Hatip okulları olmasın çünkü İmam Hatip okulları olursa dini bütün, dinini bilen, milletini bilen, atasını bilen geçmişiyle barışık bir nesil yetişir ve bütün bu yaşananları sorgular diye endişe ediyorlardı. Onun için baktılar ki önleyemiyorlar. Bari İmam Hatipliler ölü yıkasınlar dediler. İmam Hatipli olacaksınız ölü yıkayacaksınız. Size verdikleri alan o bu kötü bir şey olduğu için söylemiyorum ama orada kısıtlı dursun İmam Hatipliler toplumsal hayata karışmasınlar istediler.'' ifadelerini kullandı.

İmam hatip okullarının günümüzde cıvıl cıvıl olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Bendeniz imam hatibe girdikten bir sene sonra orta kısmı kapatıldı. Ondan önce nice zorluklar yaşandı. Sonra 28 Şubat'ı hep beraber yaşadık. Zannediliyordu ki bu okulların kapısına kıyamete kadar kilit vurulacak öyle mi? Heyhat tam tersi oldu. Dün kapılarında örümcek yuvaları oluşmaya başlayan imam hatipler şimdi çok şükür cıvıl cıvıl. Şen bir şekilde Türkiye'nin her yerinde faaliyet gösteriyor, milyonlarca öğrencisi var.'' ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ödül alan öğrencilere ödülleri takdim edildi.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x